Sunteți pe pagina 1din 7

PROIECT DIDACTIC

Data: 30.01.2024
Instituția de învățământ: Școala Gimnazială „Costache Antoniu” Țigănași
Profesor: Budui Florin
Clasa: a VII-a
Aria curriculară: Arte
Disciplina: Educație Muzicală
Unitatea de învățare: Repertoriu ocazional și neocazional în folclor.
Tema: Cântecul propriu zis.
Tipul lecției: Consolidare de cunoștințe și deprinderi muzicale.

Competențe generale:
1. Exprimarea unor idei, sentimente, atitudini, prin interpretarea unor lucrări muzicale.
2. Operarea cu elemente de scris-citit și limbaj muzical.
3. Aprecierea lucrărilor muzicale, inclusiv a conținutului lor afectiv, atitudinal și ideatic.

Competențe specifice:

C.S 1.1 Interpretarea vocală, la unison a cântecelor aparținând diferitelor zone.


C.S 2.1 Audierea unor lucrări muzicale, identificând anumite elemente de limbaj muzical.
C.S 2.2 Exprimarea interesului faţă de bogăţia şi varietatea folclorului muzical românesc, recunoscând în lucrările audiate specificul
zonal
C.S 2.3 Recunoaterea unor lucrări muzicale, identificând genul de muzică.
C.S 2.4 Exprimarea preferințelor muzicale, argumentându-le;
Premise:
Elevul trebuie să aibă deprinderi de tehnică și stilistică specifice muzicale.

Obiective operaționale:

O1 Să recunoasca elementele de limbaj muzical.


O2 Să perfecționeze intonarea la unison a melodiei de ora anterioară (Trandafir de la Moldova)
O3 Să recunoască melodiile populare din diferite zone ale țării.
O4 Să participe cu interes si placere la activitate.
O5 Să își exprime părerea cu privire la aduțiile muzicale.

Strategii didactice

Metode și procedee:

-conversația
-explicația
-demonstrația
-exercițiul
-învățarea prin descoperire/redescoperire
-comparația
-audiția
Forma de organizare: frontal, individual
Forma de evaluare: observarea, elavuarea orală

Material didactic: laptop, video-proiector, internet, boxă, tablă, caiete, orgă, fișe de lucru, catalog

Durata: 50 min
Descriptori de performanță
NOTA 5 NOTA 7 NOTA 10
Realizează nivel satisfăcător Realizează nivel mediu Realizează nivel complet
Explică în procent de 50-60% Explica în procent de 70-80% indicațiile Explica în totalitate indicațiile
indicațiile

Matricea de evaluare
Competențe specifice Instrumente de evaluare
Probă orală Probă practică Observare sistematică
C.S 1.1 X
C.S 2.1 X X X
C.S 2.2 X X X
C.S 2.3 X X X
C.S 2.4 X X

Desfasurarea activității
Strategii Didactice
Etapele Timp Activitatea elevilor
Activitatea profesorului Material Forma de
lecției Alocat Metode și
didactic organizare Evaluare
procedee
Activități - face prezența -Elevii salută profesorul și Catalog Activitate Observarea
introductive 3 min asteaptă indicațiile frontală /
-asigură condițiile necesare pentru o profesorului. Conversația individuală
bună desfășurare a orei
- pregătește materialele didactice
Captarea -Le va cânta la orgă cateva fragmente -Elevii urmăresc și ascultă Orgă Activitate Observarea
atenției 7 min din melodii populare din diferite zone interpretarea profesorului frontală /
ale țării. entuziasmați. Conversația individuală
-Ați mai auzit acest cântec? -Elevii își expun părerile .
asupra cântecelor. Demonstrația
-Din ce zonă a țării credeți că este
acest cântec?

Reactualizarea -Transmite elevilor că dorește sa -Răspund întrebările Activitate Observarea


cunoștințelor fixeze informațiile din lecția anteriară profesorului. Conversația Caietele individuală
mai bine așa că adresează câteva elevilor / frontală,
-Câtecul propriu zis este cel Explicația
întrebări elevilor .
mai răspândit gen al muzicii Laptop
10 min -Ce este cântecul propriu zis și când se populare. El se cântă în Învățarea
cântă? orice moment al anului fără prin Internet
vr-un motiv anume. descoperire/
redescoperire Video-
-Care este tematica acestuia ? -Tematica acestuia este proiector
diversă, predomină cea de
-Cum este melodia și ritmul ? dragoste, de dor, natură, de
jale, de război, cătănie sau
-Care este forma cântecului propriu patriotică
zis?
-Forma cântecului propriu
-Diferă de la o zonă la alta? zis este strofică, deseori
apare și refrenul
-Diferă de la o zona la alta
datorită instrumentelor și
evenimentelor culturale și
istorice.
Obținerea -A venit momentul practic al orei unde -Elevii acordă atenție Tablă Activitate Observarea
performaței 25 min va trebui să cântăm. sporită indicațiilor oferite de Conversația Individuală
profesor în ceea ce privește Video / frontală
-Profesorul le cere elevilor să acorde cântarea la unison a Explicația proiector
atenție sporită intonației, dicției și melodiei Trandafir de la
asupra respirației. Moldova. Învățarea Boxă
prin
-Cântă cu elevii Trandafir de la -Elevii vor rezolva fișele de descoperire/ Laptop
Moldova. (Anexa2) lucru cu atenție sporită și redescoperie
vor analiza melodiile Internet
-Le oferă indicații și sugestii (resirație, propuse. Audiția
susțtinerea frazei muzicale, dicția Fișe de lucru
clară, dozarea corectă a coloanei de -Elevi vor spune oral Comparația
aer) pentru a imbunătăți interpretarea răspunsurile din fisa de
melodiei. lucru.

-Oferă fișe de lucru tuturor elevilor


(Anexa 1)

-Profesorul va pune un scurt fragment


muzical din fiecare audiție .

-Profesorul v-a întreba elevii ce


răspunsuri au scris pe fișa de lucru

Concluzie și - Cere elevilor să realizeze pentru ora -Elevii notează în caiete Caiete Activitate Evaluarea
aprecieri 5 min viitoare, un scurt eseu despre tema pentru lecția viitoare. Individuală profesorului
finale importanța cântecelor populare în Conversația Tablă și frontală Autoevaluare
viața oamenilor. -Ascultă cu atenție.
Explicația
-Profesorul oferă aprecieri verbale
elevilor.

Anexa 1:
Așa-i hora pe la Haida roata mai Noi suntem romani Mărioară de la gorj - Mândra fată de
noi - Mioara flacai - Sofia - Nicolae Furdui Andra și Orchestra pescar – Elena
Velicu Vicoveanca Iancu Fraților Advahov Roizen

1.Din ce zonă a
țării este
cântecul
popular?
2.Care este
tematica
cântecului
popular?
(de dragoste,
veselie,
bucurie,
patriotic, dor)
3.Care este
tempoul
melodiei? (rar,
potrivit,
repejor, repede,
foarte repede)
Anexa 2 :

S-ar putea să vă placă și