Sunteți pe pagina 1din 3

Proiect de lecție

Palatul Copiilor Târgu Mureș


Prof. Molnar Annamaria
Cercul: Meteorologie
Grupa: începători
Titul lecției: Credințele populare în interpretarea vremii
Tipul lecției: Mixtă (dobândirea de noi cunoștințe, formarea de abilități intelectuale și practice, recapitulare, sistematizare, control,
verificare)
Competențe generale:
- Utilizarea corectă a terminologiei specifice pentru explicarea mediului geografic utilizând limbaje diferite;
- Sesizarea unor succesiuni de fenomene și procese naturale;
- Aplicarea cunoștințelor și a abilităților dobândite în contexte noi/situații reale de viață.
Competențe specifice:
La sfârșitul lecției elevii vor fi capabili:
- Să descrie caracterisicile referitoare la starea vremii.
- Să definească, folosind cunoștințele anterioare, noțiunea de vreme.
- Să construiască , după observarea unor imagini, enunțuri referitoare la schimbările vremii.
- Să înțeleagă întregul proces de schimbare a vremii cauzate de diferite prognoze, fie băbești, fie măsurabile.
- Să deducă din exemple date prognoza vremii.
Metode didactice: Conversația, descrierea, analiza, comparația, brainstorming, problematizarea, explicația.
Mijloace folosite: prezentare PPT, imagini.
Desfășurarea lecției
Etapele lecției Conținutu Activitatea profesorului Activitatea Metode Mijloac Analiza
l elevilor e rezultatelor
informativ
Momentul Pregătește sala și materialele utilizate Se pregătesc pentru Conversația
Organizatori pentru activitate. începrea orei.
c
( 1 min)
Verificarea Adresează întrebări referitoare la lecția Sunt activi și Conversația Imagini Aprecieri
cunoștințelor anterioară și remediază lacunele . răspund
anterioare ( 3 întrebărilor.
min) Participă activ.
Să presupunem că, am reușit să ne Ascultă cu mare Crativitatea
Captarea întoarcem în antichitate. atenție problema
atenției Totul în jurul nostru este demodat, în spusă de profesor.
( 6 minute) sensul că nu avem televizor, telefon, în
agricultură se lucrează cu animalele, Conversția
cultivăm plante cu ajutorul animalelor, Aprecieri
folosim utilaje agricole tradiționale. Reflectă asupra verbale
Suntem în anotimpul vara, pe câmp, enunțurilor,
deoarece trebuie să ne procurăm hrana. gândesc și vin cu
Însă începe să adie vântul. Ce ne facem? soluții/ idei proprii. Descrierea
Cum ne dăm seama ce va urma în
următoarele ore?
Participă activ. Problematizarea
Coținutul Anunță titlul lecției de zi și deschide Privesc cu atenție
lecției (25 calculatorul pentru a proiecta prezentarea
min) PPT.
Oare ce semnifică titlul lecției noastre? Asaltul de idei
Ați auzit vreodată de astfel de preziceri? Imagini Aprecieri
Dacă da de la cine? Gândirea
Ce fel de preziceri erau? Se adevereau Participă activ.
acele preziceri? Gândesc și prezintă
Am să vă prezint și eu câteva credințe soluțiile pentru Problematizarea Găsirea de
populareîn interpretarea vremii după mai situația dată. soluții
multe categorii.
Prezintă preziceri în funcție de Datorită stârnirii Găsirea de noi PPT
modul de manifestare al animalelor, atenției, participă soluții
situația astrelor, comportamentul activ , prezintă
viețuitoarelor. elementele cerute,
După ce s-au prezentat slide-urile, vin cu noi soluții,
profesorul cere elevilor să numească și ei adaugă argumente Explicația Arecieri
preziceri ale vremii. ( Fie ele auzite, pro și contra,
deduse, cunoscute, știute) analizează cu mare
atenție dacă
propunerile Analiza
colegului pot fi Observarea
acceptate. sistematică
Asigurarea Pentru fixarea cunoștințelor și
feedback-ului recapitularea noțiunilor se va deschide
(7 min) link-ul pentru următoarele jocuri: Apreciere
Participă activ la Exercițiul
https://wordwall.net/ro/resource/4902012/ghicitori- oră și răspund cu Joc
fenomene-ale-naturii mare atenție,
https://wordwall.net/ro/resource/3721490/vremea- corect, la
kit-si-kate întrebările din joc. Explicația

https://wordwall.net/ro/resource/11505912/vremea-
%c8%99i-hainele

Tema pentru Comunică sarcinile pentru acasă Își manifestă liber Explicația
acasă și deschis părerea

S-ar putea să vă placă și