Sunteți pe pagina 1din 9

PROIECT DE LECTIE

Data: .12.2018
Unitatea de invaţământ: Liceul Teoretic “Mihai Eminescu” Cluj-Napoca
Clasa: a IV-a A
Propunător: Prof.înv.primar Ramona Beldiman
Aria curriculara: Arte.Tehnologii
Disciplina: Arte vizuale şi abilităţi practice
Subiectul lecţiei: Decoruri de iarnă – brazi (forme spațiale; pata picturală obținută prin fuzionare)
Tipul lectiei: formare de priceperi şi deprinderi
Durata: 35 minute + 15 minute activitate în completare

Scopul lectiei:
 Aplicarea unor tehnici de prelucrare a materialelor utilizând instrumente şi ustensile adecvate;
 Aprecierea intuitivă a calităţii unor materiale folosite sau a unui produs finit;
 Dezvoltarea capacităţii de cooperare în scopul realizării unor produse complexe.

Competenţe specifice:
2.1. Valorificarea unor materiale și tehnici adecvate, pentru exprimarea clară a unui mesaj intenționat

1
2.2. Realizarea de compoziții la alegere, valorificând potențialul expresiv al limbajului plastic
2.3. Realizarea de produse unicat, personalizate și utilizabile, în urma desfășurării unor activități dominant manuale, creative și ludice

Competenţe integrate:
Limba și Literatura Română:
2.4. Iniţierea şi menţinerea unei interacţiuni în vederea rezolvării de probleme individuale sau de grup
2.5. Manifestarea interesului pentru participarea la interacţiuni orale
Matematică:
3.1. Localizarea unor obiecte în spaţiu şi a unor simboluri în diverse reprezentări
Muzică și mișcare:
2.1. Cântarea individuală, în mici grupuri, în colectiv, însoţită de elemente de mişcare cu diferenţieri expresive

Obiective operaţionale:
O1- să formuleze un alfabet al Crăciunului cu termeni ce au legătură cu îndrăgita sărbătoare și răspunsuri creative la cerințele cubului;
O2- să recunoască rolul fiecărui material didactic de pe bancă în realizarea lucrării;
O3- să aplice într- o compoziţie originală diverse tehnici de lucru(decupare, lipire, exersarea obținerii de pete picturale, pictare, decorare), prin
organizarea echilibrată a elementelor de limbaj studiate şi a unor amestecuri de culori;
O4- să aprecieze calitatea produselor finite proprii şi a celor realizate de colegi, în funcţie de criterii simple date,.

Strategii didactice:
 metode şi procedee: observarea dirijată; explicaţia; conversaţia; demonstraţia; exerciţiul
( machete – conturare, decupare, lipire; pictare prin tehnica fuzionării); problematizarea; metoda “turul galeriei”;
 forme de organizare: frontal,individual.
 mijloace de invăţământ: curiozităţi despre Crăciun și simbolurile acestuia în lume, cărţi de glume, materiale reciclabile (role de hârtie
igienică, coli de carton verde, coli de bloc albe, rozete de carton colorat perforat, fâșii de material textil, plastic), mărgele, paiete, sclipici,
ață, dopuri de plută, hârtie creponată, acuarele tempera, palete, pensule groase și subțiri, pahare pentru apă, şerveţele umede, adezivi (lipici,
aracet), foarfecă

2
Forme si tehnici de evaluare:
 observarea sistematică, proba practică, chestionarul
Criterii de evaluare:
- realizarea temei şi a subiectului;
- diversitatea şi semnificaţia formelor și nuanţelor ;
- organizarea spaţiului de lucru;
- utilizarea tehnicilor de lucru specificate;
- expresivitatea elementelor de limbaj;
- creativitatea şi expresivitatea lucrărilor;
- gradul de finalizare a lucrării.

Bibliografie:
 Programa şcolară pentru Arte Vizuale şi Abilităţi practice- Clasa a III-a şi clasa a IV a, aprobată prin ordin al ministrului Nr. 5003/02.12.2014
 Stoica Daniela , Abilitǎţi practice- clasele I - IV , Editura Carminis, Bucureşti, 2003.
 Faliboga Violeta, Ghergu Virginia, Abilitǎţi practice- clasele I - IV. Ghid metodic , Editura Axxa, 2001.

Desfăşurarea lecţiei:

O
MOMENTELE B CONCEPEREA, ORGANIZAREA ŞI DESFĂŞURAREA MATERIAL METODE ŞI EVALUARE/
LECŢIEI O ACTIVITĂŢII DIDACTIC PROCEDEE FEED-BACK
P

3
1. Moment  Se asigură un climat de ordine şi disciplină necesar
organizatoric 1’ derulării în bune condiţii a lecţiei.
Se pregătesc materialele necesare desfăşurării activităţii.
2. Captarea si  Se realizează împreună cu elevii un ALFABET AL
orientarea CRĂCIUNULUI, solicitându-i să numească cât mai mulți
atenţiei O1 termeni ce întruchipează simboluri ale sărbătorii Nașterii
Domnului (obiecte, ființe, fenomene ale naturii, însușiri, stări
10’ sufletești, acțiuni)
♠A – atelier, alergătură
♠B – brad, biscuiți, bucurie flipchart Conversaţia
♠C – cadouri, colinde, copii, costum marker Observarea
♠D – Daruri, Decembrie, Dumnezeu sistematică
♠E – elfi, entuziasm
♠F – fulgi, frig, familie Brainstorming Frontală
♠G – globuri, gheață, ger
♠H - horn
♠I – iubire, iarnă
♠J - jucării Jocul didactic
♠K – kilogramele Moșului
♠L – lapte, Laponia
♠M - mănuși
♠N – Nașterea Domnului, nămeți, noaptea de Crăciun
♠O – oameni de zăoadă, omăt Exerciţiul
♠P – pom de Crăciun, paltoane, prieteni
♠R – reni, râsete
♠S – sanie, spiriduși, scrisori, sacul Moșului
♠T – timp
♠U – urme, uniți
♠V – vacanță, veselie
♠Z – zăpadă, zâmbete

4
 Se citesc câteva glume care au ca subiect Crăciunul și
bucuriile iernii, pentru a destinde atmosfera.(DACĂ TIMPUL
O PERMITE)

☺ Doi copii se dau de o oră cu săniuța.


- Vă distrați bine? îi întreabă mama. Sper că i-ai dat sania și
fratelui tău, Petre?
- Sigur că da! Eu la coborâre și el la urcuș!

☺ Un elefant și un șoarece vor să patineze pe lacul


înghețat bocnă. Elefantul șovăie. Îi e frică să nu se spargă
gheața sub greutatea lui. Șoarecele înaintează și spune:
- Mă duc eu primul, să văd dacă rezistă gheața.

 Se organizează un scurt concurs pe echipe:”Știi şi Cărţi cu


câştigi!”, prilej cu care se vor amenaja 2 boluri în care elevii, glume
împărţiţi pe echipe, vor pune în bolul lor câte un jeton pentru
fiecare răspuns corect al echipei. Provocările vor avea umor şi
ritmul va fi unul antrenant. În eventualitatea în care o echipă nu
cunoaşte răspunsul la întrebare, punctul se transferă celeilalte
echipe, dacă aceasta îl cunoaşte şi îl spune mai rapid.
ex:
Descrie-l pe Moșul prin 3 caracteristici fizice și 3 morale
și însoțește-le de explicații.
Aplică! Enumeră 5 întrebuințări ale bradului, altele decât
aceea de a fi împodobit ca pom de Crăciun.
Oferă 4 exemple de cadouri pe care i le poți oferi
O1 Moșului. Pe echipe
Mimează bucuria resimțită la găsirea cadourilor sub brad,
uimirea la vederea primei ninsori și îngrijorarea ta atunci când
Moșul întârzie.

5
Alege între a primi un cadou mare sau mai multe cadouri cubul jocul didactic
mici și argumentează alegerea făcută. Aprecieri verbale
Compară Crăciunul românesc cu cel din alte țări.
Analizează bradul de Crăciun.(precizează din ce e
alcătuit) .
Asociază! La ce te face să te gândești bradul? jetoane
boluri

CUBUL

3. Anunţarea  Se anunţă subiectul lecţiei şi se prezintă obiectivele Conversaţia


subiectului si a propuse, pe înţelesul elevilor.
obiectivelor 1’
4. Dirijarea  Intuirea materialelor Observaţia
învǎţǎrii Se analizează materialele aflate pe bănci. Li se explică elevilor
pe scurt modul de realizare a lucrării. Elevii vor confecționa Explicaţia
O2 individual decoruri de iarnă – brazi 3D (forme spațiale) pe care
îi vor decora cu globuri obținute cu ajutorul petei picturale Conversaţia
rezultată prin fuzionare)
Se vor folosi coli de carton verde tăiate sub formă de
dreptunghiuri, pliate în două pe lungime și șabloane cu ajutorul
28’ cărora elevii își vor contura brazii( 3 la număr). Ulterior îi vor
decupa și asambla într-o construcție tridimensională prin lipirea Proba practică
două câte două a fațetelor acestora folosind adezivi. Bradul astfel
rezultat va fi montat într-un suport confecționat dintr-o secțiune Bloc de desen
a unei role de hârtie igienică pictată cu maro de către micii Acuarele
școlari. Totodată, se vor utiliza și coli albe de bloc de desen pe Palete
care, după ce s-a întins cu pensula apă în prealabil, elevii vor Pahar de apa frontal
aplica cu ajutorul acuarelelor şi folosind paletele culori Carioci
calde(roșu, portocaliu, galben și nuanțe ale acestora), rezultând Creioane
ca efect al fuzionării pete picturale. Din coala lăsată la uscat, colorate sau Observarea

6
apoi pliată sub formă de evantai, cei mici vor decupa globuri pe cerate sistematică
care le vor lipi pe fațetele bradului. Apoi vor fi liberi să dea Hârtie glasată,
viaţă construcției astfel obținute cu ajutorul decorațiunilor creponată
pregătite de ei, pe cât posibil, în marea lor majoritate din gama Foarfecă,
materialelor reciclabile( resturi de materiale textile, hârtie lipici
creponată, plastic, etc), dar și mărgeluțe, ață, nasturi, dopuri de
plută, paiete, sclipici . Pentru ca lucrarea să prindă contur şi să
pună în valoare capacitățile lor creatoare, cei mici au opţiunea de
a organiza cât mai ingenios și original construcția proiectată,
pentru a închipui din materialele pe care și le-au selectat varii
forme și modele de ornamente – globuri, steluță pentru vârful Demonstraţia
bradului, beteală, luminițe, clopoței, acadele, bomboane,
cadouri, etc. Observarea
Lucrarea trebuie realizată cu respectarea temei anunțate și a dirijata
O2 tehnicilor de lucru selectate, urmând pașii necesari îndeplinirii Conversaţia
obiectivelor, dar elevii pot să dea frâu liber imaginaţiei şi să
decoreze brazii mai departe cum doresc, oferindu-le o notă Exerciţiul
personală, originală.
Demonstrarea şi explicarea modului de lucru
Se va demonstra de către cadrul didactic tehnica de lucru şi
se va explica fiecare acţiune. Se verifică însuşirea etapelor
corecte de lucru, prin verbalizarea acestora.Se specifică faptul
că lucrările se realizează cu grijă, trebuie să respecte tema, să
reflecte realitatea, proporţiile, să fie viu colorate, că ele
implică concentrare şi spirit de răspundere.
Se vor prezenta criteriile de evaluare ale lucrărilor.
 Realizarea lucrǎrilor de cǎtre elevi
Se va crea climatul necesar (fond muzical adecvat). Se fac
exerciţii de încălzire a musculaturii mâinilor:

Iute să ne pregătim
Mâinile să le- ncălzim. Proba practică

7
Să creăm cu drag şi spor
Ceva nou şi uimitor.
Se apropie ușor
Crăciunul drag tuturor.
De-ncântare-aplaudăm,
Mâinile ne frământăm.
De emoția ce-o simt
Pumnii repede-i închid
Şi rapid iar îi deschid.
Îi bat în palmă uşor
Şi schimb ritmul repejor.
Degetele le presez
Ca apoi să exersez
Colinde înălțătoare
La pian şi la vioară
Și apoi...la sănioară!
Mă voi echipa acuș
Cu fular și cu mănuși,
Cu cizme și pardesiu
Să nu răcesc mai târziu!
Brrrr! Ce frig cumplit se lasă!
Nu era mai bine-n casă?
Dar iute mă încălzesc
Bulgării mi-i pregătesc,
Să încingem bulgăreala
Până când se lasă seara!
Proba practică
O3 Elevii vor lucra individual, în timp ce cadrul didactic îi va
urmări, intervenind cu explicaţii şi sprijin când este nevoie.

5. Evaluarea  Turul galeriei- “Parada lucrărilor”

8
lucrǎrilor Elevii îşi vor prezenta produsele finite, iar clasa le va Turul galeriei Analiza lucrărilor
aprecia din punct de vedere estetic şi al utilităţii acestora. Individual
7’ O4 Se va urmări respectarea tehnicii de lucru corecte. Vor fi
apreciate iniţiativele creatoare.
Elevii vor intona o colindă învăţată anterior.
frontal

6. . Încheierea  Se vor face aprecieri individuale şi generale asupra Frontală Frontală


lecţiei modului în care au lucrat elevii, precum şi aprecieri referitoare Individuală Individuală
2’ la comportamentul acestora pe parcursul orei. Aprecieri verbale

S-ar putea să vă placă și