Sunteți pe pagina 1din 4

PROIECT DIDACTIC

CENTRUL ŞCOLAR SUCEAVA


DATA:
CLASA: a VIII-a C
EDUCATOR: BĂDELIŢĂ VASILE
DISCIPLINA: Terapie ocupaţională
SUBIECTUL LECŢIEI: „Primavara”
TIPUL LECŢIEI: Consolidare de priceperi şi deprinderi
MIJLOACE DE REALIZARE: colaj

OBIECTIVE GENERALE:
– Dezvoltarea atenţiei voluntare, a percepţiei artistice, a creativităţii şi a originalităţii;
– Formarea şi dezvoltarea simţului estetic şi critic;
- Formarea/consolidarea deprinderilor de lucru îngrijit.

OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
O1- să găsească variante originale de interpretare artistică
O2- să sesizeze diferenţele dintre diverse tipuri de tehnici folosite pentru realizarea tablourilor
O3- să combine în mod creator materialele alese pentru realizarea unei compoziţii originale
O4- să identifice materialele cele mai potrivite pentru realizarea tabloului
O5- să lucreze cu interes pe grupe, dar şi individual
O6- să aprecieze calitatea lucrărilor realizate

STRATEGII DIDACTICE:
a) Metode şi procedee: conversaţia, intuiţia, demonstraţia, exerciţiul practic, audiţia muzicală,
munca independentă.
b) Resurse materiale:
Hârtie glasată, creponată, foarfece, lipici, pensule, casetofon, imagini
c) Forme de realizare: frontală, individuală

BIBLIOGRAFIE:
o Terapie educaţională integrată, C-tin Păunescu, Ligia Matiana Ene, Editura Pro Humanitas,
2000
o Curriculum opţional. Programe şcolare pentru învăţământul primar, Buc., 1998
o Descriptori de performanţă pentru învăţământul primar, Ed. Prognosis, 2001
o Revista Învăţământul primar, nr. 1 din 2001

FORME ŞI TEHNICI DE EVALUARE:


Observaţia sistematică
Proba practică
Autoevaluare
Evaluare de către colegi
CONŢINUTUL LECŢIEI STRATEGII DIDACTICE
SECVENŢELE EVALUARE
ACTIVITATEA ACTIVITATEA METODE ŞI FORME DE
ACTIVITĂŢII
EDUCATORULUI ELEVILOR PROCEDEE ACTIVITATE

MOMENT Asigurarea condiţiilor optime Pregătirea celor necesare -conversaţia -în grup
ORGANIZATORI desfăşurării lecţiei. pentru desfăşurarea lecţiei.
C (2 min.)
CAPTAREA - Se va purta o discuţie Răspund la întrebările -conversaţia -în grup Chestionare
ATENŢIEI despre anotimpul primavara. educatorului. orală
(2 min.)
ANUNŢAREA - Anunţarea temei Receptează mesajul -conversaţia -în grup
TEMEI ŞI A - Obiectivele lecţiei vor fi -explicaţia
OBIECTIVELOR prezentate elevilor într-o
(1 min.) manieră accesibilă printr-o
trecere în revista a
mijloacelor de realizare
selectate pentru tema lecţiei.

COMUNICAREA - Se discută despre tehnicile Formulează propoziţii (oral); -conversaţia -individual Chestionare
ŞI de realizare a temei Numesc culorile specifice -explicaţia -în echipă orală
ÎNŢELEGEREA (decupare, mototolire, lipire), anotimpului primăvara;
NOŢIUNILOR despre caracteristicile
(10 min) materialelor, precum şi -respectarea temei
despre culorile specifice -acurateţea lucrării
anotimpului primăvara. -originalitatea lucrării
- Se stabilesc criteriile de -impresia artistică
evaluare ale
lucrărilor(intuitiv)
DIRIJAREA - Se prezintă elevilor Ascultă şi respectă cerinţele -descoperirea Activitate
ACTIVITĂŢII DE materialele şi ustensilele începând să lucreze pe fond deductivă - frontal, practică
FORMARE DE necesare realizării lucrărilor muzical . demonstraţia -individual,
PRICEPERI ŞI - Se cere elevilor să realizeze Elevii vor realiza în analiza, în echipe câte
DEPRINDERI (30 lucrări combinate, împletind colaborare lucrările, explicaţia doi,
min) în mod creativ tehnicile şi cooperând şi ajutându-se exerciţiul
materialele de lucru. reciproc. audiţia Analiza
Pe parcursul orei educatorul Materialele şi produselor
urmăreşte şi îndruma Se străduiesc să lucreze în ustensilele activităţii
activitatea elevilor . linişte şi ordine necesare
ANALIZA ŞI Se vor expune lucrările Se prezintă lucrările, -conversaţia -individual
EVALUAREA realizate de elevi; enunţând tehnicile de lucru şi -explicaţia Autoanaliza,
LUCRĂRILOR Se dirijează analiza şi materialele folosite pentru a autoaprecie-
(5 min.) aprecierile din partea obţine efectele estetice rea
colegilor; dorite.
Se fac aprecieri generale Apreciază lucrările colegilor
asupra desfăşurării activităţii. după criteriile stabilite.
Elevii vor decupa şi mototoli hârtia lipind-o pe această fişa.

S-ar putea să vă placă și