Sunteți pe pagina 1din 4

Proiect de lecție

Palatul Copiilor Târgu Mureș


Profesor: Molnar Annamaria
Cercul: Meteorologie
Grupa: Începători
Titlul lecției: Vremea și elemetele definitorii
Tipul lecției: Mixtă
Metode didactice: conversația, descrierea, analiza, dialogul, exercițiul, asaltul de idei, comparația, expunerea.
Mijloace folosite: PPT, Imagini, fișe.
Competențe generale:
- Citirea și interpretarea informației grafice și cartografice;
- Utilizarea unor metode și tehnici simple, specifice diferitelor discipline științifice, pentru analiza unor
elemente ale vremii.
- Compararea și formalizarea informațiilor
- Descrierea unor elemente, fenomene sau procese meteorologice observate direct sau indirect.
Competențe specifice:
La finalul lecției elevii vor fi capabili :
- Să recunoască diferite fenomene meteorologice obsrvabile în orizontul local,
- Să cunoască importanța vremii,
- Să enumere elementele componete vremii,
- Să definescă termeni specifici vremii,
- Să citească un termomentru.
Desfășurarea lecției

Etapele lecției Conținutul Activitatea profesorului Activitatea elevilor Metode Mijloace Analiza
informativ rezultatelor
Momentul Salută și organizează clasa Sunt atenți și se Conversația
Organizatori pentru o bună desfășurare a pregătesc pentru oră
c lecției. Deschide calculatorul și
adresează întrebări de
acomodare.
Verificarea Adresează întrebări din lecția Sunt atenți și Conversația Imagini Aprecieri
cunoștințelor anterioară: Ce este atmosfera? răspund cu precizie
anterioare Care sunt elementele care la întrebările
alcătuiesc acest înveliș? adresate.

Captarea Adresează întrebarea următoare: Cum este vremea Asaltul de Apreciere


atenției Dacă ar fi să facem acestă oră de afară. Adică trebuie idei
meteorologie în curtea școlii care să ținem cont dacă
vor fi elemetele de care trebuie este Soare sau dacă
să ținem cont? plouă, dacă bate
vântul, dacă ninge,
etc.
Coținutul Vremea și Anunță titlul lecției și o notează Își notează în caiete. Conversația Tabla
lecției elementele pe tablă.
vremii Cu ajutorul metodei ciorchinelor
(Temperatura, notează ideile principale pe tablă Sunt atenți și Metoda
Umiditatea, Tot cu ajutorul prezentării PPT captivanți de ciorchinelor
Vântul) deduc elementele care vor fi prezentarea
învățate în decursul acestei ore. alăturată.
Aduce informații suplimentare
despre meteorologi și anume, că
ei prelucrează informațiile Descrierea PPT Aprecieri
primite de la stațiile meteo din
Razele solare țară trimise de sateliți. Elevii își dau cu Expunerea
Cu ajutorul PPT prezintă modul părerea.
în care ajung pe suprafața
Pământului razele solare ( vara și Imagini
iarna) și modul în care ne Descriu și Comparația
Temperatura influențează viața de zi cu zi. analizează imaginile
Se discută despre temperatură și prezentate,
modul în care acesta se măsoară. răspunzând Atenționare
Precipitațiile Următoarele element prezentate cerințelor. Descrierea
sunt precipitațiile.
Stările de Își reamintește elevilor cele 3
agregare: stări de agregare care se întâlnesc
lichidă, în mediul înconjurător. Expunerea Imagini
solidă, Sunt foarte Aprecirere
gazoasă Se discută și se prezintă tipurile receptivi, ascultă,
de precipitații și fenomenele care sunt interesați de Analiza
se produc în urma acestui proces. explicațiile
Pe baza imaginilor se discută profesorului.
despre importanța și cauzele
provocate de precipitații

Asigurarea Ca să își aprofundeze noțiunile Realizează Cercetare Materiale


feedback-ului despre vreme , cadrul didactic termometrul din necesare: Aprecieri
realizează cu elevii un materialele date. Joc de rol Foaie,
temomentru. creion, pai
După ce fiecare elev și-a realizat Realizează exerciții și sârmă
propriul termomentru, cadrul și argumentează plușată
didactic cere să își fixeze acest pentru ce vreme este
termometru la o anumită valoare specific acea
și să arate clasei, asfel ca să se valoare.
recunoască valoare indicată .
Tema pentru Cere elevilor să coloreze fisa de Notează tema Explicația Fisă de Aprecieri
acasă lucru cu titlul Circuitul apei în lucru
natură.

S-ar putea să vă placă și