Sunteți pe pagina 1din 3

PROIECT DIDACTIC

Profesor:
Disciplina: ȘTIINȚE
Clasa: a _V_-a
Data: 27.09.2023
Durata lecţiei: 45 min.
UNITATEA DE ÎNVĂȚARE: LUMEA VIE
SUBIECTUL LECȚIEI: Diversitatea animalelor

Unități de competențe. Lecţia va contribui la formarea următoarelor unități de competenţe:

-Identificarea caracteristicilor corpurilor din natură.


-Compararea corpurilor din natură.

Obiective opraționale:

La finele lecţiei elevul va fi capabil:


- să enumere principalele grupe de animale;

- să recunoască caracteristicile animalelor, analizând imaginile ;

- să clasifice animalele după grupa din care fac parte.

-să analizeze un animal, conform algoritmului propus

Tipul lecţiei:

- lecție de formare a capacităților de dobândire a cunoștințelor;


- lecție de formare a capacităților de înțelegere /aplicarea/ analiză/ sinteză/ evaluare;
- lecție mixtă;
- lecție de sinteză;
- lecție de evaluare).

Tehnologii didactice:
Forme: Lucrul individual, frontal
Metode și procedee: сonversaţia, explicaţia, cercetarea hărţii, problematizare, demonstrația,
argumentarea, expunerea, selectarea informației din surse, citire intensivă.

Mijloace de învăţământ: manualul, proiector, calculator, tabla, foi, fişe de lucru.


Forme, metode, tehnici de evaluare: frontală, continuă, observarea sistematică, evaluarea informală,
criterială, calitativă, divergentă, formatoare, verificarea.
Desfășurarea activității:

Etapele Timp Activitatea profesorului Activitatea elevului Strategii


activității (min) didactice
Ob.
Moment organizaoric. Elevii demonstrează că sunt
FAMILIARIZAR Analiza imaginilor proiectate. pregătiți pentru activitate.
E Ce sunt reprezentate?
În ce medii de viață locuiesc?
Cu ce se hrănesc animalele.

STRUCTURARE Anunțarea subiectului și a obiectivelor


lecției.
Prezentarea temei.
Explicarea termenilor noi. Identifică principalele categorii de Realizarea
Prezentarea PPT animale unui
Descriere: experiment
Experimentul demonstrativ este pregătit Analizează explicațiile.
de profesor înaintea lecției și apoi
prezentat clasei în vederea demonstrării,
explicării, confirmării, precizării sau
verificării unor adevăruri cu ajutorul
experiențelor și al explicațiilor ce le
însoțesc. Experimentul ,,Cum respiră Psrticipă în cadrul experienței.
puișorii în ou?” Algortim: 1. Spargeți un
ou crud astfel încât să obțineți două
jumătăți. 2. Turnați în ambele jumătăți
puțină cerneală/tuș. 3. Observați prin
care jumătatea oului se va scurge
cerneala. 4. Cum credeți, de ce se scurge
cerneala? 5. Puteți spune, cum respiră
puișorii în ou? 6. Formulați concluzii.

APLICARE Completarea unei fișe de observare a


unei plante.
tema de casă Să colecteze din enciclopedii 4-5 fixează în agende/caiete.
curiozități despre animale.

Timp rezervat temei de acasă:__5___


min

S-ar putea să vă placă și