Sunteți pe pagina 1din 8

PROIECT DE ACTIVITATE

Prof. Înv. Preșcolar Toncu (Ciocan) Florentina Alina


GRUPA: mare
TEMA: ,,Cu ce şi cum exprimăm ceea ce simţim?”
SUBTEMA: “În așteptarea Crăciunului”
TEMA ZILEI: ,,Ne pregătim de sărbători”
FORMA DE REALIZARE: Activitate integrată
TIPUL DE ACTIVITATE: Consolidare de cunoştinţe, priceperi şi deprinderi;

I. ACTIVITĂŢI DE DEZVOLTARE PERSONALĂ (ADP)


1 Întâlnirea de dimineaţă
- Sosirea copiilor la grădiniţă – deprinderi specifice;
– Salutul, Prezenţa, Calendarul naturii
– Ne pregătim pentru activităţi
– Servirea micului dejun – deprinderi de igienă şi autoservire.
Noutățile zilei : „Povestea Nașterii lui Iisus”

2. Rutine – Micul dejun – deprinderi de igienă şi de comportare specifice)


3. Tranziţie – Joc '' Alina spune...'' (joc scurt pentru captarea atenției și redirecționare)
– Cântec „ O, brad frumos!”

II. JOCURI ŞI ACTIVITĂŢI DIDACTICE ALESE (ALA)

TEMELE ACTIVITĂŢII:

1. SECTORUL ARTĂ: ,,Ornamente pentru pomul de iarnă ” – decupat și lipit;


2. SECTORUL BIBLIOTECĂ: - “Recunoașterea sunetului inițial''- încercuiește sunetul inițial al
cuvântului
- “Trasarea literelor ”- citire de imagini și trasare

3. SECTORUL JOC DE ROL: ,,Turtă dulce pentru colindători”- elemente de activitate casnică

OBIECTIVE OPERAŢIONALE :

ARTĂ:
 O1. – să decupeze corect pe contur toate elementele componente ale ornamentelor date;
 O2. - să îmbine în mod creativ materialele puse la dispoziţie, decorând bradul.
 O3. – să utilizeze corect instrumentele de lucru, respectând acurateţea lucrării;

BIBLIOTECĂ:
 O4. – să citească imaginile din poveste, formulând propoziţii simple sau dezvoltate corecte din punct de
vedere gramatical;
 O5.- să rezolve corect sarcinile fişei date;
 06. – să încercuiască elementele specifice din povestire;
 O7. - să traseze semne grafice cunoscute pentru decorarea globului ;

JOC DE ROL:
 O8. - să citească ,,reţeta” pentru prăjituri, denumind ingredientele folosite;
 O9. - să folosească în mod corect ustensilele de lucru , în funcţie de utilitatea lor din viaţa socială;
 O10. - să pregătească împreună prăjiturile, colaborând în cadrul grupului de lucru;

STRATEGIA DIDACTICĂ :
a. metode şi procedee: exerciţiul, conversaţia, observaţia, explicaţia, demonstraţia, jocul, ,
munca independentă, lucrul în perechi, metoda ,,Deplasaţi-vă, opriţi-vă, ascultaţi” , Turul galeriei.

b. material didactic: - căciuliţe crăciun; feţe zâmbitoare.


Bibliotecă:fişă cu imagini din povestea ,,Brăduţul”- fişe de lucru – fişa exerciţiu grafic cuprinse într-o
carte sub formă de glob ,carioci;
Artă: hârtie glasse,foarfece,şnur colorat lipici,material mărunt din carton(pălărie, mătură,nasturei,
cerculeţe)pentru confecţionarea omului de zăpadă, contur îngeraş, sclipici, carioci, şerveţele umede;
Joc de rol: biscuiţi, cremă budincă colorată, şorţuleţe albe,bonete albe, foaie prăjituri(blat de tort),
forme prăjituri,bomboane, farfurii, platouri, castronele, linguriţe,cuţite plastic, prosopele;

c. forme de organizare: frontal, pe grupe , individual, în perechi.

RESURSE:
 umane: - educatoarea şi grupa de copiii;
 temporale – 30 minute
 bibliografice:
- ,,Curriculum pentru educaţia timpurie a copiilor de la 3 la 6\7ani”, 2008
- ,,Activitatea integrată din grădiniţă” , ghid metodic, Editura DPH, 2008
- ,,Jocuri şi activităţi alese”, Editura Aramis, 2008
Evenimentul Ob. Conţinutul instructiv-educativ Strategia didactică Evaluare
didactic Metode Material Forme
de organizare
Moment Se asigură condiţiile necesare pentru
organizatoric buna desfăşurare a activităţii:
▪ aerisirea sălii de grupă;
▪ pregătirea materialelor pe centre de
interes;
▪ introducerea copiilor in sala de grupa,
in mod disciplinat.
Captarea atenţiei Se realizează prin apariţia neaşteptată a
renului Rudolf şi spiriduşului Elf care Costum de ren
aduc o scrisoare din partea lui Moş şi spiriduş Copiii sunt
Crăciun.Din conţinutul scrisorii , copiii Conversaţia Frontal încântaţi de
află că Moş Crăciun pregăteşte deja venirea celor doi
cadourile pentru toţi copiii, dar doreşte să musafiri
fie şi copiii pregătiţi de sărbători(cu brad
împodobit, sala decorată de sărbătoare).
Renul şi Spiriduşul au adus sacul
mosului dar nu stiu ce să facă cu
cadourile trimise de moş îi roagă pe copii
să-i ajute. Astfel, copiii devin ajutoarele
lui Moş Crăciun, deghizându-se în Corniţe de ren şi
crăciunei şi crăciuniţe– căciuliţe pe cap. ,,Deplasaţi- căciulite de
Împreună cu renul Rudolf şi Spiriduşul vă crăciunei pe cap
Elf ne deplasăm la centre pentru a intui Opriţi-vă,
materialele şi sarcinile de lucru. Ascultaţi”

Anunţarea temei O1 La centrul Artă:


şi a obiectivelor Din cutia cadou, se descoperă şi se Observaţia Hârtie glase
intuiesc materialele aduse de cei doi în colorată, Frontal Copii descoperă şi
sacul moşului. lipici,foarfece, denumesc
Se precizează că vor realiza ornamente Contur om de împreună cu
pentru pomul de iarnă (clopoţei, zăpadă, îngeraş, Rudolf şi
îngeraşi,om de zăpadă). Se prezintă clopoţei,şnur spiriduşul Elf
O4 etapele de lucru al fiecărui ornament, Explicaţia colorat,elemente materialele aduse
precizând copiilor să le respecte ,să de decupat şi pentru fiecare
îmbine armonios toate elementele, să ansamblat, centru.
lucreze ordonat şi curat pentru a realiza sclipici, carton
ornamente frumoase cu care vor Demonstraţia colorat
împodobi bradul pentru Moş Crăciun.
La centrul Bibliotecă:
Veţi deschide cărţile şi veţi citi fiecare Cărticica sub Ascultă cu atenţie
pagină , veţi descrie imaginea, formulaţi forma unui sarcinile şi regulile
propoziţii şi trasaţi grafic propozişiile glob, de lucru.
O9 enunţate. Apoi veţi desena şi alte fişe de lucru
ornamente cu care puteţi împodobi individuale,
bradul de Crăciun.La sfârşit veţi decora carioci
coperta cărţii cu semne grafice
cunoscute, respectând spaţiile date.
La centrul Joc de rol:
Se intuiesc cutia cadou materialele aduse
de cei doi musafiri. Se citeşte ,,reţeta creme, biscuiţi,
zilei” şi se precizează modul de preparare foi prăjitură,
al prăjiturilor . bombonele
decor,ustensile
de plastic.
Desfăşurarea Le cere copiilor să se aşeze la centrul de
activităţilor lucru pe care şi-l doresc.
Înainte de a începe lucrul educatoarea
O2 spune câteva versuri: Conversaţia
“Dar să-ncepem lucrul
Şi s-avem mult spor
Azi lucrează fiecare Aprecieri
Cu ce are la Sector.” individuale,
1. Artă: frontale şi de grup
O8 Copiii decupează după contur , lipesc,
ansamblează elementele componente şi Lucru în Pe grupe
decorează fiecare ornament, respectând perechi
etapele de lucru date.
„2. Biblioteca
Copiii deschid cartea, descriu imaginile,
O2 formează propoziţii şi le trasează grafic ,
se recunosc elementele din
povestea ,,Brăduţul” şi se încercuiesc.
Se desenează şi alte decoraţiuni pentru
bradul de Crăciun.. La sfârşit decorează
coperta cu semnele grafice cunoscute. Copiii lucrează în
05 3. Joc de rol: linişte, cu atenţie,
,,Crăciuniţele” pregătesc prăjitura după respectând etapele
O6 reţeta dată, după ce se iau măsuri igienice de lucru, ordinea
de protecţie: şorţuleţe albe, batic sarcinilor date şi
alb,spălarea pe mâini. Conversaţia reţeta dată, fiind
- Doi-trei copii rup încântaţi că au
biscuiţii în bucăţi devenit ajutoarele
07 mici, şi îi amestecă cu lui Moş Crăciun.
crema de budincă.
- Două- trei fete taie Individual
blatul cu forme
diferite;
- Alţii pun crema pe Exerciţiul
prăjituri şi deasupra
O9 mai aşează o formă de
prăjitură tăiată;
- Pun deasupra cremă şi Grup
ornează cu bomboane;

În timp ce copiii lucrează, educatoarea îi


O10 va îndruma şi urmări îndeaproape. Va da
explicaţiile necesare, va pune întrebări
ajutătoare, acolo unde există dificultăţi,
va monitoriza activitatea la fiecare centru
şi va interveni dacă e cazul.
Asigurarea feed- După terminarea activităţilor pe centre, Conversaţia Steluţe Frontal
back-ului educatoarea, împreună cu renul Rudolf şi zâmbitoare
Spiriduşul Elf, va organiza Turul galeriei Turul Aprecieri
pentru evaluarea modului de lucru din galeriei individuale,
fiecare centru, aprecieri asupra întregii frontale şi de grup
activităţi, a modului de participare a
copiilor la activitate şi a
comportamentului acestora. Cu lucrările
realizate copiii împodobesc bradul de
Crăciun ,spre încântarea celor doi
musafiri care sunt bucuroşi că au
îndeplinit misiunea dată de Moş Crăciun.
Încheierea Renul Rudolf şi Spiriduşul Elf Stimulente Aprecieri
mulţumesc copiilor pentru ajutor şi acadele individuale,
împreună intonează colindul ,,O, brad
frumos”

S-ar putea să vă placă și