Sunteți pe pagina 1din 5

Proiect Didactic

Data:18.mai.2011 Clasa:I A Propunator:Nicola Iulia Aria curriculara:Limba si comunicare Disciplina de invatare:Abecedar Unitatea de invatare:Alfabetul Limbii romane Subiectul lectiei:Sunetul si litera k mic de tipar si de mana Tipul lectiei:Predare-invatare(ora a doua) Obiective fundamentale: y Familiarizarea elevilor cu sunetul i litera ,,k mic de tipar si de mana; y Formarea deprinderilor de citire corect i con tient a cuvintelor care contin litera ,,k mic de tipar si de mana si a propozitiilor cu acestea; Obiective operationale: Pe parcursul si la sfarsitul orei toti elevii vor fi capabili: O1-sa identifice in cel putin 5 din 7 cuvintele scrise litera k de tipar; O2-sa exemplifice in cel putin 4 cuvinte care contin litera nou invatata, in pozitii diferite (initiala, mediana, finala); O3-sa desparta in silabe toate cuvintele date; O4-sa alcatuiasca cel putin o propozitie cu fiecare din cuvintele noi;

O5-sa povesteasca textul citit O6-sa citeasca cel putin o propozitie selectata din textul lectiei noi;

Strategii didactice: Metode si procedee: conversatia , explicatia, lucru cu manualul, exercitiul,problematizarea Material didactic: manual, fisa de lucru.

Moduri de organizare: individual, frontal.

Etapele lectiei

Obiective

Continut stiintific

Strategia didactica si activitati de predare-invatare Instructajul verbal

Evaluare

1.Moment organizatoric 2.Captarea atentiei

Creearea conditiilor optime

Frontala

Stimularea motivatiei pentru invatare,starnirea interesului pentru noile cunostinte

Prezint copiilor o scrisoare primita de la un copil din clasa I, dintr-o alta scoala(Anexa 1) si le-o citesc. Vreti sa-l ajutam impreuna? Daca pe parcursul orei veti fi atenti si veti rezolva sarcinile pe care vi le voi propune,vom incerca apoi sa-l ajutam si pe George. Sunteti de acord?

Frontala

2.Enuntul obiectivelor

Se enunta obiectivele pe intelesul elevilor.

In aceasta a doua ora de limba romana veti recunoaste sunetul k in cuvintele rostite, veti identifica litera k de tipar in cuvintele scrise, veti exemplifica cuvinte care contin litera nou invatata, veti desparti in silabe cuvintele date, veti alcatui propozitii cu ele si veti citi cuvintele si propozitiile din textul lectiei noi. Elevii trebuie sa ridice mana doar cand aud cuvintele care contin sunetul k, dintr-un sir de cuvinte date (chitara, karate, kaki, camila, castron, Ketonal, Anca, chenar, Kenya, Mark, Karina, cosmos, kiwi, caiet, karate).

3.Reactualizarea ancorelor

Joc didactic Recunoaste sunetul!

4.Prezentarea continutului invatarii si dirijarea ei O1 O6 Identificarea literei kin text.

Se citeste textul lectiei In tabara integral, in lant, apoi selectiv. Elevii vor sublinia cuvintele care contin litera k. Ei vor citi propozitia care descrie traseul pe care cei doi l-au marcat. Povestirea textului. Ini ierea elevilor n povestirea textului: -Care este titlul textului? -Care sunt personajele? -Despre ce se vorbeste in text? Se scriu cuvintele corespunzatoare imaginilor din manual, se despart in silabe, apoi se alcatuiesc propozitii cu ele. Copiii vor da exemplu de alte cuvinte care contin litera k si vor alcatui propozitii cu 2 dintre ele. Se rezolva exercitiul din fisele de lucru, care solicita alegerea corecta a cuvintelor (scrise cu chisau k. Elevii vor rezolva exercitiul de ordonare a cuvintelor in propozitii logice. Se vor rezolva itemii din fisa de evaluare (anexa 2). Se verifica rezolvarea itemilor din fisa, dandu-se solutia pentru sarcinile din scrisoarea lui George. George le multumeste copiilor pentru ajutorul acordat si le ofera cate o stampila.

O5

O3,O4

O2,O4 5.Obtinerea performantei Exercitiu.

7.Evaluarea performantei 8.Asigurarea feedback-ului 9.Incheierea lectiei Aprecierea participarii elevilor

S-ar putea să vă placă și