Sunteți pe pagina 1din 9

PROIECT DE LECȚIE

STUDENT: Popescu Marinela


Aria curriculară: Om și societate
Disciplina de învățământ: Geografie
Clasa: a XI-a
Durată: 50 min
Unitatea de învățământ: Colegiul Economic „Dimitrie
Cantemir” Suceava

Unitatea de învăţare: Terra – o planetă în mișcare


Titlul lecției: Coordonate geografice
Forme de organizare :individual
Tipul de activitate didactică: lecție de predare

Obiective operaționale : La sfârșitul lecției ,elevii vor fi


capabili:
O1- să definească elementele geografice învățate
O2- să identifice poziţia elementelor geografice pe glob
O3- să distingă elementele geografice
O4- să detecteze mișcările Pământului si consecintele
acestora
O5- sa sustina un punct de vedere la sfarsitul lectiei

Scopul : dobândire de cunoștințe, formare a priceperilor și


deprinderilor

Conținuturi de bază:
1. Descrierea unor elemente,fenomene sau procese
geografice observate direct sau indirect.
2. Citirea reprezentărilor grafice și cartografice simple.
3. Ordonarea elementelor geografice după anumite
criterii.
4.Utilizarea metodelor simple de investigare.
Metode didactice : -observația, conversația euristică,
demonstrația ,lucrul cu manualul(PAGINA 25-30)
Mijloace: imagini, harta, manualul
Evaluare: continua
Scenariul lecției:
Etapele Timpul Obiective Conținutul Metode și
lecției acordat lecției mijloace
Momentul 3min Profesorul Conversația
organizatoric pregătește
materialele
pentru
următoarea
lecție și face
prezența.
Verificarea 8 min Profesoara le Recapitulare
conținuturilor adresează
însușite elevilor
câteva
întrebări
despre lecția
anterioară .
Pregătirea 2min Elevii își Conversația
elevilor pregătesc introductivă
pentru materialele
receptarea necesare
noilor pentru lecția
cunoștințe nouă.
Precizarea 2 min Coordonatele Explicația
temei geografice
Comunicarea 20min O1 Profesoara Prelegerea
noilor începe prin a ilustrată
cunoștințe prezenta
O2 câteva date
generale
despre
O3 coordonatele
geografice.
În continuare
profesoara le
spune si arata
pe harta
elevilor care
sunt
coordonatele
geografice.
Profesoara le
dictează
ideiile
esențiale
elevilor
aceștia își
notează pe
caiete pentru
a le învăța
pentru ora
următoare .

Fixarea noilor 10min O4 Exersarea Dezbaterea


cunoștințelor cunoștiințelor
și repetarea dobândite
acestora prin întrebări
și arătarea la
glob/harta a
celor
prezentate de
profesoară.
Enumerarea
unor idei
referitoare la
importanța
acestora
aupra omului
și a mediului
înconjurător.
Explicația 5min O5 Stabilirea Exersarea
pentru temei pentru
continuarea acasă:
învățării Repetarea cu
acasăși harta în față
realizarea și fixarea
temei elementelor
geografice
învățate la
ora
respectivă.

Schema tablei:
 Definirea cordonatelor geografice
Sistemul de coordonate geografice este un sistem de
referință care utilizează coordonatele
unghiulare, latitudine (nordică sau sudică)
și longitudine (estică și vestică) și servește la
determinarea unghiurilor laterale ale suprafeței terestre
(sau mai general ale unui sferoid). Globul este împărțit
în 180° latitudine și 360° longitudine.
Stiati ca:
 latitudinea (Lat.) este unghiul dintre orice punct și ecuatorul. Liniile cu o
latitudine constantă sunt numite paralele. Ele trasează cercuri pe
suprafața Pământului, dar singura paralelă care este un cerc mare
este ecuatorul (latitudine=0 grade), cu fiecare pol geografic aflat la 90
de grade (Polul Nord 90° N; Polul Sud 90° S).
 longitudine (Long.) este unghiul spre est sau vest al unui punct arbitrar
de pe Pământ: Observatorul din Greenwich (Marea Britanie) este
considerat punctul internațional cu longitudine 0 grade. Anti-meridianul
Greenwich este atât 180°V cât și 180°E. Liniile de longitudine constantă
sunt numite meridiane. Meridianul care trece prin Greenwich este
meridianul primar. Spre deosebire de paralele, toate meridianele sunt
jumătăți de cercuri complete și nu sunt paralele: ele se intersectează la
polul nord și la cel sud.

Anexa 1

1. Transcrie pe caiet și completeaza enunturile cu


termini paralelele sau meridianele .
…………………….. au aceasi lungime.
………………………se micsoreaza spre poli.
………………………..sunt inegale.
…………………………sunt semicercuri.
2. Ce forma ar trebui sa aiba Pământul pentru ca
paralelele sa fie egale intre ele.
3. Care este cea mai lunga paralela?
4. Cauta in atlas 3 tari traversate de Ecuator, respective
de primul meridian.
5. In ce emisfere se gaseste tara noastra?
6. Ce paralela se afla la jumatatea distantei dintre
Ecuator și Polul Nord? Numeste o tara traverata de
aceasta paralela.

Bibliografia:
https://manuale.edu.ro/manuale/Clasa%20a%20-IX-a/
Geografie/Aramis/
http://programe.ise.ro/Portals/1/Curriculum/2017-
progr/45-Geografie.pdf

S-ar putea să vă placă și