Sunteți pe pagina 1din 5

PROIECT DE LECȚIE

Data: 07.02.2024
Profesor: Hogea Georgiana-Iuliana
Unitatea de învăţământ: Scoala Gimnazială „Ioan Nenițescu” Tulcea
Disciplina: Terra-elemente de geografie fizică
Domeniul de conținut:Terra-o planetă în transformare/Atmosfera
Subiectul:Vremea și clima
Clasa: a V-a
Tipul lecţiei: mixtă, recapitulare și dobândire de noi cunoștințe
Locul de desfășurare: sala de clasă
Durata: 50 de minute

Competente specifice
1.1. Utilizarea termenilor geografici în contexte diferite;
1.2. Descrierea unor elemente, fenomene sau procese geografice observate direct sau indirect;
2.3. Citirea reprezentărilor grafice şi cartografice simple;
3.2. Precizarea legăturilor dintre realitatea geografică şi fenomene din domeniul ştiinţe şi tehnologii;

Obiective operationale:
O1-Să definească noțiunile: vreme, climă, mase de aer, fenomen meteorologic;
O2- Să deoseabească noțiunile de vreme și climă;
C3- Să ofere exemple de fenomene meteorologice;
C4- Să explice de ce vremea este schimbătoare iar clima nu se schimbă atât de des;
C5- Să interpreteze date grafice simple și să recunoască fenomene meteorologice din imagini;
Strategia didactică:
a) Metode: conversația, conversația euristică, conversația catehetică, observarea, explicația, lucrul cu harta, lucrul cu manualul, problematizarea, descrierea.
b) Resurse: manualul, hărți tematice, tabla de scris, videoproiectorul, prezentare PowerPoint, laptop, fișe de lucru, imagini, date grafice
Tipuri de interacțiuni: professor-elev, elev-profesor, elev-elev.
Evaluare: pe parcursul lecției (apreciere orală/scrisă)
Bibliografie: Manualul de geografie clasa a V-A Editura CD Press
SCENARIUL DIDACTIC

Nr. Etapele O.b. Activitatea profesorului Activitatea elevilor Metode Resurse Evaluare
crt lecției
.
1. Momentul Asigurarea climatului de ordine Elevii își pregătesc Conversația Catalogul clasei
organizatoric și disciplină în sala de clasă. manualele și caietele frontală a V-a
2 min. Notarea absenților (daca este pentru ora de geografie.
cazul).
2 Verificarea Reactualizarea cunostintelor din Sunt atenți, gândesc și Conversația Manual Aprecieri orale
cunoștințelor lectia “Elemente și fenomene formulează răspunsuri. catehetică Caietul
anterioare meteorologice”, profesorul Elevii răspund pe rând la Problematizarea
adresează întrebări clasei:
10 minute întrebările profesorului,
Ce este temperatura și cu ce se
măsoară? oferă definiții și exemple
Ce sunt precipitațiile și de ce de fenomene
plouă mai mult la munte? meteorologice, corelate cu
Cum se formează vânturile? fiecare element
Câte tipuri de vânturi cunoști? meteorologic.
Cum se încălzește Pământul? Elevii formulează
răspunsuri cu ajutorul
informațiilor dobândite
anterior, explicând de ce
Terra se încălzește diferit
și care sunt consecințele.
3 Dobândirea Profesorul scrie titlul lecției pe Ascultă indicațiile Conversația Tabla de scris Aprecierea
noilor tablă, „Vremea și clima”, profesorului, își notează Videoproiectorul orală.
cunoștințe atrage atenția elevilor sa-și titlul în caiete și urmăresc Prezentarea
(captarea noteze titlul în caiete. Prezintă obiectivele lecției de PowerPoint
atenției, obiectivele lecției. astazi.
enunțarea
temei)
2 minute
4 Dirijarea O1 1.Profesorul vorbește despre 1. Elevii sunt atenți la Conversația
predării- vreme, explică de ce aceasta explicațiile profesorului și euristică
învățării 30 este imprevizibilă și oferă își notează definiția în
de minute exemple de fenomene caiet.
meteorologice ce se pot forma
Elevii identifică
pe parcursul mai multor zile. fenomenele meteorologice
Profesorul prezintă mai multe din imaginile prezentate Aprecierea
imagini în care sunt pe videoproiector. orală
reprezentate mai multe tipuri de
O2 fenomene meteorologice, iar
elevii sunt rugați să le identifice
pe rând.

2. Profesorul explică ce sunt 2. Elevii își notează lecția


Observarea
masele de aer și prezintă tipurile în caiet.
acestora.
3. Elevii sunt atenți la Lucrul cu harta
3. Profesorul vorbește despre explicațiile profesorului,
O3 fenomenele meteorologice adresează întrebări. Lucrul cu
extreme ce se produc la nivelul manualul
planetei noastre-prezintă
Elevii identifică
imagini pe videoproiector. fenomenele meteorologice Explicația Manualul
Elevii sunt rugați șă identifice extreme și stabilesc care Imagini
fiecare fenomen meteo extrem sunt pagubele materiale Harta
O4 și să stabilească ce pagube pot produse de acestea. Videoproiector
produce acestea. Prezentare
PowerPoint
4. Elevii analizează
4.Profesorul expune câteva date Aprecierea
graficul și îl interpretează.
O5 grafice cu oscilații ale Problematizarea orală
temperaturii, elevii sunt rugați
să interpreteze graficul.

5.Profesorul definește clima, 5. Elevii își notează


stabilește criteriile de bază definiția în caiete, sunt
pentru aceasta și localizează pe atenți la explicațiile
harta climatică, principalele profesorului.
zone climatice. Explică de ce pe
planeta noastră s-au format cele
5 zone climatice și de ce
întâlnim mai multe tipuri de Elevii se gândesc si oferă
climă. răspuns. Se ajută reciproc.
Exercițiu: Ce tip de climă are
România și cum o poți
caracteriza pe scurt?
5 Feedback 5 Profesorul imparte la fiecare Elevii completează fișele Conversația Fișa de lucru Aprecierea
minute elev câte o fisă de lucru, sunt de lucru și răspund pe Lucrul cu scrisă
rugați să o rezolve în 5 minute, rând. manualul Aprecierea
după care răspunsurile vor fi Se consultă între ei și fac Descrierea orală
citite cu voce tare. schimb de informații.
6 Încheierea Profesorul apreciază Receptează observațiile Conversația Catalog Aprecierea
lecției 1 participarea elevilor la oră. făcute de profesor orală și catalog
minut Notarea elevilor în catalog.
Schița lecției-„Vremea și Clima”

S-ar putea să vă placă și