Sunteți pe pagina 1din 12

PROIECT DE ACTIVITATE DIDACTICĂ

Disciplina: Educaţie tehnologică şi aplicaţii practice

Clasa: a VII-a B

Domeniul de conţinut: Tehnologii

Unitatea de învăţare: Materiale lemnoase

Titlul lecţiei: Atelier de creație

Tipul lecţiei: Formare de priceperi şi deprinderi

Durata: 50 minute

Mediul de instruire: sala de clasă

Propunător: prof. Minţoiu Verginia Anişoara

A. Necesitatea studierii temei

Omul a folosit pentru prima data lemul. Familiarizarea elevilor cu materialele lemnoase, utilizarea lemnului, realizarea
decoraţiunilor ajută elevul la formarea de priceperi şi deprinderi.
B. Structura logică a lecţiei
C. Contextul în care se realizează lecţia

Experienţa anterioară de învăţare a elevilor Cuvinte cheie Resurse materiale

Elevii ştiu: - fişa tehnologică - fişe, video proiector,


- care sunt operaţiile tehnologice utilizate la prezentare PowerPoint, brad
materialele lemnoase - CTC
- lac, pensulă, acuarele, creion,
- instrumentele şi materialele folosite pentru
- reclama radieră, placaj sau o bucată de lemn,
diferite operaţii tehnologice pentru produsele
din lemn beţişoare de încheţată, fir de cânepă,
Elevii au:
lipici, etc
- materiale
Elevii pot:
- realiza un obiect decorativ pentru bradul de
Crăciun

D. Obiective operaţionale:
Capacitatea care se urmăreşte Comportamentul prin care Condiţiile în care vor lucra Criterii de reuşită
să se formeze, la elevi prin elevii vor proba ceea ce au elevii pentru a realiza
învăţare învăţat comportamentul

O1. Să recunoască operaţiile Prin prezentarea acestora Elevii prezintă operaţiile 100%
tehnologice pentru realizarea tehnologice
unui produs

O2. Să definească “fişa Prin prezentarea orală Elevii prezintă definiţia 75%
tehnologică”

O3. Să participle cu interes Prin colaborare Elevii colaborează pentru 95%


pentru efectuarea rezolvarea corespunzătoare a
corespunzătoare a sarcinilor sarcinilor

O4. Să realizeze un ornament Prin decorare Elevii realizează ornamentul 100%


pe baza fişei tehnologice

O5. Să-şi coordoneze Prin identificarea riscurilor Elevii vor analiza riscurile 100%
mişcările pentru a manevra potenţiale la care pot fi
corect instrumentele de lucru expuşi

O6. Să prezinte NTSM şi PSI Prin enunţarea orală a NTSM Elevii vor enunţa NTSM şi 100%
şi PSI PSI

E. Proba de evaluare
Evaluarea formativă prin observarea comportamentului elevilor, observare sistematică, aprecieri verbale, pe tot parcursul activităţii
didactice. Notarea elevilor.

F. Bibliografie:
1. Pişleagă, F., Lazăr, N., Olteanu, S. (2019). Educaţie tehnologică şi aplicaţii practice, Ed. CD Press, Bucureşti
2. Marinescu, M., (2014). Manualul profesorului de Educaţie tehnologică, Ed. PRO Universitaria, Bucureşti
3. Mocanu, M., Dache, M., Săndulescu, L. I. (2019). Educaţie tehnologică şi aplicaţii practice, Ed. Aramis, Iaşi
4. Tănase, C., Dima, I. M., Băsu, M., Nedelcu-Teodorescu, G., Anton, M., (2019). Educaţie tehnologică şi aplicaţii practice, Ed.
Avangarde Center, Bucureşti

5. *** Programa şcolară pentru disciplina Educaţie tehnologică şi aplicaţii practice O.M. 3393/28.02.2017

6. https://ro.pinterest.com
7. https://www.crafty.ro
8. http://www.universdecopil.ro

G. Anexe:
1. Fişă tehnologică
2. Fişă de evaluare a lucrării practice

H. Desfăşurarea lecţiei
Timp Etapele instruirii Obiective Metode de Mijloace Forme de Metode de
instuire de organizare evaluare
instruire activitate
profesor/
elev

Profesor Elevi

1 2 3 4 5 6 7 8

2’ SECVENŢĂ INTRODUCTIVĂ
MOMENT ORGANIZATORIC

Materia- Frontal
lele
-se asigură climatul de ordine şi -pregătirea materialelor Conversaţia Individual
necesare
disciplină necesar desfăşurării orei: necesare începerii şi
activităţii
aerisirea clasei, notarea absenţelor, desfăşurării orei.
pregătirea materialelor
- răspund la prezenţă

10’
PREGĂTIREA CONDIŢIILOR DE DESFĂŞURARE A
ACTIVITĂŢILOR INDEPENDENTE
a. Captarea atenţiei
şi comunicarea obiectivelor
Ştiaţi că Observarea
Lemnul este primul material obţinut şi sistematică
utilizat de om de-a lungul evoluţiei sale? - răspund la întrebări
O1 Expunerea Instru- Frontal
a. Reactualizarea
mente
cunoştinţelor teoretice necesare pentru Individual
formarea priceperilor şi deprinderilor
Conversaţia
- operaţiile - recunosc instrumentele colectivă
de pe catedră
tehnologice aplicate materialelor Evaluare
lemnoase orală
- instrumentele O2
folosite pentru obţinerea unui produs

O6

DEMONSTRAREA DE CĂTRE PROFESOR A MODULUI


ÎN CARE TREBUIE SĂ PROCEDEZE ELEVII ÎN
5’
ACTIVITATEA INDEPENDENTĂ

-conversaţia
- propun elevilor să urmărească colectivă -video-
etapele de lucru pentru realizarea
- elevii urmăresc O6 - instruirea proiector Frontal
ornamentului
- prezint criteriile de evaluare profesorul -fişe

-profesorul anunţă regulile SSM, PSI,


protecţia mediului şi timpul de
realizare

28’ ACTIVITATEA INDEPENDENTĂ A ELEVILOR

- profesorul -elevii
O3 Explicaţii, -lac, Proba
dirijează activitatea practică. recepţionează O4 Conversaţii, pensulă, Individual practică
informaţiile şi realizează acuarele,
O5 instruire Grupe
ornamental urmarind creion,
prin tehnici
etapele din fişa
video radieră,
tehnologică (anexa 1)
placaj sau
o bucată
de lemn,
beţişoare
de
încheţată,
fir de
cânepă,
lipici, etc

5’ ANALIZA REZULTATELOR ACTIVITĂŢII ŞI


ELABORAREA CONCLUZIILOR
- analiza rezultatelor Elevii prezintă obiectele
realizate.
- elaborarea concluziilor
Elevii vor realiza o
- notarea elevilor -explicaţia Frontal -notare
reclama pentru obiectele
decorative. -conversaţia
Acestea vor fi aşezate în
brad.

FIŞĂ TEHNOLOGICĂ (Anexa 1)


Realizaţi un ornament cu ajutorul materialelor.
Etape de lucru:
1. Indicarea produsului ales.
2. Alegerea materialelor necesare: lac, pensulă, acuarele, creion, radieră, placaj sau o bucată de lemn, beţişoare de încheţată, fir
de cânepă, lipici, adeziv, resturi de stofă, riglă, foarfec, etc.

3. Trasarea desenului pe suportul ales cu respectarea proporţiilor.


4. Construirea fiecărui element al produsului.
5. Asamblarea elementelor prin lipire, capsare.
6. Finisarea aspectelor ce ţin de estetica generală.
7. Aprecierea calităţii produsului.
8. Realizarea unei reclame, pentru promovarea produsului în vederea comercializării.
8. Prezentarea produsului.

! Respectaţi NTSM şi PSI.

CRITERII DE EVALUARE (Anexa 2)


1. Prezentarea produsului finit pe baza fişei - 1 punct
2. Confecţionarea produsului – 5 puncte
3. Estetica produsului/ aprecierea calităţii produsului – 1 punct
4. Elemente de originalitate/ creativitate – 1 punct
5. Soluţii tehnice pentru remedierea deficienţelor observate – 1 punct
6. Realizarea unei reclame, prin promovarea produsului în vederea comercializării – 1 punct

S-ar putea să vă placă și