Sunteți pe pagina 1din 14

PROIECT DIDACTIC

UNITATEA DE ÎNVĂȚĂMÂNT: ŞCOALA GIMNAZIALĂ SPECIALĂ NR.4


CLASA :aVI-a; Deficienţe mintale severe, profunde şi/sau asociate
DISCIPLINA DE ÎNVĂȚĂMÂNT: FORMAREA ABILITĂȚILOR DE COMUNICARE
UNITATEA DE ÎNVĂȚARE: Comunicare orală
SUBIECTUL LECȚIEI: Animale și păsări de la fermă
TIPUL LECŢIEI: Lecție de fixare și sistematizare
DATA:
CADRUL DIDACTIC: prof.

CAPACITĂȚI DE ÎNVĂȚARE :
Colectivul clasei este format din 3elevi diagnosticați cu deficiențe mintale severe, profunde sau asociate, fiind grupați pe 2
nivele de înțelegere și operare, după cum urmează:

 Grupa de dezvoltare (G1) :


 Grupa de ameliorare (G2):

Elevii au o atitudine pozitivă față de procesul de învățare, prezentând trăsături specifice deficienței mintale precum:
concentrarea atenției este fluctuantă, memoria este preponderant mecanică și de scurtă durată, motivația fiind cu precădere extrinsecă.
În funcție de capacitățile elevilor prezentate mai sus, se pot realiza la nivel minim toate obiectivele proiectate. Elevii din Grupa
de ameliorare (G2 ) vor necesita sprijinul permanent al cadrului didactic.

Activitatea se va desfășura online, folosind platforma ZOOM.

1
OBIECTIVE OPERATIONALE:
Obiective cognitive G1꞉
O1 -Să identifice din imagini animalele domestice; obiectivul se consideră atins la nivel minimal dacă elevul identifică din imagini cel
puțin un animal domestic;
O2 -Să asocieze (prin poziționarea jetonului în chenarul corespunzător) imaginea animalelor domestice cu imaginea care ilustrează
puii acestora; obiectivul se consideră atins la nivel minimal dacă elevul asociază corect cel puțin o pereche imagine animal adult –
denumire pui;
O3 – Să identifice animalele domestice auzite; obiectivul se consideră atins la nivel minimal dacă elevul identifică cel puțin un animal
după sunetul produs;
O4 – Să descopere foloasele animalelor aduse omului; obiectivul se consideră atins la nivel minimal dacă elevul identifică, cu ajutor,
cel puțin un folos adus omului de către animalul respectiv;
O5 - Să descrie poziția spațială (pe planșă) a animalelor indicate; obiectivul se consideră atins la nivel minimal dacă elevul descrie
corect poziția spațială (pe planșă) a cel puțin unui animal;
O6 – Să identifice, după indicii, animalele domestice; obiectivul se consideră atins la nivel minimal dacă elevul identifică corect, după
indicii, cel puțin un animal domestic;
Obiective cognitive G2꞉
O1 - Să identifice din imagini animalele domestice; obiectivul se consideră atins la nivel minimal dacă elevul identifică din imagini
cel puțin un animal domestic;
O2 - Să asocieze (prin poziționarea jetonului în chenarul corespunzător) imaginea animalelor domestice cu imaginea care ilustrează
puii acestora; obiectivul se consideră atins la nivel minimal dacă elevul asociază corect cel puțin o pereche imagine animal adult –
imagine pui;

2
O3 – Să identifice animalele domestice auzite; obiectivul se consideră atins la nivel minimal dacă elevul identifică cel puțin un animal
după sunetul produs;
O4 - Să descopere foloasele animalelor aduse omului; obiectivul se consideră atins la nivel minimal dacă elevul identifică, cu ajutor,
cel puțin un folos adus omului de către animalul respectiv;
O5 - Să localizeze pe planșă animalele indicate (de cub); obiectivul se consideră atins la nivel minimal dacă elevul găsește pe planșă
cel puțin unanimal domestic;
O6 – Să identifice, după indicii, animalele domestice (cu ajutor); obiectivul se consideră atins la nivel minimal dacă elevul identifică
corect, după indicii, cel puțin un animal domestic;
Obiective afectiv-atitudinale:
O7 - Să participe cu plăcere și interes la activitățile desfășurate în cadrul lecției.
Obiective psihomotrice꞉
O8 - Să execute corect mișcările specifice activității de obținere a foloaselor animalelor (mulsul vacii, tunsul oii, căutatul ouălor în
cuibar).

STRATEGII DIDACTICE
Metode şi procedee:
- explicația, conversaţia, demonstrația, exercițiul, lucrul individual, învățarea prin descoperire
Resurse materiale:
- Machetă ”La fermă”, imagini cu animale domestice, Material powerpoint ”Familia de animale”, planșă / fișă de lucru ”Familia de
animale”, jetoane puii animalelor, fragmente audio sunete animale, palete cu animale domestice, machete animale (vacă, oaie și
găină), găleată, foarfecă, planșă ”Unde este animalul?”, ”Cubul animalelor”, Material powerpoint ”Cine sunt?”
- Mijloace de protecție: mască, dezinfectant, șervețele umede antibacteriene.
- Mijloace tehnice : Platforma ZOOM, Laptop, camera video

3
SCENARIUL DESFĂȘURĂRII LECŢIEI

Obiective Etapele lecției Conținutul lecției Strategii didactice Itemi de evaluare


operațio- Metode și Mijloace
nale procedee didactice

Moment Profesorul organizează colectivul de elevi și


organizatoric materialele necesare desfășurării orei.
Se crează climatul socio-afectiv necesar
începerii activităţii.
S-au luat toate măsurile de prevenire a
răspândirii virusului SARS CoV2. Materialele
de lucru au fost igienizate anterior începerii
lecției, iar pe parcursul acesteia, materialele nu
vor fi folosite în comun.

Captarea Profesorul proiectează elevilor o imagine Machete


atenției făcută în clasă, unde sunt poziționate machete animale de la
ale unor animale și păsări domestice și fermă
elemente specifice unei ferme.

Precizarea Profesorul anunță subiectul activității și Marker


conținutului comunică obiectivele acesteia, pe înțelesul
lecției și a copiilor.
obiectivelor
Elevii sunt anunțați că pe parcursul acestei
lecții elevii își vor îmbogăți / consolida
cunoștințele despre animalele și păsările de la
fermă.

4
Obiective Etapele lecției Conținutul lecției Strategii didactice Itemi de evaluare
operațion Metode și Mijloace
ale procedee didactice

Recapitularea Profesorul prezintă elevilor o machetă,


conținutului numită ”La fermă” și o serie de imagini ale
unor animale domestice. Probă practică
O1 Rând pe rând, elevii din G1 și G2 identifică Explicația Machetă ”La Elevii identifică din
(G1, G2) din imagini animalul domestic indicat de către Conversația fermă” imagini animalele
profesor, iar profesorul poziționează imaginea Demonstrația Imagini cu domestice.
animalului pe machetă. Acest algoritm se Exercițiul animale
repetă până la epuizarea tuturor imaginilor cu domestice
animale domestice.

Realizarea de Profesorul prezintă elevilor un material Explicația Material ppt.


către elevi a powerpoint cu tema ”Familia de animale” și Demonstrația ”Familia de
unor lucrări pe discută cu aceștia despre termenii specifici animale”
baza fiecărei specii. (Anexa nr. 1)
conținuturilor
recapitulate Se proiectează planșa ”Familia de animale” Planșă
(care prezintă animale adulte) și jetoanele cu ”Familia de
denumirea sau imaginea puilor acestora. Elevii animale”
primesc același exercițiu și sub formă de fișe de Jetoane puii
lucru. animalelor

5
Obiective Etapele lecției Conținutul lecției Strategii didactice Itemi de evaluare
operațio- Metode și Mijloace
nale procedee didactice
Probă practică
O2 Realizarea de Elevii din G1 și G2 sunt solicitați să Explicaţia Planșă și fișe Elevii din G2
(G2) către elevi a asocieze (prin poziționarea jetonului în Conversația de lucru asociează imaginea
unor lucrări pe chenarul corespunzător) imaginea animalului Demonstrația ”Familia de animalelor
baza domestic cu imaginea care ilustrează puiul Exercițiul animale” domestice cu
conținuturilor acestuia. (Anexa nr. 2) imaginea puilor
recapitulate Această sarcină se realizează individual, pe fișa Jetoane puii acestora.
de lucru. animalelor
Lipici

Probă practică
O3 Se prezintă următoarea sarcină: Explicaţia Laptop Elevii din G1 și G2
(G1, G2) Fiecărui elev are câte 2 palete pe care se află Conversația Fragmente identifică animalele
imaginea unui animal domestic. Demonstrația audio domestice auzite.
Profesorul prezintă elevilor fragmente audio cu Exercițiul Palete cu
sunete de animale. Elevii din G1 și G2 sunt animale
solicitati să identifice animalele domestice domestice
auzite.
În momentul în care elevul va auzi sunetul
produs de animalul desenat pe una din paletele
sale, acesta va ridica paleta.

6
Obiective Etapele lecției Conținutul lecției Strategii didactice Itemi de evaluare
operațio- Metode și Mijloace
nale procedee didactice

Realizarea de Elevii din G1 și G2 sunt solicitați să își


către elevi a aleagă câte un animal pe care să îl analizeze, în
unor lucrări pe vederea recunoașterii foloaselor animalului Probă practică
O4 baza respectiv aduse omului. Explicația Fragmente Elevii din G1 și G2
(G1, G2) conținuturilor Elevilor le sunt proiectate cate un fragment Conversația video descoperă foloasele
recapitulate video care prezinta modalitatea de obtinere a Demonstrația animalelor aduse
O8 foloaselor a 3 animale: mulsul vacii, adunatul Exercițiul omului.
ouălor din cuibar. Învățarea prin
Pentru o mai bună înțelegere, aceștia vor descoperire
imita mișcările specifice următoarele acțiuni:
vor mulge vaca (pentru a obține laptele), vor
tunde oaia (pentru a obține lâna) și vor căuta în
cuibarul găinii (pentru a obține ouăle).

Se prezintă planșa ”Unde este animalul?” și Planșă ”Unde Probă orală


O5 ”Cubul animalelor” și se explică modul de Explicația este Elevii din G1
(G1) lucru: Conversația animalul?” descriu poziția
Profesorul aruncă cubul pe ale cărui laturi Demonstrația (Anexa nr. 3) spațială (pe planșă)
sunt ilustrate animale domestice. Elevii din G1 Cubul a animalului
trebuie să găsească pe planșă animalul indicat animalelor indicat.
de cub și să descrie poziția spațială a acestuia
(ex: vaca este în grajd; câinele este pe tractor;
O5 rața este lângă lac).
(G2) Planșă ”Unde Probă practică
Elevii din G2 trebuie să găsească pe planșă Explicația este Elevii din G2
animalul indicat de cub. Conversația animalul?” găsesc pe planșă
Demonstrația (Anexa nr. 3) animalul indicat.
Cubul
animalelor

7
Obiective Etapele lecției Conținutul lecției Strategii didactice Itemi de evaluare
operațio- Metode și Mijloace
nale procedee didactice

Evaluare Profesorul prezintă materialul powerpoint


”Cine sunt?”. Probă orală
O6 Fiecare elev află indiciile date de fermieri Explicația Material ppt Elevii din G1 și G2
(G1, G2) (în materialul ppt). Elevii din G1 citesc singuri Conversația ”Cine sunt?” identifică, după
indiciile, în timp ce elevilor din G2 le sunt Demonstrația (Anexa nr. 4) indicii, animalele
citite indiciile de către profesor. Laptop domestice.
Elevii sunt solicitați să identifice, după Videoproiec-
indiciile primite, animalele domestice. tor

Încheierea Se fac aprecieri asupra activității Aprecieri


activității desfășurate și asupra comportamentului din verbale
timpul orei.

8
9
10
11
12
13
14

S-ar putea să vă placă și