Sunteți pe pagina 1din 5

C.S.E.I.

BRADET - Sacele PROIECT DE LECTIE Aria Curriculara:Educatie tehnologica Disciplina: Educatie tehnologica Clasa: a VII a B (DMM) Tema: O gustare sanatoasa: salata de fructe Tipul lectiei: formare de priceperi si deprinderi Propunator: Tincu Beatrix Data: 28.02.2013

OBIECTIV FUNDAMENTAL:Formarea capacitatii de proiectare, executare, evaluare, utilizare si valorificare a produselor.


OBIECTIVE DE REFERINTA: Cognitive: O.1: aplicarea unor tehnici de prelucrare a materialelor utiliand instrumente si ustensile adecvate; O.2: dezvoltarea unor comportamente si atitudini igienice corecte fata de propria persoana si fata de alte fiinte si obiecte; O.3: consolidarea capacitatii de a realiza o compozitie dupa model; Psihomotarii: O.3: dezvoltarea cordonarii oculo-motorii si a capacitatii de manuire a unor materiale simple; O.4: exersarea indemanarii, supletei, abilitatii motrice a functiilor manii si a propriului organism. Afective: O.5: consolidarea capacitatii de apreciere si autoapreciere. OBIECTIVE OPERATIONALE: Cognitive: O.C.1: sa identifice materialele de lucru primite; O.C.2: sa numeasca fructele primite in cos; O.C.3: sa cunoasca etapele de realizare a lucrarii si materialele folosite; O.C.4: sa-si insuseasca reguli de igiena a alimentatiei. Psihomotorii: O.P.1: sa-si consolideze efortul oculo-motor catre cetrul de interes vizat de profesor; O.P.2: sa execute corect dupa model gesturile de stimulare a musculaturii fine a mainii;

O.P.3: sa manipuleze obiecte actionandu-le conform modelului oferit sau cerintelor formulate. Afective: O.A.1: sa participe cu placere la activitate; O.A.2: sa colaboreze in cadrul echipei; O.A.3: sa aprecieze lucrarea proprie si a colegilor. RESURSE EDUCATIONALE: Procedurale: conversatia, explicatia, exercitiul, demonstratia. Materiale: planse cu fructe, salata de fructe model, cutit, lingura, tocator, bol, pahare, bombonele, fructe, frisca. Organizatorice: frontala, individuala, pe grupe de lucru. Temporale: 45 minute.

EVALUARE: se realieaza permanent pe parcursul activitatii; se ofera aprecieri verbale (frontale si individuale).
BIBLIOGRAFIE: Programa scolara pentru disciplina Educatie tehnologica cls. I VIII, Bucuresti; Taflan A.;Musu I.: Terapia educationala integrata, Ed. Pro Humanitate, 1997; Neamtu C.; Ghergut A.: Psihopedagogie speciala, Ed. Polirom, Iasi, 2003; www. gastronomie.ele.ro/salata_de_fructe

Momentele lectiei

Continut

Activitatea profesorului

Activitatea elevilor

Strategii didactice Metode si procedee Mijloace didactice Forme de organizare

Evaluare

1. Moment organizatoric 5'

- Se asigura climatul de liniste si ordine necesar desfasurarii activitatii; - Se pregatesc materialele necesare. - Elevii sunt invitati sa se pregateasca corespunzator pentru ora. O.P.1 O.A.1 O.A.1

-Elevii se pregatesc Conversatia pentru ora: isi acopera parul, imbraca halate de bucatarie, se spala pe maini.

Halat Frontal bucatarie; Boneta sau batic; Sapun si prosop. Planse cu fructe Planse cu imagini Frontal Aprecierea raspunsurilor Aprecieri verbale

2. Captarea atentiei 2' 3. Discutie introductiva 3' 4. Anuntarea subiectului lectiei si a obiectivelor 1'

Priviti aceste imagini. Ce sunt acestea? - Raspund la intrebari. Conversatia Este important sa consumam fructe? De ce? Ce contin ele? Se initiaza o discutie despre alimentatia - Elevii asculta cu Explicatia rationala necesara organismului. atentie; Conversatia Ce fructe va plac? - Raspund la intrebari. Cum le consumati? Sub ce forma? Se comunica subiectul lectiei si se anunta obiectivele acesteia in termeni simpli, respectandu-se particularitatile de varsta si psihoindividuale. - Elevii sunt atenti la explicatii. Explicatia

Frontal

O.P.1 O.A.1

Frontal

Observarea sistematica

5. Prezentarea si O.C.1 analizarea unui O.C.2 model al lucrarii O.P.1 2' 6. Descrierea si demonstrarea fazelor de lucru 5' O.C.2 O.C.3 O.C.4 O.P. 1 O.P.2 O.A.1

Se prezinta un model al lucrarii si - Identifica Conversatia materialele ce vor fi utilizate (ustensile instrumentele de de bucatarie, tacamuri, fructe). bucatarie si fructele; - Raspund la intrebari. Se detaliaza si se demonstreaza etapele -Elevii sunt atenti la de realizare a salatei de fructe, explicatii. punandu-se accent pe succesiunea corecta a operatiilor. Etapa I: Fructele sunt spalate sub jet de apa;

Salata de fructe model

Frontal

Aprecieri verbale

Explicatia Tacamuri, Demonstratia bol, tocator, fructe, frisca

Frontal

Etapa II: Sunt curatate de coaja; Atentie la folosirea cutitului! Etapa III: Fructele sunt taiate felii sau cubulete iar apoi sunt asezate intr-un bol; Etapa IV: Bucatelele de fructe din bol sunt amestecate cu lingura, usor, pentru a nu fi zdrobite; Etapa V: portionarea in cupe; Etapa VI: ornarea salatei cu frisca, bombonele sau fructe. Asigurarea retentiei 2' Moment de relaxare 1' O.A.1 Se cere elevilor sa prezinte etapele de lucru pe baza plansei model. Ghiceste raspunsul: Boabele ii sunt margele, Insa in ciorchin stau ele. Must si vin din ele fac Cui ii dai, zau ca ii plac! (strugurele) Este un fruct dulce acrisor, Rosu, verde, galbior, In poveste -i otravit, Ghiceste fructul oprit! (marul) 7. Realizarea propriu-zisa a lucrarii 20' O.C.3 O,C.4 O.P.1 O.P.2 O.P.3 O.A.1 O.A.2 Impartirea elevilor in trei echipe de - Elevii se grupeaza pe Conversatia lucru; echipe de lucru; Numirea bucatarului sef. Stabilirea regulilor de lucru n echipa: - Asculta cu atentie; Explicatia sa respectam regulile de igiena si de protectie la locul de munca; sa planificam sarcini concrete fiecarui membru din echipa; sa respectam rolul fiecaruia pentru sarcina ce i se cuvine; sa respectam disciplina in echipa; sa pastram ordinea si curatenia la Tacamuri bol, tocator, fructe, frisca Frontal Individual Aprecieri verbale -Raspund la intrebari. Aprecierea raspunsurilor Exercitiul Individual Aprecieri verbale

- Gasesc raspunsul ghicitorilor;

locul de munca; sa realizam n timp util ceea ce neam propus. Exercitiul Inainte de realizarea lucrarilor, se vor - Elevii executa executa miscari pentru deconectare, dar exercitiile de incalzire indicate. si pentru incalzirea muschilor mici ai mainilor: - indreptarea spatelui; - morisca; - inchiderea si deschiderea pumnului; - pianul, ploaia ; Se urmareste modul de realizare a lucrarii. Sunt ajutati elevii care intampina dificultati in realizarea temei. 8. Analiza si aprecierea lucrarilor 1' 9. Incheierea lectiei 3' O.P.1 O.A.3 Se cere elevilor sa -si evalueze proprile lucrari prin comparatie cu salata de fructe-model, iar apoi sa evalueze lucrarea unui coleg. Va invit la masa! Pofta buna! - Realizeaza salata. Exercitiul

- Elevii compara lucrarea cu modelul iar apoi cu cea a unui coleg. - Servesc salata de fructe;

Conversatia

Individual

Evaluarea lucrarilor Autoevaluarea

S-ar putea să vă placă și