Sunteți pe pagina 1din 7

DISCIPLINA: Științe ale naturii

CLASA: a III - a B

Proprietăți ale corpurilor

Proiect de lecție

1. Data: 9.03.2023
2. Clasa: a III-a
3. Prof. înv. primar:
4. Unitatea de învățământ: Școala generală nr..
5. Disciplina: Științe ale naturii
6. Subiectul lecţiei: Rădăcinile cresc în jos, lăstarii cresc în sus
7. Unitatea de învăţare: Diversitatea lumii vii, Observăm și descoperim ( I )
8. Tipul lecției: Predare

Competențe generale:

1. Formarea unei atitiudini pozitive față de protejarea mediului.


2. Investigarea mediului înconjurător folosind instrumente şi procedee specifice;
3. Dezvoltarea capacităţilor de observare/ explorare a mediului înconjurător
Competențe specifice:

2.1. Identificarea etapelor unui demers investigativ vizând mediul înconjurător pe baza
unui plan dat;

2.2. Formularea unor concluzii în urma unui demers investigativ.


9. Obiective operaționale:
 O1 - Să precizeze care sunt fenomenele naturii;
 O2- Să precizeze care sunt proprietățile corpurilor;
 O3 - Să interpreteze graficele date;
 O4 - Să identifice materialele necesare pentru experimente;
 O5 – Să precizeze cauzele apariției inundațiilor/secetei;
 O6 - Să formuleze propoziții, precizând însușiri ale corpurilor aflate în diferite stări;
 O7 - Să participe la lecție activ și cu interes.

10. Strategii didactice:


 Metode şi procedee: conversaţia, explicația, demonstrația, observația ,ciorchinele, experiment, dezbaterea,
exercițiul.
 Mijloace de învățare: videoproiector, laptop, manual digital, caiete, borcane, sticle, pastă de ras, seringa, baloane.
 Forme de organizare: frontal, individual.
 Resure: - Temporale: 50 minute;
-Umane: 30 elevi

11. Resurse bibliografice:


 Programa școlară pentru disciplina Științe ale naturii, clasele a III-a – a IV-a, aprobată prin OMEN nr.
5003/02.12.2014;
 Manual -Științe ale naturii, clasa a III-a, Cleopatra Mihăilescu, Tudora Pițilă, Eana Mihaela Preda, editura Arthur.
Desfășurarea lecției
Ob.
op. Strategii didactice
Etapele lecției Conținut științific
Metode și Mijloace Forme de
materiale organizar
procedee e
Se asigură condițiile necesare de desfăşurare
optimă a activității.
1.Momentul Organizarea colectivului de elevi – făcându-se
organizatoric ordine şi disciplină în clasă;
conversația frontal
Elevii se pregătesc pentru ora de Științe ale
naturii, pregătindu-şi materialele necesare.
Pregătirea materialelor didactice de către
învățatoare.
Verificarea notiunilor teoretice se realizează pe
baza metodei “ciorchinele”.
O1 conversația frontal
Pe tablă sunt scrise cuvintele Fenomene ale
naturii , Proprietăți ale corpurilor – concepte de explicația tabla
2. Actualizarea
bază pentru metoda ciorchinelui. ciorchinele individual
cunoștințelor O2
însușite anterior Schema rezultată va fi comentată de elevi.

Atenția elevilor va fi captată cu ajutorul unor


3. Captarea filmulețe: conversația
atenției videoproiector frontal
 https://www.youtube.com/watch?
v=J2fuium9Ox0 explicația laptop
 https://www.youtube.com/watch?v=-
Ud_Tp1evHo individual

4.Anunțarea temei Se anunță titlul lecției: Recapitulare și se


și a obiectivelor anuntă obiectivele operaționale într-o formă conversația frontal
accesibilă elevilor.
În această etapă a lecției, elevii vor lucra
exercițiile 1, 2, 3 și 4 de la pagina 12 din manual.
O1 manual frontal
1.Completează enunţurile, alegând din lista
5.Dirijarea învățării conversația
dată cuvintele potrivite fiecărei situaţii.
O2  … de apă se ridică în atmosferă, unde caietele
alcătuiesc … . explicația elevilor
 Precipitaţiile pot fi sub formă de … şi
….
 Fulgii de zăpadă se formează când exercițiul
individual
temperatura aerului este … .
tablă
O3
2.Observă graficele de mai jos.
a) Precizează în care dintre zilele săptămânii,
temperatura aerului a fost cuprinsă între 20 şi
25 de grade. frontal

O5 b) Observă cantitatea de precipitaţii căzute în


lunile de vară şi toamnă. Identifică lunile în care
apa provenită din ploi a depăşit limita de conversația
inundaţie

3.Organizaţi, în clasa voastră, o dezbatere


cu titlul Efectele negative ale inundaţiilor şi
O6 secetei. Purtaţi discuţiile după următorul plan:
 ce înseamnă inundaţii şi secetă;
 când pot apărea ele; dezbaterea frontal
 cauze ale producerii lor;
 efecte asupra oamenilor, plantelor şi
vieţuitoarelor;
 măsuri de protecţie
4.Scrie trei enunţuri în care să precizezi câte
două însuşiri ale corpurilor gazoase, solide şi
lichide
Elevii vor ieși pe rând la tablă pentru a rezolva
exercițiile.

Experimente:
6.Asigurarea
1. Fenomene ale naturii – Ploaia
retenției și a Descrierea experimentului – într-un borcan cu
transferului apă rece, vom pune pastă de ras ( formăm un borcane
norișor).
Vom pune colorantul, puțin câte puțin, în apă rece
O4 norișor.Când picăturile devin grele și norii dau de
straturile reci de aer, picăturile de apă cad pe experiment frontal
pământ sub formă de ploaie.
pastă de ras
2. Balon cu aer
Corpurile aflate în stare solidă au formă și volum explicația
propriu. Spre exemplu balonul. seringa
Corpurile aflate în stare gazoasă nu au formă
proprie și se împrăștie ușor. Aerul din balon a luat conversația
O7 forma acesteia. Dacă balonul se sparge, aerul din el
colorant
se răspândește imediat, iar balonul se dezumflă.
3. Paharul cu apă
Corpurile aflate în stare lichidă curg și iau forma frontal
vasului în care sunt puse. Spre exemplu, dacă
observația baloane
turnăm apă în sticlă, vedem că aceasta ia forma
sticlei. La fel se întâmplă dacă o turnăm în pahar.
Când paharul se răstoarnă, apa se împrăștie.
pahare
La experimente vor participa mai mulți elevi.

7.Încheierea Aprecieri generale și individuale asupra întregii


activității activități.
conversația frontal
Anunț tema pentru acasă - exercițiile 1 și 2 de la
pagina 13 din manual.

S-ar putea să vă placă și