Sunteți pe pagina 1din 4

PROIECT DIDACTIC

Data:
Instituția de învățământ: Școala Gimnazială „Ion Creangă”
Profesor: Costinean Andreea
Clasa: a V-a C
Aria curriculară: Arte
Disciplina: EDUCAȚIE MUZICALĂ
Unitatea de învățare: Timbrul
Tema: Timbrul instrumental. Familii de instrumente muzicale.
Tipul lecției: mixt

Competențe generale:
1. Cunoaşterea şi utilizarea elementelor de limbaj artistic;
2. Dezvoltarea capacităţii de receptare a muzicii şi formarea unei culturi muzicale.
3. Aprecierea lucrărilor muzicale, inclusiv a conținutului lor afectiv, atitudinal și ideatic

Competențe specifice:
C.S1.1 audierea atentă a lucrărilor muzicale, recunoscând elementele de limbaj învăţate;
C.S1.2 compararea fragmentelor audiate, sesizând anumite diferenţe sau similitudini;
C.S1.3 identificarea în lucrările interpretate sau audiate a elementelor de limbaj muzical.

Premise:
Elevul trebuie să aibă deprinderi de tehnica și stilistică specifice muzicale. Elevul trebuie să stăpânească elementele de teorie predate

Obiective operaționale:
O1 Să recunoască după auz vocile de sopran, alto, tenor, bas şi copil;
O2 Să grupeze instrumentele în funcţie de modul de producere a sunetului;
O3 Să recunoască după auz familiile de instrumente în exemple audio în cel puţin două cazuri;
O4 Să asocieze corect, după auz, instrumentul cu familia de instrumente din care face parte în cel puţin trei cazuri diferite.
O5 Să participe cu interes și placere la activitate
Strategii didactice

Metode și procedee:
-conversația
-explicația
-demonstrația
-studiu de caz
-algoritmizarea
-problematizarea
-exercițiul
- turul galeriei
- lucrul cu manualul
- invatarea prin descoperire

Material didactic: Laptop, internet, videoproiector; imprimări audio şi video.

Forma de organizare: Frontal, grupe și individual

Durata: 50 min
Descriptori de performanță
NOTA 5 NOTA 7 NOTA 10
Realizează nivel satisfăcătoar Realizează nivel mediu Realizează nivel complet
Explica în procent de 50-60% indicațiile Explica în procent de 70-80% indicațiile Explica în totalitate indicațiile

Matricea de evaluare
Competențe specifice Instrumente de evaluare
Probă orală Probă practică Observare sistematică
C.S1.1 X X X
C.S1.2 X X X
C.S1.3 X X X
Desfasurarea activitatii
STRATEGII DIDACTICE
ETAPELE TIMP CONȚINUTUL INSTRUCTIV-
LECȚIEI ALOC EDUCATIV METODE MATERIAL FORMA DE EVALUARE
AT ȘI DIDACTIC ORGANIZARE
PROCED
EE
Activitati Pregătirea materialului didactic și un Explicatia Individual/ Observare
introductive 5 min moment de incalzire (fizice, vocal- Conversația grupe sistematică
auditiva, verbala)
Reactualizare, Profesorul solicită elevii să ofere dialog exemple muzicale Individual/ Proba orala,
verificare, 10 informaţii legate de elementele de în format audio grupe practica
evaluare min limbaj muzical cunoscute de copii şi audiţie
identificabile în exemplul urmărit.
Pentru celelalte voci care nu sunt analiza
prezente în fragmentul video,
actualizarea cunoştinţelor se va face
după audiţie
Dirijarea Profesorul propune vizionarea unui vizionarea exemplul audio Individual/ Profesorul
învățării 20 fragment din Uvertura Operei Nunta video grupe/frontal face aprecieri
min lui Figaro de W. A. Mozart; problemati- verbale asupra
Profesorul anunţă și notează pe tablă zarea răspunsurilor
titlul lecţiei, după care propune elevilor şi
elevilor spre vizionare câteva comparaţia exemple audio - coordonează
fragmente audio - video care video cu familii copiii în
prezintă mai detaliat instrumentele descoperirea de instrumente procesul de
din familiile menţionate anterior; soft – Microsoft identificare a
După ce s-au epuizat exemplele dialog Instruments familiilor
video, profesorul propune elevilor să instrumentale
noteze schematic, în caiete, analiza dacă este
elementele importante ce ţin de cazul.
familiile de instrumente. sinteza

Obținerea După ce au fost notate conţinuturile Joc: exemplele Individual/ Proba practică
performanței 10min esenţiale, profesorul provoacă elevii emiterea elevilor frontal/grupe
să imite familiile de instrumentele; unor sunete
După epuizarea solicitărilor venite asemănătoa-
din partea elevilor, profesorul va re familiilor
solicita toată clasa, să imite de
instrumentele, folosind exemplele instrumente
copiilor. - probă
practică
Fixarea/evaluare Se fac aprecieri asupra lucrarilor din Conversația Individual/ Evaluarea
5 min partea elevilor și a profesorului grupe profesorului
Interevaluare
Autoevaluare

S-ar putea să vă placă și