Sunteți pe pagina 1din 12

PROIECT DIDACTIC

Unitatea de învățământ: Liceul Special „Moldova”


Profesor: Aftanase Alina-Iuliana
Data: 27.01.2023
Clasa: a VI-a
Aria curriculară: Limba și comunicare
Disciplina: Limba și literatura română
Unitatea de învățare: În Europa
Subiectul lecției: Substantivul. Substantivele defective
Tipul lecției: Mixtă
COMPETENȚE GENERALE:
4. Utilizarea corectă, adecvată și eficientă a limbii române în procesul comunicării orale și scrise;
COMPETENȚE SPECIFICE:
4.1. Utilizarea structurilor morfosintactice și morfologice ale limbii române standard pentru înțelegerea și exprimarea corectă
și precisă a intențiilor comunicative;
4.2. Aplicarea conștientă a achizițiilor lexicale și semantice de bază, din limba română standard, pentru exprimarea corectă a
intenției comunicative;
4.3. Utilizarea deprinderilor dobândite pentru monitorizarea corectitudinii comunicării, prin raportare la normă.
COMPETENȚE DERIVATE:
La finalul lecției, elevii vor fi capabili:
C1. Să identifice substantivele dintr-un text;
C2. Să analizeze substantivul;
C3. Să alcătuiască propoziții cu diferite substantive;
C4. Să identifice categoriile gramaticale ale substantivului;
C5. Să identifice substantivele defective.
Strategia didactică:
a) Metode folosite: expunerea, conversația, explicația, exercițiul, învățarea prin descoperire, cubul.
b) Mijloace de învățare: fișe de lucru, caietele elevilor.
c) Forma de organizare: frontală, individuală, pe echipe.
DEMERSUL DIDACTIC
Momentele Comp. Activitatea de învățare Timp Forma de Metode și Evaluare
lecției Derivate necesar organizare procedee
1.Momentul Profesorul face prezența și notează absențele. 1 min Activitate Conversația
organizatoric Se asigură un climat necesar bunei frontală
desfășurări a lecției.
2. Reactualizarea Profesorul verifică tema și clarifică 3 min Activitate Conversația Evaluare orală
cunoștințelor eventualele neînțelegeri. frontală Explicația
3. Captarea C1 Profesorul împarte elevilor o fișă pe care este 6 min Activitate Ghicitoarea
atenției notată o ghicitoare. Fiecare elev va citi câte individuală Învățarea prin
două versuri, iar la final vor oferi răspunsul descoperire
la ghicitoare.
„Sunt destul de înțelept,
Sunt ființă, lucru, obiect,
Mă găsești în casă,
Pe scaun, la masă...
Sunt munte, pădure și floare,
Sunt nor, sunt ploaie, sunt soare,
Sunt om, fluturaș, rândunică,
Carpați, București, Iepurică,
În fiecare zi, în fiecare noapte,
Mă rostești tare, în gând sau în șoapte,
În dragoste și ură, tristețe, bucurie,
Pe toate le ai datorită mie.
Sunt necesar în orice spui
Și sunt de folos oricui.
Mai îndrăzneț, mai emotiv,
Sunt cunoscutul ......”. (Anexa 1)
4. Anunțarea C1 Se anunță titlul noii lecții: Substantivul. 2 min Activitate Conversația
temei și a C2 Substantive defective. și se vor transmite frontală
obiectivelor C3 câteva dintre obiectivele lecției. Până la
C4 sfârșitul orei, elevii vor fi capabili să
C5 identifice substantivul, să identifice
categoriile gramaticale ale substantivului, să
alcătuiască propoziții cu substantivele date,
să identifice substantivele defective.
5. Dirijarea Profesorul roagă elevii să alcătuiască o 20 min Învățarea prin Evaluare scrisă
învățării definiție a substantivului, pornind de la descoperire
noțiunile din ghicitoare.
Astfel, se notează în caiete definiția:
Substantivul este partea de vorbire flexibilă
care denumește ființe, fenomene ale naturii,
stări, acțiuni, etc.

Clasificând substantivul, se remarcă faptul că


C4
substantivul poate fi comun sau propriu.
Elevii sunt rugați să ofere exemple pentru
fiecare categorie.

Elevii, prin numărare, vor identifica faptul că


C4 un substantiv are categoria gramaticală a
genului. Astfel, elevii vor număra substantive
specifice fiecărui gen, precum: o fată/ două
fete (gen feminin), un băiat/ doi băieți (gen
masculin), un tablou/ două tablouri (gen
neutru). După notarea acestor noțiuni,
profesorul spune o serie de substantive, iar
elevii vor stabili genul acestora.

C4 Profesorul propune rezolvarea unui exercițiu, Exercițiul


prin elevii trebuie să treacă la plural o serie
de substantive. Astfel, se descoperă o altă
categorie gramaticală a substantivului,
numărul. Elevii notează în caiete faptul că
substantivul are două numere, singular (un
singur obiect) și plural (mai multe obiecte).
C5 În cadrul aceleiași categorii, profesorul
solicit elevilor să treacă la plural următoarele
substantive: lapte, miere, fotbal, tenis, etc.
Elevii remarcă faptul că aceste substantive au
forme doar pentru un anumit număr.

Profesorul le transmite că aceste substantive


se numesc substantive defective.
Substantivul defectiv de plural are forme
doar pentru singular, iar substantivul defectiv
de singular are forme doar pentru plural.
Elevii rezolvă din manual exercițiul 1 de la
pagina 109.

C1 Profesorul roagă elevii să identifice Analiza


C2 substantivul din enunțul de mai jos și să îl gramaticală
analizeze: „Elevul citește cursiv.”
6. Evaluare C1 Profesorul propune ca metodalitate de 15 min Activitate pe Cubul Evaluare scrisă
formativă C2 evaluare metoda cubului. Astfel, elevii se vor echipe
C3 împărți în echipe pentru a rezolva Anexa 2,
C4 completând astfel fiecare latură a cubului.
C5
7. Asigurarea Profesorul anunță tema pentru acasă și 1 min Activitate
retenției și a explică modul de rezolvare. frontală
transferului Temă: exercițiul 2, pag. 109
8. Aprecieri Se fac aprecieri verbale și se notează elevii 2 min Activitate Conversația
finale care au participat activ. frontală
Anexa 1- Fișă de lucru- Clasa a VI-a- Substantivul

GHICITOARE
Sunt destul de înțelept, În fiecare zi, în fiecare
Sunt ființă, lucru, obiect, noapte,
Mă găsești în casă, Mă rostești tare, în gând sau
în șoapte,
Pe scaun, la masă...
În dragoste și ură, tristețe,
Sunt munte, pădure și floare,
bucurie,
Sunt nor, sunt ploaie, sunt
Pe toate le ai datorită mie.
soare,
Sunt necesar în orice spui
Sunt om, fluturaș, rândunică,
Și sunt de folos oricui.
Carpați, București, Iepurică,
Mai îndrăzneț, mai emotiv,
Sunt cunoscutul ......
Anexa 2- Fișă de lucru- Substantivul- METODA CUBULUI

1.ASOCIAZĂ SUBSTANTIVELE DIN PRIMA


COLOANĂ CU NOȚIUNILE POTRIVITE DIN COLOANA A
DOUA.

A B

1.MARIA a.Substantiv comun


2.LAPTE b.Substantiv defectiv
3.CLASĂ de plural
4.APLAUZE c.Substantiv defectiv
de singular
d.Substantiv propriu
Anexa 2- Fișă de lucru- Substantivul- METODA CUBULUI

2.APLICĂ NOȚIUNILE ÎNVĂȚATE CONSTRUIND


ENUNȚURI:
A. SUBSTANTIV COMUN, GEN NEUTRU, NR. SINGULAR

B. SUBSTANTIV PROPRIU, GEN FEMININ

C. SUBSTANTIV DEFECTIV DE SINGULAR

D.SUBSTANTIV DEFECTIV DE PLURAL


Anexa 2- Fișă de lucru- Substantivul- METODA CUBULUI

3.COMPARĂ CELE DOUĂ FORME ȘI ALEGE-O PE


CEA CORECTĂ:
AM MÂNCAT CORNURI/ CORNI CU VANILIE.

CAMERA ARE PATRU COLȚI/ COLȚURI.

LEUL ȘI-A ARĂTAT COLȚURILE/ COLȚII.

COPILUL S-A SPERIAT DE COARNELE/ CORNURILE


ANIMALULUI.
Anexa 2- Fișă de lucru- Substantivul- METODA CUBULUI

4.ANALIZEAZĂ MENȚIONÂND FELUL,


GENUL ȘI NUMĂRUL SUBSTANTIVELOR DIN ENUNȚUL:

LAPTELE DIN PAHAR ESTE DELICIOS.

a) __________=_________________,________________________,
__________________.

b) __________=_________________,________________________,
__________________.
Anexa 2- Fișă de lucru- Substantivul- METODA CUBULUI

5. ARGUMENTEAZĂ MODUL DE
SCRIERE A SUBSTANTIVELOR ȘI GRUPEAZĂ-LE DUPĂ FELUL
LOR:
MARIA, COPIL, ROMÂNIA, IEPURE, EUROPA, SIRET, PLOAIE,
OM, GAROAFĂ, TERRA, IONUȚ, FETIȚĂ.

: _______________________
___________________________________
SUBSTANTIVE ___________________________________
___________________________________
:_______________________
____________________________________
____________________________________
Anexa 2- Fișă de lucru- Substantivul- METODA CUBULUI

6. DESCRIE SUBSTANTIVUL, COMPLETÂND


CIORCHINELE:
Anexa 2- Fișă de lucru- Substantivul- CES

1. DAȚI EXEMPLE DE SUBSTANTIVE CARE SĂ EXPRIME:


 NUME DE PERSOANE: _______________________________, ____________________,
____________________
 NUME DE ANIMALE: ______________________________, _________________,
____________________________
 LUCRURI: ______________________, _____________________, ____________________

2. TRECE LA PLURAL SUBSTANTIVELE:


COPIL= _____________ BĂIAT= _______________
ȘCOALĂ= _______________ TABLOU= _____________
CARTE= ______________
FATĂ= ____________
3.ALCĂTUIEȘTE PROPOZIȚII CU URMĂTOARELE SUBSTANTIVE:
MASĂ=
IONUȚ=
PISICĂ=

S-ar putea să vă placă și