Sunteți pe pagina 1din 16

PROIECT DE ACTIVITATE

INTEGRATĂ

,,BULGĂRI MARI ȘI BULGĂRI


MICI, EU MĂ JOC CU EI AICI”

Grupa mică ,,Ştrumfii”

PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATĂ


DATA: 21.01.2021
TEMA ANUALĂ: ,,Când, cum şi de ce se întâmplă?”
TEMA PROIECTULUI: ,,Iarnă, bine ai venit!”
TEMA SĂPTĂMÂNALĂ: ,,Timp prezent cu bucurie, iarna e copilărie!’’ (jocurile
iernii)
TEMA ZILEI: ,,Bulgări mari și bulgări mici, eu mă joc cu ei aici”
TIPUL ACTIVITĂȚII: verificare și consolidare de cunoştinţe, priceperi și deprinderi
CATEGORIA DE ACTIVITATE: Activitate integrată ADP+ALA+ADE
DURATA: o zi

COMPONENȚA ACTIVITĂȚII
ACTIVITĂȚI DEZVOLTARE PERSONALĂ
Joc liber
Întâlnirea de dimineață – ,,Sunt un bulgăre de nea!”
 Salutul
 Calendrul naturii
 Prezența
Rutina: ,,Împreună toţi, grămadă,/ Facem oameni de zăpadă” (deprinderea de a se juca
împreună)
Tranziție: ,,Drumul înzăpezit” – mers cu ridicarea genunchilor
,,Trenul Tuc” – joc de mișcare - MM

ACTIVITĂȚI LIBER ALESE


Joc de masă: ,,Jocul umbrelor”
Artă: ,,Nasturi pentru omul de zăpadă” - dactilopictură
,,Săniuța fuge’’ – dans tematic

ACTIVITĂȚI PE DOMENII EXPERIENȚIALE


DŞ (Activitate matematică): ,,Bulgări mari și mici, așază-i pe toți aici!”
DPM (Educaţie fizică): „Mergem cu patinele”
FORMA DE REALIZARE: DŞ – joc didactic (poziții spațiale)
DPM – mers în echilibru
„La joacă cu omul de zăpadă`` – joc pentru dezvoltarea calității
motrice
„Prindem fulgii de zăpadă’’ – joc liniștitor

SARCINA DIDACTICĂ A JOCULUI ,,Bulgări mari și mici, așază-i pe toți aici!”: să


așeze bulgării corect pe machetă, respectând poziția spațială indicată (în fața, în spatele, sub,
pe/deasupra).
REGULILE JOCULUI:
 Pe rând, câte un copil va veni şi va alege un bulgăre mic sau mare.
 Copilul va așeza bulgărele corect în poziția indicată de educatoare.
 Copilul numit va învârti Roata jocurilor și va rezolva sarcina. Ex: Așază-te în spatele
Ioanei!
ELEMENTE DE JOC: bulgări, machetă cu jocurile copiilor, bagheta, cubul iernii, aplauze,
sonerie, închiderea și deschiderea ochilor, roata jocurilor.

DIMENSIUNI ALE DEZVOLTĂRII


DŞ: E.2. Cunoștințe și deprinderi elementare matematice pentru rezolvarea de probleme și
cunoașterea mediului apropiat.
DPM: A.1. Motricitate grosieră și motricitate fină în contexte de viaţă familiare.

COMPORTAMENTE VIZATE
DŞ: 2.2. Demonstrează familiarizarea cu informații despre mărime, formă, greutate, înălţime,
lungime, volum.
DPM: 1.1. Își coordonează mușchii în desfășurarea unor activități diversificate, specifice
vârstei.

OBIECTIVE OPERAŢIONALE
DŞ: O1: Să așeze bulgărele în locul indicat ((în fața, în spatele, sub, pe/deasupra).
O2: Să folosească un limbaj matematic adecvat.
O3: Să rezolve sarcinile de la Roata iernii.
DPM: O4 Să execute corect deprinderile motrice de mers, alergare, mers in echilibru.
O5 Să execute corect exerciţiile de respiraţie.

STRATEGII DIDACTICE
METODE ȘI PROCEDEE: conversația, explicația, jocul, demonstrația, exercițiul.
MIJLOACE DIDACTICE: bulgări, machetă cu jocurile copiilor, sonerie, roata
jocurilor, baghetă, elemente de decor specifice iernii, jocul umbrelor, acuarele, fișe de lucru,
palete de pictură, șervețele umede, laptop, om de zăpadă confecționat, patinuar.
FORMA DE ORGANIZARE: frontal, individual.
BIBLIOGRAFIE:
Curriculum pentru educaţie timpurie, 2019.
Ciocârlie M., Bodica C., Educaţia fizică în grădiniţe, Ed. Spiru Haret, Iaşi, 1999.
Petre D., Tudosoiu D., Ghid pentru desfăşurarea activităţilor psihomotrice în grădiniţă, Ed.
Trend, Piteşti, 2015.

SCENARIUL ZILEI
Ziua debutează cu Întâlnirea de dimineață, moment în care vom purta o discuţie
referitoare la anotimpul în care ne aflăm şi la caracteristicile acestuia. Acest moment solicită
întreaga grupă și contribuie la realizarea unei exprimări libere în fața celorlalți, învățând în
același timp să îi asculte pe cei din jur. Vom desfăşura Salutul într-un cerc prin intermediul
tehnicii comunicării rotative. Salutul pornește de la educatoare care își alege de la panou o
imagine sugestivă (conformă situaţiei pandemice în care ne aflăm) urmând ca mai apoi
fiecare copil să își aleagă o imagine si să-și salute colegul.
Vom completa Calendarul naturii după ce vom observa vremea de afară, apoi vom face
Prezența.
Noutatea zilei este reprezentată de un cub (Anexa 1) ce are pe fețele sale desene și întrebări
specifice anotimpului iarna și activități pe care le putem desfășura.
La Centrul Joc de masă, copiii vor juca Jocul umbrelor (Anex 2), iar la Centrul Artă
vor picta nasturi omului de zăpadă prin intermediul tehnicii dactilopictură (Anexa 3). După
Activitatea matematică, unde copiii vor desfășura jocul didactic ,,Bulgări mari și mici,
așază-i pe toți aici!”, aceștia vor executa în cadrul Activității de educţie fizică mersul în
echilibru (Anexa 4). Înainte de a începe activitatea de educaţie fizică, vom realiza o tranziţie.
Copiii vor fi antrenaţi în jocul ,,Drumul înzăpezit’’.
Activităţile le vom încheia realizând dansul tematic ,,Săniuța fuge’’.
DEMERSUL DIDACTIC
MOMENTELE ACTIVITATEA EDUCATOAREI STRATEGII DIDACTICE EVALUARE
ACTIVITĂŢII
METODE ȘI MIJLOACE DE FORME DE
PROCEDEE ÎNVĂȚĂMÂNT ORGANIZA
RE

1.Moment Asigur condiţiile optime pentru desfăşurarea


organizatoric
activităţii: aerisirea sălii de grupă, pregătirea
materialului didactic, aranjarea mobilierului.
2.Reactualizare Vom purta o discuţie despre anotimpul în care Conversația Calendarul naturii Frontal Capacitatea de
a cunoştinţelor
suntem şi caracteristicile sale. Individual a identifica
anotimpul
iarna.
3.Captarea Captarea atenţiei o voi realiza prin prezentarea Conversaţia Cubul iernii Frontal Capacitatea de
atenţiei
unui cub al iernii ce are pe el întrebări și imagini Explicaţia concentrare a
corespondente anotimpului. Cu acesta ne vom juca atenției și de a
câteva minute. răspunde
sarcinilor.
4.Anunţarea Anunț copiii că la Centrul Joc de masa vom Conversaţia Capacitatea de
temei şi a
juca Jocul umbrelor, iar la Centrul Artă vom picta Explicaţia înțelegere a
obiectivelor
Nasturii Omului de zăpadă prin intermediul tehnicii obiectivelor
numită dactilopictură. La activitățile pe domenii
experențiale, la DŞ- Activitate matematică vor Frontal
juca ,,Bulgări mari și mici, așază-i pe toți aici!”,
vor așeza bulgări în pozițiile indicate. La DPM-
Educație fizică, cei mici vor exersa mersul în
echilibru, dar și aruncarea cu o mână printr-un joc,
„La joacă cu omul de zăpadă``.
5.Dirijarea Ca tranziție între activitățile pe centrele de Exercițiul Frontal Capacitatea de
învăţării
interes și activitatea de la DŞ- Activitatea a executa
matematică, vom juca jocul ,,Drumul înzăpezit” mersul cu
Activitatea matematică debutează cu genunchii la
Explicarea și demonstrarea jocului ,,Bulgări mari și piept
mici, așază-i pe toți aici!”. Copilul care va fi ales Macheta cu jocurile
de bagheta magică, va fi poftit în faţa machetei și va Conversația iernii
așeza un bulgăre în poziția indicată de educatoare. Explicația Baghetă
Dacă va răspunde corect va primi aplauze. Bulgări
Jocul de probă sonerie
Frontal Capacitatea de
Cu ajutorul baghetei și a cuvintelor magice ,,Bim,
a înţelege
bam, bum,/Bagheta alunecă pe drum./ Bim, bam,
regulile
bum,/La ... s-a oprit acum!'' invit un copil în față,
jocului.
alege un bulgăre și îl așază în locul indicat. Ex:
,,Aşază bulgărele în fața omului de zăpadă!’’.
Executarea jocului
Copiii vin pe rând și rezolvă câte o sarcină. Machetă
Complicarea jocului
La semnalul dat de sonerie toți copiii vor închide
Capacitatea de
ochii. Eu voi merge printre ei și voi alege un Roata iernii
6. Asigurarea
a oferi
Feed-back-ului preșcolar pe care-l voi pofti la Roata iernii. Acesta Individual
răspunsurile
o va roti și va îndeplini sarcina la care s-a oprit. Ex: Exercițiul
corecte.
„Așază-te în spatele Ioanei!”
Încheierea jocului
Felicit copiii, fac aprecieri verbale asupra modului
în care au răspuns.
7.Obținerea Tranziție: Înainte de a trece la următoarea Frontal
performanței C
activitate, vom fi antrenaţi în jocul imitativ ,,Trenul
o
Tuc’’. n
FORMAŢII v
Le spun copiilor că la activitatea de Educație ȘI e
fizică, vom desfășura tema „Mergem cu patinele”, MODALITĂ r
ŢI DE s
ne vom ,,transforma’’ în adevărați sportivi şi vom EXERSARE
a Frontal
ŞI INDICA-
patina în echilibru pe un spațiu delimitat. ŢII
ţ
Moment organizatoric: Adunarea, alinierea și METODICE i Capacitatea de
a
a se aşeza în
salutul. Alinierea!
Linie pe un D formaţie.
rând. e
m
Pregătirea organismului pentru efort o
„Prin săritură n
* Întoarceri pe loc prin săritură. la dreapta!’’ s
* Variante de mers: mers normal, mers pe vârfuri, Linie pe un t
rând.
r
mers pe câlcâie, mersul piticului. Capacitatea de
a
*Variante de alergare: uşoară, alergare cu genunchii Coloană câte ţ a realiza
i Individual
sus, alergare uşoară, pas săltat, alergare cu călcâiele unul variantele de
a
la şezut, mers normal cu mişcări de respiraţie. mers, alergare
E
* Mers pe loc cu formarea cercului. şi mişcările de
x
Influenţarea selectivă a aparatului locomotor. p gimnastică.
l
* Ceasul – rotiri ale capului. 4x4T
i
Cerc
* ,,Întindem elasticul’’ – depărtarea braţelor lateral c
a
cu arcuire. 4x4T
ţ
* ,,Foarfeca’’ 2X4T i
a
* ,,Clopotul’’ – îndoirea trunchiului şi balansarea
lui stânga-dreapta. 2X4T
* ,,Avioanele’’ – răsucirea trunchiului spre stânga
cu ducerea braţului drept la piciorul stâng şi invers.
D
4x4T
e
* ,,Hip-hop – sărituri de pe loc cu deplasarea m
picioarelor o Individual
n
* ,,Desenăm cercuri cu piciorul
s
* ,,Mirosim o floare’’ exerciţíi de respiraţie t
r
,,Suflăm în foc’’
a
Realizarea temei: ţ
i
Explic și demonstrez modul de realizare a temei
Coloană a
urmând ca un copil să facă tema după explicaţiile și câte unul Patinuarul
demonstrațiile mele. Toți preşcolarii vor executa Elemente specifice Capacitatea de
mersul în mersul echilibru pe spațiul delimitat. anotimului iarna a realize tema
* După realizarea temei copiii vor participa la și a merge în
jocul ,,La joacă cu omul de zăpadă’’ (aruncarea la echilibru.
Linie pe un
țintă cu bulgări de zăpadă), prin care-și vor dezvolta
rând
o calitate motrică. Om de zăpadă Capacitatea de
Bulgări a arunca în
Revenirea organismului după efort direcția
Cerc
* Mers cu relaxarea braţelor şi a picioarelor. indicată.
* Exerciţii de respiraţie.
* Joc liniștitor „Prindem fulgii de zăpadă’’
Încheierea activităţii: * Alinierea Linie pe un
rând
* Salutul
7.Încheierea În încheierea activităţii vom realiza coregrafia Conversaţia recompense Frontal Aprecieri şi
activităţii dansului tematic ,,Săniuța fuge’’. Voi felicita Exercițiul Individual observaţii.
preșcolarii și le voi oferi recompense. Recompense
ANEXA 1 – Noutatea zilei
ANEXA 2
Centrul Joc de masă – Jocul umbrelor
ANEXA 3
Centrul Artă – Nasturii omului de zăpadă (dactilopictură)
ANEXA 4

DŞ (Activitate matematică): ,,Bulgări mari și mici, așază-i pe toți aici!” – joc didactic
ANEXA 5

DPM (Educaţie fizică): „Mergem cu patinele” – mers în echilibru


„La joacă cu omul de zăpadă`` – joc pentru dezvoltarea calității
motrice

S-ar putea să vă placă și