Sunteți pe pagina 1din 15

PROIECT DE LECȚIE

Durata lecției: 50 de minute


Clasa: a IV-a A
Aria curriculară: Om și societate;
Disciplina: Geografie;
Unitatea de învățare: Marile unități geografice ale României;
Subiectul lecției: Delta Dunării;
Tipul lecției: Lecție mixtă;
Competențe specifice:
1.2. Precizarea, în cuvinte proprii, a sensului termenilor geografici de bază;
1.3. Utilizarea termenilor geografici simpli în contexte cunoscute;
2.2. Aplicarea unor elemente și cunoștințe dobândite la alte discipline (științe ale naturii, istorie, științe sociale) în descrierea
și explicarea realității înconjurătoare;
2.3. Identificarea unor fenomene și procese cu caracter geografic din mediul înconjurător al orizontului local, al regiunii,
țării și continentului;
3.1. Identificarea poziției elementelor reprezentate pe hartă;
3.2. Utilizarea semnelor și a altor reprezentări convenționale;
3.3. Raportarea corectă a poziției unor elemente pe reprezentările cartografice;
 4.2. Dobândirea interesului pentru înțelegerea rolului mediului înconjurător pentru viața și activitatea societății;

Obiective operaționale:
La sfârșitul lecției, elevii vor fi capabili:
 O1: să localizeze pe hartă Delta Dunării; 
 O2: să definească noțiunea de „deltă”;
 O3: să precizeze cel puțin șase dintre caracteristicile Deltei Dunării;
 O4: să identifice principalele aspecte ale vegetaţiei şi faunei Deltei Dunării.

Strategii didactice:
Metode și procedee didactice: conversația, explicația, instructajul, observația, exercițiul, problematizarea;
 Mijloace de realizare sau materiale didactice: manualul, caietul, tabla, tabla SMART, laptopul/calculatorul,
videoproiectorul, prezentarea power-point, harta, rebusul, jocul;
 Forma de organizare: frontală și individuală.
Forme și tehnici de evaluare: observarea sistematică a elevilor, evaluarea răspunsurilor acordate de elevi, aprecieri verbale;
Resurse temporale: 50 de minute;
Resurse spațiale: Sala de clasă;
Resurse bibliografice: 
 Autori: Marius-Cristian Neacșu, Veronica Reh, Manual Geografie, clasa a IV-a, editura CD Press;
 https://www.didactic.ro/;
 Autor: Mariana Marinescu, Metodica predării științelor naturii/geografiei în învățământul primar, Editura Paralela 45;

Desfășurarea lecției
Ob. Conținutul observațional al
Evenimentul Strategii didactice
Op. lecției
didactic Durat
Metode și Evaluarea
(Momentele Activitatea Activitatea a Mijloace de Forme de
procedee
lecției) practicantei elevilor învățământ organizare
didactice
1. Momentul Asigur un climat Elevii se așază
organizatoric adecvat în bănci și își
desfășurării lecției pregătesc Observarea
și pregătesc cărțile și 1‘ Conversația Frontal sistematică a
materialul caietele pentru elevilor
didactic. ora de
Geografie.
2. Voi prezenta un Elevii vor 8‘ Conversația Tabla Frontal Observarea
Reactualizarea rebus. (ANEXA rezolva rebusul sistematica a
elementelor 1) împreună cu
învățate mine.
Pentru a completa (ANEXA 2)
anterior
rebusul, elevii vor Elevii vor
răspunde la răspunde la
Explicația elevilor
întrebări întrebări, iar
recapitulative din unde le voi
Instructajul Aprecierile
lecția „Câmpiile”, solicita, vor
Harta verbale
vor localiza la ieși la hartă
Observația
hartă principalele pentru a
Rebusul Evaluarea
câmpii învățate localiza
Exercițiul răspunsurilor
(Câmpia Română câmpiile,
acordate de
și Câmpia de orașele și
Problematizarea elevi
Vest), dar și apele apele.
și orașele
importante din
cele două unități
de relief.

Ob Conținutul observațional al lecției Strategii didactice


Evenimentu
. Mijloace
l didactic Durat Metode și Forme de Evaluare
Op Activitatea  Activitate de
(Momentele a procedee organizar a
. practicantei a elevilor învățămân
lecției) didactice e
t
3. Captarea Pe verticală, coloana   A – B Elevii vor 2’ Conversația Tabla Frontal Observarea
atenției a rebusului va dezvălui titlul descoperi sistematica
lecției noi, și anume „Delta titlul noii Instructajul Harta a elevilor
Dunării”. (ANEXA 2) lecții prin
completarea Explicația  Rebusul Aprecierile
rebusului. verbale
 (ANEXA 2) Problematizare
Evaluarea
răspunsurilo
a
r acordate
de elevi
4.
Anunțarea Elevii se Observarea
Anunț tema și obiectivele
temei și a lecției.
pregătesc 1’ Explicația Frontal  sistematică
obiectivelor pentru lecție. a elevilor
lecției
5. Dirijarea Voi localiza la hartă Delta Elevii numiți
Observarea
învățării Dunării și voi solicita doi de mine vor Conversația
sistematica
elevi care, de asemenea, vor ieși la tablă
a elevilor
identifica poziția Deltei pentru a Explicația
Dunării la tablă. localiza
O1 Tabla Aprecierile
Voi defini noțiunea de Delta Observația
Frontal verbale
„deltă” (formă de relief Dunării.
O2 rezultată din depunerea  Elevii vor Exercițiul
Harta
Evaluarea
asculta cu
răspunsurilo
atenție Problematizare
r acordate
explicațiile a
de elevi
mele.

Ob. Conținutul observațional al


Evenimentul Strategii didactice
Op. lecției
didactic
Durata Metode și Evaluarea
(Momentele Activitatea Activitatea Mijloace de Forme de
procedee
lecției) practicantei   elevilor învățământ organizare
didactice
5. Dirijarea O1 de mâl și de nisip la Conversația Tabla Observarea
învățării vărsarea  unei ape sistematica a
curgătoare într-un
lac,  în mare sau în
ocean. Elevii își vor
Solicit elevii să își deschide
deschidă caietele caietele și vor
pentru a nota data și nota data și
titlul lecției, „Delta titlul lecției,
Dunării”. „Delta
Dunării”.
Voi prezenta un Elevii vor
asculta elevilor
power-point (Anexa Harta
prezentarea cu  Explicația
O2 3)
atenție, iar pe Aprecierile
Pe parcursul Tabla
parcurs vor Observația verbale
prezentării, vom SMART
O3 scrie în caiete lecția scrie lecția în
caiete. (Schița Exercițiul Evaluarea
nouă. (Schița tablei Laptopul
O4 tablei – Anexa răspunsurilor
– Anexa 5)
5) Problematizarea acordate de
De asemenea, vom Power-point
elevi
localiza la hartă 
Dunărea, Marea
Neagră, principalele
orașe din Deltă și
cele trei brațe prin
care se varsă
Dunărea în Marea
Neagră (Chilia,
Sulina și Sfântul
Gheorghe).

Evenimentu Ob Conținutul observațional al lecției Durat Strategii didactice Evaluare


l didactic . Activitatea  Activitate a Metode și Mijloace Forme de a
de
procedee organizar
practicantei a elevilor învățămân
(Momentele Op. didactice e
t
lecției)
6. Obținerea Voi împărți clasa pe grupe. ( Elevii se vor
performanțe numărul elevilor dintr-o așeza pe
grupă va fi determinat de grupe și vor
i
numărul elevilor prezenți) realiza
„Pentru că se aproprie posterul.
vacanța mare, iar noi deja ne
organizăm vacanțele, vreau
ca fiecare grupă să realizeze Conversația
un poster în care să Observarea
valorifice Delta Dunării ca sistematica
O1 Explicația
destinație turistică…„De ce a elevilor
Tabla
să îți organizezi vacanța în Observația
O2 Deltă?” Aprecierile
Carton mare
Voi pregăti materialele verbale
Exercițiul
O3 necesare. Poze
La sfârșit, echipele vor veni Evaluarea
Problematizare
O4 în fața clasei, prezentându-și răspunsurilo
a
posterele. r acordate
de elevi
Jocul

La sfârșit,
echipele vor
veni în fața
clasei,
prezentându-
și posterele.
Ob Conținutul observațional al lecției Strategii didactice
. Metode
Eveniment
Op și Mijloace
ul didactic Durat Forme de Evaluare
. Activitatea  Activitatea procede de
(Momentele a organizar a
practicantei elevilor e învățămân
lecției) e
didactic t
e
7. O1 Pentru a mă asigura că Elevii vor răspunde
Asigurarea elevii și-au asimilat la întrebări:
retenției și O2 noțiunile noi, voi adresa
următoarele întrebări:
a  Cum s-a format
transferului O3 Delta Dunării?  Delta
Dunării s-a
format prin
depunere de
nisip și mâl
la vărsarea
Dunării în
 Unde este situată Marea
aceasta? Neagră.
 Care este peisajul  Este situată
predominant? Apa în sud-estul
sau uscatul? țării.
 Ce animale sunt  Peisajul
O4 predominante în predominant
deltă? este
 Care este activitatea reprezentat
economică de apă.
predominantă?  În deltă sunt
predominant
e păsările.
 Activitatea
economică
predominant
ă este
pescuitul.

Evenimentul Ob Conținutul observațional al lecției Durata Strategii didactice Evaluarea


didactic . Activitatea  practicantei Activitatea Metode Mijloace Forme de
(Momentele Op elevilor și de organizar
lecției) . procedee învățământ e
didactice
8. Voi face aprecieri verbale în Elevii își
Încheierea legătură cu modul în care spun părerea
1’ Conversația Frontal
elevii au participat la oră și despre oră.
lecției
modul în care au răspuns.

ANEXA 1
1. În ce parte a țării este așezată Câmpia Română?
2. Cum este clima în Câmpia Română?
3. Ce aspect are o câmpie?
4. Ce oraș mare este situat în Câmpia Română?
5.Câmpia Română este principala regiune agricolă a țării unde se cultivă …, precum grâu, orez, ovăz.
6. În zonele joase, datorită precipitațiilor, Câmpia de vest este…
7. … este cursul de apă ce traversează Câmpia de Vest în județul nostru.
8. Câmpia de Vest este graniță  de stat cu Serbia și cu …
9. Cum sunt satele la câmpie?
10. Orașul nostru…
11. Activitățile agricole din Câmpia de Vest sunt cultura plantelor și creșterea …
12. Sectoarele economice din Câmpia de Vest sunt reprezentate de: industrie, transporturi, comerț și …
ANEXA 2
S U D

S E C E T O A S A

P L A T

B U C U R E S T I

C E R E A L E

I N U N D A B I L A

T I M I S U L
U N G A R I A

A D U N A T E

T I M I S O A R A

A N I M A L E L O R

T U R I S M

1. În ce parte a țării este așezată Câmpia Română?


2. Cum este clima în Câmpia Română?
3. Ce aspect are o câmpie?
4. Ce oraș mare este situat în Câmpia Română?
5.Câmpia Română este principala regiune agricolă a țării unde se cultivă …, precum grâu, orez, ovăz.
6. În zonele joase, datorită precipitațiilor, Câmpia de vest este…
7. … este cursul de apă ce traversează Câmpia de Vest în județul nostru.
8. Câmpia de Vest este graniță  de stat cu Serbia și cu …
9. Cum sunt satele la câmpie?
10. Orașul nostru…
11. Activitățile agricole din Câmpia de Vest sunt cultura plantelor și creșterea …
12. Sectoarele economice din Câmpia de Vest sunt reprezentate de: industrie, transporturi, comerț și …
ANEXA 4

Delta Dunării

Este cea mai joasă și cea mai nouă unitate de relief din România.

S-a format prin depunerea de nisip și mâl la vărsarea fluviului Dunărea în Marea Neagră.

Așezare geografică: în sud – estul României;
Caracteristici: -   predomină relieful negativ/relieful acvatic:                        cele trei brațe ale Dunării (Chilia, Sulina și Sfântul Gheorghe)
                                                                                                                         lacuri, gârle, bălți, canale etc.
 relief pozitiv - GRINDURI. 
 vegetația: - plante adaptate la apă:          stuful;
                                                            papura.
                 - pe grinduri: pâlcuri de păduri de stejar.
 fauna:             predominant păsări (ex: pelicani, lebede, egrete, rațe, gâște sălbatice);
                       mamifere (bizamul și câinele enot);
                       sturioni = pești care dau icre negre (morunul, nisetrul, păstruga, cega).
Resurse: piscicole;
Activități economice:               predominant pescuitul;
                                                  portuare: Tulcea și Sulina;
                                                  turism.

S-ar putea să vă placă și