Sunteți pe pagina 1din 3

PROIECT DIDACTIC

Propunător: Toncu (Ciocan) Florentina Alina

Clasa pregătitoare
DATA:18.01.2023
PROPUNĂTOR:Toncu (Ciocan) Florentina Alina
DISCIPLINA: Comunicare în limba română
SUBIECTUL LECȚIEI: Fișă de lectură.Litera L și l

TIPUL LECTIEI: Predare

SCOP: Recunoașterea unor cuvinte uzuale, din universul apropiat scrise cu litere mari și mici de tipar

OBIECTIVE OPERATIONALE
O1: să identifice obiecte în jur cu ajutorul cărora pot forma litera
O2: să selecteze imagini care încep cu litera inițială L
O3: să identifice litera L în mulțime de litere
O4: să traseze după contura literele L și l

METODE SI PROCEDEE:
conversația, explicația, observația, munca independentă

MIJLOACE DE ÎNVATAMANT: fișe, tăvița cu mălai

DESFĂȘURAREA ACTIVITĂȚII
Continutul informațional al lectiei
1. Moment organizatoric 1'
Se pregătește materialul didactic ce va fi folosit;
2. CAPTAREA ATENȚIEI 5'
ACTIVITATE DIRECTĂ
-Profesorul va aduce o taviță cu mălai, iar elevii vor descoperi ce literă vor învăța

3. Anuntarea temei si a obiectivelor 1'


Se va anunta tema lecției curente și obiectivele, transpuse într-un limbaj accesibil nivelului de înțelegere al copiilo

4.Dirijarea invatarii 25' O1,O2,O3, O4


ACTIVITATE DIRCTĂ
Elevii vor primi fișa de lectură corespunzătoare sunetului L

ACTIVITATE DIRECTĂ
-Profesorul va rosti sunetul L și îi vor ruga pe copii să rostească împreună, încet, mai tare, în șoaptă, sacadat,și îns
-Elevii vor citi pe rând cu voce tare silabele care conțin sunetul L
- Vor trasa litera L cu un creion în aer, apoi în tăvița cu mălai
- Copiii vor căuta în jur obiecte cu care vor trasa litera L
- copiii vor asculta o scurtă poveste intitulată 10 luminițe și vor răspunde la un set de întrebări pe baza a ceea ce a
- Copiii vor selecta imagini care conțin sunetul L cu sunetul L
- Vor trasa literele L și l, vor colora după cod litera L și l

Copiii vor număra de la 1 la 10 crescător, apoi descrescător, numărând cele 10 luminițe prezente în poveste.

5.Evaluare 8'
ACTIVITATE DIRECTĂ:
- Elevii vor trasa litera L și l pe tabla magnetică

6.Încheierea lectie 5'


- Se vor face aprecieri generale și individuale

Forma de organizare a lecției: lecție integrată


Disciplină integrată:
· Comunicare în limba română
Comunicare în limba română
1.1 Identificarea sunetelor ṣi silabelor în cuvinte ṣi a cuvintelor în enunțuri rostite cu claritate;
1.2 Exprimarea interesului pentru receptarea de mesaje orale, în contexte de comunicare
cunoscutǎ;
2.1 Formularea unor enunțuri proprii în situații concrete de comunicare;
2.3 Participarea cu interes la dialoguri, în diferite contexte de comunicare;
Forma de organizare: Frontală, individuală
Resurse: a) Materiale utilizate: planșe, fișe de lucru
b) Resurse temporale - 45 de minute
c) Resurse umane: 20 elevi.

S-ar putea să vă placă și