Sunteți pe pagina 1din 14

ŞCOALA GIMNAZIALĂ NR: 131

DATA: 04.12.2018
CLASA : I C
PROF. ÎNV. PRIMAR : MARILENA STOICA

PROIECT DE LECŢIE
OBIECTUL: Comunicare în limba română
ARIA CURRICULARĂ: Limbă şi comunicare
UNITATEA DE ÎNVĂŢARE : Animalele din jurul nostru
TEMA LECŢIEI: Sunetul şi litera o
TIPUL LECŢIEI: Transmitere /însuşire de noi cunoştinţe.

COMPETENŢE SPECIFICE:

1.3. Identificarea sunetului o în silabe, cuvinte şi enunţuri rostite cu claritate;


2.1. Formularea unor enunţuri proprii în diverse situaţii de comunicare;
2.4. Exprimarea propriilor idei privind posibilităţile de continuare ale unei întâmplări;
3.1. Citirea unor cuvinte şi propoziţii scurte, scrise cu litere de tipar sau de mână;
2.3. Scrierea literelor de mână;
OBIECTIVE OPERAŢIONALE:

La sfârşitul orei elevii trebuie:


O1: să sorteze literele de mână învăţate. Obiectivul se consideră realizat dacă elevii vor aşeza jetoanele cu litere în
sacul potrivit.
O2: Să identifice poziţia sunetului o în diferite cuvinte. Obiectivul se consideră realizat dacă elevii vor executa
corect mişcările corespunzătoare fiecărei situaţii.
O3: să recunoască litera o mic de tipar. Obiectivul se consideră realizat dacă elevii vor încercui cele cinci prenume
din listă.
O4: Să scrie corect litera o, izolat şi în cuvinte, pe baza explicaţiilor învăţătoarei. Obiectivul se consideră realizat
dacă elevii vor scrie litera,cuvintele şi propoziţia propuse.
O5: să citească corect, conştient şi expresiv cuvintele şi propoziţiile propuse. Obiectivul se consideră realizat dacă
fiecare elev citeşte cuvinte şi propoziţii.
O6: să ordoneze cuvintele date pentru a obţine propoziţii. Obiectivul se consideră realizat dacă elevii vor ordona
corect cuvintele.

METODE ŞI PROCEDEE: metoda fonetico-analitico-sintetică, conversaţia, explicaţia, descrierea,exerciţiul, jocul


didactic.

MATERIAL DIDACTIC: laptop, videoproiector,jetoane în formă de cutii de cadou pe care sunt lipite litere mari şi
mici de mână,fişe de lucru, litere pentru recompensă, bileţele cu cuvinte ce conţin litera o, imagini cu dulciuri de
adăugat în ghetuţa lui Moş Nicolae.
BIBLIOGRAFIE :
 Ministerul Educației și Cercetării, Programa Școlară-CP,clasele I și a II-a, București,2013;
 ”Ghid de practică pedagogică”, Editura didactică și pedagogică, R.A
 Comunicare în limba română- Victoria Padureanu, Editura Didactica si Pedagogica, R.
SECVENŢE
DIDACTICE CONŢINUTUL ÎNVĂŢĂRII STRATEGII EVALUARE
DIDACTICE
I.Moment Se pregătesc materialele necesare pentru o bună Frontală
organizatoric desfăşurare a lecţiei.

Verificarea Citesc elevilor o scrisoare găsită pe catedră. Aceasta Conversaţia


cunoştinţelor este trimisă de către Moş Nicolae: Explicaţia
şi captarea Frontală
atenţiei Dragi copii,
Tot anul am muncit din greu pentru a pregăti
cadouri multe şi frumoase pentru toţi copiii cuminţi.
Deoarece listele sunt foaaaarte lungi, mai am
foarte multe de făcut. Nu aş vrea să dezamăgesc
niciun copil, de aceea vă rog să mă ajutaţi.
Vă las o listă cu sarcini. Dacă mă veţi ajuta, promit
să vin la voi cu sacul încărcat.
Moş Nicolae

Înainte de a începe rezolvarea sarcinilor, anunţ elevii


că, pentru fiecare sarcină rezolvată corect, vor primi
o literă. La final, ordonând literele, vor descoperi
răsplata primită pentru ajutorul dat (tort).
Conversaţia
Elevii vor rezolva prima sarcină lăsată de Moş Explicaţia Frontală
Nicolae. Individuală
 Sortarea cadourilor: fiecare elev va ieşi în faţa clasei Exerciţiul
şi va lua de pe catedră un jeton.Jetonul va avea
forma unei cutii pentru cadouri. Pe fiecare jeton Jocul didactic
O1 este scrisă o literă mică sau mare, de mână.
Pe tablă sunt desenaţi sacii pe care moşul îi
O5 foloseşte la transportarea cadourilor, unul galben şi
unul roşu.

Vor privi cu atenţie litera scrisă pe jeton şi vor lipi


jetoanele ce conţin literele mici pe sacul roşu,iar Frontală
literele mari pe sacul galben.
După ce toţi elevii au lipit jetonul voi verifica dacă au
lucrat corect şi voi corecta greşelile, dacă acestea
există. Primesc prima literă.
Adresez elevilor câteva întrebări:
Ce reprezintă jetonul? (o cutie pentru cadouri)
Câte silabe are cuvântul cadou?(două silabe)
Ca - dou Conversaţia
Care este prima silabă a cuvântului cadou? (ca) Explicaţia
Dar a doua silabă?(dou)
Ce sunete se aud când se pronunţă cea de-a doua
silabă? (sunetele d,o şi u)

Anunţarea  Elevii sunt anunţaţi că vor învăţa sunetul o şi litera o Frontală


temei şi a mic de tipar şi de mână. Explicaţia
obiectivelor
Desfăşurarea Joc: SUS! JOS! SARI! ( a doua sarcină) – ANEXA 1
activităţii Le explic elevilor că moşul a trimis o listă cu dorinţele Conversaţia
copiilor. Voi citi lista de cadouri cerute de către Explicaţia Frontală
copii(cuvinte ce conţin sunetul o).
O2 Elevii vor sta la marginea băncii. Când vor auzi cuvinte ce Jocul didactic
conţin sunetul o la început, vor ridica mâinile, pentru
cuvintele ce conţin sunetul o în interior vor sta ghemuit,
iar pentru cuvintele ce se termină cu sunetul o vor sări.
Primesc a doua literă.

Prezint elevilor litera o mic de tipar. În acelaşi timp


explic elevilor că litera o poate fi scrisă în diferite feluri. Le
prezint litera o scrisă cu diferite caractere. Conversaţia
Cer elevilor să găsească asemănări şi deosebiri între Explicaţia
litera o şi alte litere.
Ce obiecte din jurul nostru se aseamănă cu litera o?

Propun spre rezolvare a III-a sarcină lăsată de Moş Nicolae.

Verifică lista! – activitate în perechi - ANEXA 2

O3 Pentru a verifica dacă elevii pot recunoaşte litera o,


aceştia primesc o listă cu prenumele unor copii. Le explic
faptul că, Moş Nicolae a pregătit, până în prezent, doar
O5 cadourile pentru copiii ale căror prenume conţin litera o. Exerciţiul
Le cer elevilor să încercuiască acele prenume, astfel vor
şti pentru cine mai trebuie să pregătească daruri.
Se verifică modul de lucru. Elevii vor citi cuvintele
încercuite,ceilalţi având posibilitatea de a corecta, dacă
este cazul. Frontală
Primesc a treia literă. Individuală

Ghetuţa
Se citeşte a IV-a sarcină lăsată de Moş Nicolae. De această
dată, elevii trebuie să decoreze ghetuţa cu litera o mic de Conversaţia
mână. Explicaţia
Se prezintă litera o mic de mână.
O4 Se analizează semnele grafice din care este alcătuită litera Exerciţiul
– liniuţă de sprijin, oval, noduleţ.
Se analizează asemănările şi deosebirile dintre o şi a.
Se demonstrează scrierea literei. Elevii vor simula
scrierea literei în aer, pe bancă.
2 – 3 elevi vor ieşi la tablă şi vor scrie litera.
Se execută exerciţii de încălzire a muschilor mici ai mâinii.
Se reaminteşte poziţia corectă în timpul scrisului.
Elevii vor scrie litera nouă pe o fişă în formă de ghetuţă.
Vor scrie trei litere, se verifică, apoi se continuă.
La final, vor primi a IV-a literă.

Asigurarea Vor ordona literele primite pentru fiecare sarcină Conversaţia Frontală
retenţiei şi a rezolvată. Vor obţine cuvântul tort. Voi scrie cuvântul la Explicaţia Individuală
transferului tablă, iar ei îl vor scrie în caiet.
Obţinerea Exerciţiul
performanţei
O4
Încheierea Elevii vor colora ghetuţa pe care au scris litera nouă. Individuală
activităţii Voi face aprecieri asupra modului în care s-a desfăşurat
lecţia.

ORA A II-A
SECVENŢE
DIDACTICE CONŢINUTUL ÎNVĂŢĂRII STRATEGII EVALUARE
DIDACTICE
I.Moment Se pregătesc materialele necesare pentru o bună Frontală
organizatoric desfăşurare a lecţiei.

Verificarea Încep o discuţie cu elevii despre cadourile pregătite de Conversaţia


cunoştinţelor către Moş Nicolae. Îi întreb ce au primit de la moşul anul Explicaţia
şi captarea trecut. Se trage concluzia că Moş Nicolae a uitat să pună Frontală
atenţiei copiilor şi dulciuri.
Le spun elevilor că, probabil, Moş Nicolae a uitat să pună
pe listă şi dulciurile. Le propun să-i facem o surpriză
moşului şi să punem şi dulciuri în ghetuţele copiilor.
Le explic elevilor că, pentru fiecare sarcină rezolvată
corect, vor primi diferite dulciuri ( imagini cu dulciuri).
Acestea vor fi adăugate (lipite) în ghetuţa afişată la tablă.

Anunţarea  Elevii sunt anunţaţi că în această oră, vor scrie Frontală


temei şi a cuvinte ce conţin litera o mic de mână şi vor alcătui Explicaţia
obiectivelor enunţuri.
Desfăşurarea Joc: Hai, ghiceşte! - prima sarcină ANEXA 3
activităţii Frontală
Fiecare copil va lua de pe catedră un bileţel. Pe bileţele Conversaţia Individuală
sunt scrise cuvinte ce conţin litera o. Elevul citeşte în gând Explicaţia
O5 cuvântul, apoi descrie ceea ce a citit, fără să pronunţe
cuvântul respectiv. Jocul didactic
Cel care ghiceşte cuvântul scris, va alege un alt bilet şi va
proceda la fel.
Primesc prima imagine cu dulciuri.

Scrisoarea – a doua sarcină ANEXA 4


Le explic elevilor că Miron, un băieţel de 6 ani, are nevoie
de ajutor. El doreşte să scrie o scrisoare moşului,dar încă
nu a învăţat toate literele.
La tablă este afişată scrisoarea băiatului. Vor înlocui
imaginile cu cuvintele corespunzătoare pe fişa primită.

Dragă moşule,
O4 Tot anul am fost cuminte. Am ascultat de părinţi. Am fost
cuminte şi la şcoală. Aş dori să primesc în dar o carte. Îmi plac mult
poveştile.
O5 Monica, sora mea, vrea o trotinetă nouă, iar mama un tort cu
vanilie.
Pentru tata cumpără un cort. Vom călători mult în vacanţă.

Se citeşte textul. Se scriu cuvintele descoperite la tablă.


Se verifică modul de lucru şi se corectează, dacă este cazul. Conversaţia
La final, elevii primesc a doua imagine cu dulciuri, care Explicaţia
este adăugată în ghetuţă.
Exerciţiul
Eu spun una, tu spui multe! – a treia sarcină ANEXA 4 Frontală
Le voi cere elevilor să scrie pluralul cuvintelor descoperite Individuală
În scrisoarea băiatului:
tort - torturi
trotinetă – trotinete cort – corturi

O4 Se verifică modul de lucru şi se corectează, dacă este cazul.


Primesc a treia imagine cu dulciuri.
O5
Silabele năzdrăvane – a patra sarcină ( activitate pe grupe)
ANEXA 5 Explicaţia
Elevii sunt împărţiţi în grupe de câte patru. Primesc o fişă
cu patru cuvinte ce au silabele amestecate. Vor ordona Exerciţiul
silabele şi vor obţine cuvinte.
Se verifică modul de lucru şi se corectează, dacă este cazul.
Primesc a patra imagine cu dulciuri.

Obţinerea Cuvintele dezordonate – a cincea sarcină ANEXA 6 Explicaţia Individuală


performanţei Elevii vor primi o fişă cu o propoziţie ce are cuvintele
O6 amestecate. Vor ordona cuvintele în propoziţie şi o vor Exerciţiul
transcrie.
Se verifică modul de lucru şi se corectează, dacă este cazul.
Primesc ultima imagine cu dulciuri.
Încheierea Elevii primesc tema pentru acasă: ex. 2/ pag. 42, din
activităţii
ANEXA 1 SUS!JOS!SARI! caietul special.
ANEXA 2 LISTA ANEXA 3 HAI, GHICEȘTE!
Elevii vor viziona un filmuleţ despre Moş Nicolae.
NOR Voi face aprecieri
ANCA asupra modului în care s-a desfăşurat
COPAC
lecţia.
OGRADĂ COLIVIE
ZERO TONI CLOPOȚEL
SĂNĂTOS MORCOV
RADIO NATALIA
PROSOP
OMIDĂ
MIRON OMIDĂ
NOU
ORAR
ORAR
ION COSTUM
MARO
PORUMB
CAMION
OLAR CORINA ROBOT
OVAL COCOȘ
MONICA CORN
PORC
POD
COMIC
OVAL
ANEXA 4
Dragă moşule,
Tot anul am fost cuminte. Am ascultat de părinţi. Am fost cuminte şi la şcoală. Aş
dori să primesc în dar o carte. Îmi plac mult poveştile.
Monica, sora mea, vrea o nouă, iar mama un cu vanilie.

Pentru tata cumpără un . Vom călători mult în vacanţă.

MAI MULTE

ANEXA 5
mi
cor ca
co on
ion ma
cre niu
ro
motan , Monica, un , are

S-ar putea să vă placă și