Sunteți pe pagina 1din 11

COLEGIUL PEDAGOGIC “VASILE LUPU” IAŞI

Mai sunt necesare ajustări


dar după desfășurarea
lecției
Verificat proiect, metodist
Toderică L.

PROIECT DIDACTIC

Profesor coordonator practică pedagogică: Farcaș Geoveva Aurelia


Profesor metodist: prof. Toderică Popa Luminița
Profesor învățământ primar: Rus Mihaela
Elev practicant: Morărașu Andra-Georgiana

ȘCOALA PRIMARĂ CAROL I


DATA: 20.11.2023
CLASA: pregatitoare A
ARIA CURRICULARĂ: Matematica și științele naturii
DISCIPLINA: Matematica și explorarea mediului
UNITATEA DE ÎNVĂȚARE:
TITLUL LECȚIEI: Clasificarea animalelor in funcție de mediul de viață și zonele de pe glob în care trăiesc
TIPUL LECȚIEI: predare-învățare

OBIECTIVUL FUNDAMENTAL: Dezvoltarea capacităților de însușire de noi cunoștințe și deprinderi elementare necesare investigării și explorării
animalelor si mediul lor de viață prin observarea și analizarea componentelor lor principale.

OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
O1 – să recunoască animalele în imaginile pregătite
O2 – să prezinte cel puțin două animale din fiecare mediu de viață
O3 – să redea cel puțin două caracteristici ale unui mediu de viață (umiditate ridicată, temperaturi sub zero grade, două anotimpuri, )
O4 – să precizeze caracteristicile animalelor, stabilind asemănări și deosebiri
O5- să identifice cel puțin trei animale din medii diferite în ghicitorile prezentate

STRATEGIA DIDACTICĂ
A. METODE ŞI PROCEDEE: instructajul, conversația euristică, conversația catehetică, expunerea, observarea, demonstrația, explicația, descrierea,
exercițiul, simularea, jocul didactic;
B. MIJLOACE DIDACTICE: tablă magnetică, imagini cu medii de viață, imagii cu animale, laptop , prezetare powerpoint, videoproiector, instrumente de
scris, etichete, fișe de lucru, planșe;
C. MODURI DE ORGANIZARE: frontal, individual;

BIBLIOGRAFIE:
Masari, Ana-Geanina, Sechedin, Elena, Teoria şi practica instruirii şi a evaluării, Editura Performantica, Bucureşti 2012.
Pițilă, T., Matematica și explorarea mediului, clasa pregatitoare, Editura Didactică și Pedagogică S.A., Bucureşti, 2018.
MECT, Programa școlară pentru disciplina Matematică și explorarea mediului, Clasa pregătitoare, clasa pregatitoare, Nr.3481/19.03.2013, București.
SITEOGRAFIE:
www.manualedigitale.edu.ro
www.didactic.ro

DURATA: 45 min
DESFĂŞURAREA ACTIVITĂŢII DIDACTICE
Nr. SECVENŢELE Ob. CONȚINUTUL INSTRUCTIV-EDUCATIV STRATEGII DIDACTICE
crt. ACTIVITĂŢII EVALUAREA
DIDACTICE METODE ȘI MIJLOACE MOD DE
PROCEDEE DIDACTICE ORGANIZARE
1 Momentul Asigurarea condiţiilor optime pentru desfăşurarea lecţiei: Conversaţia Materiale Frontal Capacitatea
organizatoric pregătirea materialului didactic, asigurarea ordinii şi didactică didactice elevilor de a
disciplinei. se pregăti
pentru lecție
2 Verificarea Se verifică lecția anterioara(Numerele de la 0 la 5)din Conversaţia Manual Frontal Capacitatea
cunoștințelor punct de vedere cantitativ și calitativ .Se fac aprecieri didactică Caiete Individual copiilor de a
anterioare și a legate de exprimarea continutului științific al temei .Se Tablă răspunde oral
temei reiau informații despre lecția de data trecuta la întrebări
Î:Care a fost titlul lecției trecute? din lecţia
R:Titlul ultimei lecții a fost ,,Numerele de la 0 la 5,, anterioară.
3 Introducerea în noua temă Exercițiul Imagini Frontal Capacitatea
Prezentarea, Imagini: -un urs polar Conversația proiectate Individual copiilor de a fi
explicarea și -2 girafe Observația atenți la
valorizarea -3 vulpi prezentare
noului conținut - 4 bufnițe
-5 lei
Pe baza imaginilor elevii vor repeta numerele de la 1-5 .
Anunțarea temei și a obiectivelor Conversaţia Tablă, marker, Frontal Capacitatea
Astăzi la ora de Matematică și explorarea mediului vom didactică caiete copiilor de a fi
învăța despre animale și mediul lor de viață in care trăiesc . atenţi în
Vom afla importanța animalelor, caracteristicile lor,unde receptarea noii
traiesc acestea, cum arată mediul lor de viață, vom teme şi a
răspunde la ghicitori și vom completa planșele. În final, în obiectivelor.
limita timpului, vom rezolva jocul digital pe care l-am
pregătit.
Se scrie pe tablă data şi titlul lecţiei.
Dirijarea propriu-zisă a învățării Conversația Frontal Capacitatea
Se va proiecta prezentarea Animale și mediul lor de euristică Videoproiector Individual elevilor de a
O1 viață. Observarea Laptop răspunde la
În timpul derulării învățătorul prezintă principalele Expunerea Imagini întrebările
informații despre animale și mediile lor de viață. adresate
Elevii vor urmări cu atenție materialul și detaliile spuse Capacitatea de
de către învățător pentru aputea răspunde la întrebările atenție a
adresate. elevilor la
„La sfârșit vă voi adresa întrebări iar voi veți formula derularea
răspunsuri, ajutându-vă de proiectul vizionat.” (Anexa 1) prezentări
O4 i
Pădurea:-o suprafață mare acoperită de copaci
-animalele care trăiesc în pădure sunt:ursul-este
omivor, veverița-lungimea cozii este cât lugimea corpului,
porcul mistreț-caini lungi și tăioși și părul aspru, vulpea-
este mai mică decât u câine, căprioara-în timpul iernii blana
devine cenușie din maro, lupul-în căutarea hranei ei pot
parcurge si 100 de km pe noapte
Pădurea tropicală:- este o vegetație foarte deasă aproape de
nepătruns
-animalele care trăiesc în pădurea tropicală
sunt:maimuța-este înrudită cu omul, papagalul-au ciocul
mare și curbat, lemurul-au coada inelată, leopardul-Modelul
rozetelor este unic pentru fiecare individ, leneșul-are gheare
puternice și tăioase
Savana:-prezintă două anatimpuri:unul ploios ce ajută
plantele să crească și altul secetos în care se usucă vegetația
și dispare apa aproape in totalitate.
-animalele ce trăiesc în savană sunt:leul-regele
animalelor, elefantul-cel mai mare animal terestru care
cântărește aproape 3 tone, zebra-care are dungi unice pe
corp, girafa-este cel mai înalt animal și gătul său poate
ajunge pâna la 6 metri înălțime, hipopotam-are formă de
butoi si cântărește aproximativ 3000 de kg, struțul-cea mai
mare pasăre de pe Pământ și are cel mai mare ou
Deșert:-ziua sunt până la 60 de grade ,iar noaptea
temperaturilr ajung sub 0 grade
- animalele ce trăiesc în deșert sunt:cămila-în 10
minute poate bea 100 de litri de apă, scorpionul-are aspect
de rac, fenecul-are urechi lungi de până la 20 de cm
Mediul acvatic:-cantitatea de oxigen este mică
-animalele care trăiesc în oceane
sunt:delfinul-are auzul foarte bine dezvoltat, balena
albastră-are o lungime de 30 de metri și este cel mai mare
animal de pe Pământ, meduza-are corpul gelatinos ,
rechinul-sunt peste 300 de specii, caracatița-are 8 brațe
numite tentacule.
Mediul arctic:- Zona arctică este în special un vast ocean
acoperit de gheață
-animalele care trăiesc în mediul arctic sunt:ursul
polar-este cel mai mare carnivor terestru, vulpea polară-
talpa labelor este acoperită cu blană, morsa-colții unei morse
pacifice pot atinge lungimea de un metru, pinguinul-poate înota
,dar nu poate zbura, foca-își poate ține respirația sub apă 2 ore,
orca/balena ucigașă-nu au prădători naturali,
O5 Conversația Fișa cu ghicitori Frontal Capacitatea
1. O sportivă cu renume euristică Instrument de Individual elevilor de a
Umblă-n pomi după alune. Observarea scris ghici animalul
(veveriţa) Descrierea descris in
Explicația ghicitoare.
2. Animal cu chip de om
Ţopăie din pom în pom!
(maimuţa)

3. Cine ţese-n colţ de casă


Pânză nouă de mătase?
(păianjenul)

4. Are gâtul foarte-nalt


Şi picioarele cam lungi
Dacă vrei să-i dai o floare
E cam greu la ea s-ajungi.
(girafa)

5. Sunt albastru și trăiesc în mare


Toți copiii pe mine ar sta călare
Dau din coadă, sar mereu
Cine oare să fiu eu?
(delfinul)

După fiecare ghicitoare , elevii treuie să pună numărul din


fața ghicitorii în caseta de lângă animalul pe care îl
reprezintă.(Anexa2)
Fixarea lecției Conversația Caiete Frontal Capacitatea
,,Deschidem manualul la pagina 16: euristică Tablă Echipe elevilor de a
1. Desenați o bulină verde lângă animalele care Exercițiul Manual diferenția
O1 trăiesc în țara noastră și cu albastru pe cele din Explicația Instrumente de animalele din
zonele reci
zonele înghețate. scris
de cele din
2. Așază in ordine crescătoare numerele: 0, 1, 2, 3, Videoproiector zonele calde.
4 , 5. Laptop corect
O4 3. Colorează cu verde casetele care au numere mai Joc digital exercițiile
mari decât 1, dar mai mici decât 4 și cu galben din manual.
casetele cu numere mai mici decât 2. Capacitatea
La jocul digital, realizez echipe de câte doi copii, pentru Joc didactic elevilor de a
fiecarecartonaș un copil va sta cu spatele la tablă , iar Demonstrația descrie
colegul lui de echipă îi va descrie animalul . animalul.
Obținerea performanței Conversația Tabla Frontal Capacitatea
Vom realiza un joc ce necesită implicarea si atentia tuturor euristică Planse elevilor de a
O2 elevilor. Șase planșe sunt puse pe tablă (fiecare plnașă Simularea Etichete realiza
reprezintă un mediu de viață), într-o cutie se afla diferite Jocul didactic Marker corespondenta
animale pe care copiii le vor lipi pe planșe. Problematizarea animalelor pe
O3 Voi chema pe rând mai mulți elevi sa extragă din cutie cate planșa fiecărui
un animal, acestia trebuie sa le arate celorlalti ce a ales , mediu de viață.
cum se numeste si din ce mediu face parte animalul
respectiv.

4 Evaluarea Ob1 Sinteza finală Conversația Frontal Capacitatea


Ob2 Î: Despre ce am învățat astazi? catehetică Individual elevilor de a
Ob3 R: Noi astăzi am învățat despre animale și despre habitatul Problematizarea reda
Ob4 lor natural de viață. cunoștințele
Ob5 Î: Care sunt cele șase medii de viață învățate astăzi? acumulate la
R: Astăzi am învățat despre animalele din pădurea de lecție.
foioase, din pădurea tropicală, din savană, deșert, polul
nord și din oceanele lumii.
Î. Ce animale întâlnim în savana africană?
R. În savana africană întâlnim lei, hiene, girafe, elefanți,
antiplope și zebre
Î. Cum sunt zilele în comparație cu nopțile în deșertul
african Sahara?
R. În deșertul Sahara există mari diferențe de temperatură
între zi și noapte. Zilele sunt extrem de călduroase și uscate
iar nopțile foarte reci.
Î. Ursul polar și cămilele trăiesc în același loc?
R: NU!Ursul polar trăiește la Polul Nord , iar cămila în
deșert.
Î. Ce conțin cocoașele cămilei?
R. Cocoașele cămilei conțin rezerve de grăsime care pot fi
transformate în apă când merge mult prin deșert.
Î: Ce animal ați vrea să fiți? De ce?
R:
5 Încheierea Se vor face aprecieri asupra desfăşurării lecţiei şi asupra Conversaţia Stimulente Frontal Capacitatea
lecției comportamentului elevilor. Vor fi felicitați toți elevii și catehetică Individual copiilor de a
echipele ce au participat atât de bine la activitate. Vor se autoevalua
primi stimulente. şi de a-şi
aprecia colegii
colegii.
ANEXA 1: Oglinda tablei 20.11.2023

Clasificarea animalelor în funcție de mediul de viață


și zonele de pe glob în care trăiesc

S-ar putea să vă placă și