Sunteți pe pagina 1din 10

PROIECT DIDACTIC

Unitatea de învăţământ: Liceul Teoretic ,,Radu Popescu”


 Profesor: Savu-Popescu Gina
Data:
 Clasa a VIII-a B
 Aria curriculară:  Limbă şi comunicare
Disciplina:  Limba şi literatura română
Tema: TIPURI DE SUBORDONATE 
Tipul lecţiei:  Lecţie de recapitulare și sistematizare
Scopul lecţiei: însuşirea şi utilizarea corectă a limbii române literare
Locul de desfăşurare:  sala de clasă

COMPETENŢE GENERALE

2.Utilizarea corectă şi adecvată a limbii române în producerea de mesaje orale în situaţ ii de comunicare
monologată şi dialogată
 3.Receptarea mesajului scris, din texte literar e şi nonliterare, în scopuri diverse

VALORI ŞI ATITUDINI:

 Cultivarea unei atitudini pozitive faţă de limba română şi recunoaşterea rolului acesteia pentru dezvoltarea personală şi
îmbogăţirea orizontului cultural

Competenţe specifice:

2 . 3 . u t i l i z a r e a c o r e c t ă a r e l a ţ i i l o r s i n t a c t i c e î n textele orale proprii;


- enunţul, fraza; relaţionarea părţilor de propoziţieîn propoziţii şi a propoziţiilor în fraze, în funcţie de intenţionalitatea comunicării;
rolul elementelor de legătură în frază; contragerea unor propoziţii în  părţile de propoziţie corespunzătoare sau expansiunea
unor părţi de propoziţie în propoziţiile corespunzătoare.
3 . 2 s e s i z a r e a v a l o r i i e x p r e s i v e a c a t e g o r i i l o r   morfosintactice, a mijloacelor de îmbogăţire
a vocabularului şi a categoriilor semantice studiate;
- c o r e c t i t u d i n e a ş i e x p r e s i v i t a t e a p ă r ţ i l o r d e  propoziţie şi a propoziţiilor într-un text dat; rolul părţilor de
propoziţie şi al propoziţiilor în funcţie de intenţia şi specificul comunicării într-un text dat; cuvinte şi construcţii incidente.

OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
La sfârşitul activităţii, elevii vor fi capabili:
A. Cognitive:
1. să identifice toate tipurile de subordonate studiate;
2. să recunoască elementele regente;
3. să identifice elementele introductive;
4. să realizeze contrageri și expansiuni;
5. să construiască tipuri de subordonate
B. Afective:
 să prezinte interes pentru lecţie, manifestat prin participare activă
C. Psihomotorii:
 să utilizeze corect mijloacele auxiliare folosite şi spaţiul tablei, respectiv al caietului;

STRATEGII DIDACTICE
Metode şi procedee: conversaţia euristică, ciorchinele, analiza gramaticală, exerciţii creatoare,
dezbaterea.
Metode de evaluare:
observarea curentă, chestionarea orală, „Jocul proverbelor”.
Forme de organizare:
activitate frontală, activitate individuală.
Resurse:
a. materiale şi mijloace tehnice de învățământ:
tablă, cretă, caiete de notiţe, fişe de lucru, text lingvistic, rebus.
b. umane - capacităţi de învăţare: elevii clasei a VIII-a: capacitatea de receptare a elevilor, capacitatea elevilor de a colabora,
cunoştinţele însuşite anterior; în ceea ce priveşte capacitatea de învăţare, clasa este relativ omogenă (ritmuri de învăţare destul de
apropiate). Majoritatea elevilor dispun de capacităţi receptive sporite, iar restul posedă resurse suficiente, astfel încât să colaboreze cu
profesorul pentru o bună desfăşurare a activităţii didactice.

c. de timp 50 de minute.
d. bibliografice: Curriculum şcolar naţional, Parfene, Constantin,  Metodica studierii limbii şi literaturii române în şcoală. Ghid
teoretico-aplicativ , Iaşi, Editura Polirom, 1999; G u g u , C a r m e n , șOra de limba română. Ghid metodologic al profesorului
de limba română, Editura Europolis, Constanța, 2004, Crian, Alexandru, Dobra, Sofia, Sâmihăian, Florentina, Limba
română. Manual pentru clasa aVIII-a, ed. a VI-a, Editura Humanitas Educational, 2002

DESFĂŞURAREA LECŢIEI

SECVENȚE ACTIVITATEA ACTIVITATEA ELEVILOR METODE


DIDACTICE PROFESORULUI
Moment Se asigură climatul psihopedagogic necesar desfăşurării Elevul de serviciu face prezenţa elevilor
organizatoric în condiţii optime a lecţiei. Se pregăteşte materialul Fiecare elev îşi va pregăti cărţile şi caietele
didactic. Se organizează colectivul de elevi. Se verifică de limba română
tema atât cantitativ, cât și calitativ.
Captarea atenției Propun elevilor descifrarea rebusului de pe fişa nr 1 Elevii descifrează rebusul. Conversația
pentru a descifra tema lecţiei pe care o vom dezvate astăzi.
Anunţarea temei şi Anunţ elevii că astăzi vor efectua exerciţii diverse Elevii își notează titlul pe caiete.
a obiectivelor pentru recapitularea şi consolidarea cunoştințelor în ceea
ce priveşte sintaxa frazei.
Profesorul anunță obiectivele, notează tema lecției pe
tablă
Dirijarea învățării Pasul I - Pentru a face o recapitulare rapidă a Elevul citeşte fraza, identifică subordonata Exercițiu
subordonatelor elevii sunt invitați sa extragă câte un şi completează ramura ciorchinelui.
bileţel pe care se află o frază scurtă. Ceilalţi elevi ĩşi notează fraza ĩn caiete
Profesorul notează fraza pe tablă. completând şi ciorchinele.
Pasul al II lea – Fişa numarul 2 cuprinde o frază pe care Un elev doritor iese la tablă şi rezolvă
elevii trebuie să o analizeze. Ĩn timp ce aceştia lucrează cerinţa subiectului 1 (analiza frazei). Analiza frazei
profesorul scrie fraza pe tablă.

Celelalte exerciţii sunt rezolvate individual şi analizate Elevii răspund la ĩntrebari şi-şi corectează Conversația
oral. răspunsurile dacă este cazul. Fișe
După reactualizarea cunoştinţelor elevilor li se cere să Elevii ĩşi notează raspunsurile pe fişă.
alcatuiască fraze scurte respectând anumite cerinţe (fişa Elevii extrag câte un bileţel pe care este
nr. 3) notată cerinţa. Frazele se scriu pe tablă.

Pentru consolidarea cunoștințelor se rezolvă exercitiile Ĩşi corecteaz eventualele greşeli.


de pe fişa nr 4. Exercitiul
Conversația
Asigurarea Se realizează pe tot parcursul activităţii, prin Frontal
Feedback-ului aprecieri verbale, prin întărirea sau corectarea
răspunsurilor, după caz.
Asigurarea Alege unul dintre proverbele discutate şi Activitate
retenţiei redactează o compunere gramaticală, de 15-20 rânduri, ĩn individuală
şi a transferului care să foloseşti toate tipurile de subordonate studiate.
Încheierea Profesorul cere elevilor să completeze Elevii completează bilețelele și le înmână Activitate
lecţiei următoarele propoziţii: profesorului individuală
- Astazi am învăţat............................
- Mi-a plăcut......................................
- Mi-aş dori.......................................
CERINŢE JETOANE
Setul RECUNOAŞTE PROPOZIŢIILE SUBORDONATE

1 2 3
Indică felul prop.sub. Indică felul prop.sub. Indică felul prop.sub.

Știe ce i-am adus. Daca ma inviti, vin. Locul unde s-au întâlnit era
minunat.

4 5 6
Indică felul prop.sub. Indică felul prop.sub. Indică felul prop.sub.

Ion tace din pricină că se teme. Cum se lasă seara, plecăm. A adormit fără să mănânce.

7 8 9
Indică felul prop.sub. Indică felul prop.sub. Indică felul prop.sub.

Vrea sa vina cu noi. Seamănă ca să culegi! Plecăm fără să anunțăm.

10 11 12
Indică felul prop.sub. Indică felul prop.sub. Indică felul prop.sub.

Vorbeste atat de repede, încât nu-l intelege nimeni. A ieșit să cumpere caiete.! Am pus geanta acolo, unde mi-ai
spus.
13 14
Indică felul prop.sub. Indică felul prop.sub.

Desi era bolnav, el tot a venit la petrecere. Am ajuns, zise el zambind.


Fişa nr 4

FIŞA DE FEED-BACK

Scrie în spaţiul punctat din coloana A subordonatele corespunzătoare din coloana B:


A B
1. …….Învaţă de la cei care au experiență. CM
2. …….Mă gândesc să particip și maine. CS
3. …….Ce poţi face singur, nu aştepta de la alţii. CP
4. …….De ce ţi-i frică, de aia nu scapi. AT
5. …….Unde cântă găina,cocoşul tace. CL
6…….. Lenea e cucoană mare care cere de mâncare. CP
7. …….Adună la tinereţe ca să ai la bătrâneţe. AT
8. …….După cum ţi-e calul, aşa să îţi cumperi şaua. CD.

FIŞA DE FEED-BACK

Scrie în spaţiul punctat din coloana A subordonatele corespunzătoare din coloana B:


A B
1. …….Învaţă de la cei care au experiență. CM
2. …….Mă gândesc să particip și maine. CS
3. …….Ce poţi face singur, nu aştepta de la alţii. CP
4. …….De ce ţi-i frică, de aia nu scapi. AT
5. …….Unde cântă găina,cocoşul tace. CL
6…….. Lenea e cucoană mare care cere de mâncare. CP
7. …….Adună la tinereţe ca să ai la bătrâneţe. AT
8. …….După cum ţi-e calul, aşa să îţi cumperi şaua. CD.
Fişa nr. 3
Setul CONSTRUIEŞTE PROPOZIŢII SUBORDONATE

1 2 3
CP introdusă prin conjuncţie CI introdusă prin pronume relativ-interogativ AT introdusă prin adverbul relativ “unde”
subordonatoare.

4 5 6
CD introdusă prin adverbul relativ “cât”. CP introdusă prin pronume relativ. CL introdusă prin adverbul relativ “ĩncotro”.

7 8 9
CT al cărei element regent este verbul “a CM al cărei element regent este verbul “ scrie”. CZ al cărei element regent este
învăţa”. verbul “a reuşi”.

10 11 12
CS al cărei element regent este CŢ al cărei element regent este AT al cărei element regent este un numeral
verbul “a câştiga”. verbul “a evacua”. ordinal.
Fişa nr. 2

Citeşte, cu atenţie fraza, şi rezolvă cerinţele date:

Gândiți-vă că ati putea să terminați tabloul frumos pe care l- ați început!

1. Delimitează fraza ĩn propoziţii, specificând felul acestora.


2. Contrage a doua propoziţie.
3. Realizează expansiunea unui atribut.
4. Alcatuieşte două fraze ĩn care conjuncţia subordonatoare “că” sa introducă alte propoziţii decat cea din text.
5. Construieşte trei fraze, ĩn care propoziţia “sa se întoarcă la ea” să fie:
Completivă directă:
Completivă prepozițională:
Circumstanțială de mod:

Rezolvare:
CAPTAREA ATENȚIEI

Dezlegând careul, pe axa AB , veţi obţine un cuvânt care ne va conduce la titlul lecției de astăzi.
Identifictai subordonata unde este cazul, răspundeți la întrebări și completați spațiile libere.

1.Răspunde la întrebarea ,,Cine?”.


2.Am citit cartea care e pe masă.
3.Răspunde la întrebarea ,,care?”.
4.Locul propozitiilor în frază reprezintă …
5.Răspundela întrebarea ,,ce face?”
6.A răspuns ce trebuia.
7.Elementele de legătură se numesc si elemente ...
8.I-a dat explicatii cui dorea.
9.Maria a prezentat un argument care m-a convins.
10.Propozitia de care depinde o propozitie subordonată se numete ...
11. Vrea să învețe.

A
1
2
3        
4
5
6
7
8
9  
1
0
1      
1
B

S-ar putea să vă placă și