Sunteți pe pagina 1din 16

PROIECT DIDACTIC

Profesor metodist: Mera Simona

Profesor coordonator practică: Catargiu Anamaria

Profesor învățământ pre primar: Ștefan Florina

Propunătoare: Sofian Delia-Andreea

Clasa: a XI-a H

Data: 12.01.2020

Unitatea de învățământ: Colegiul Național ”Mihai Eminescu” Suceava

Nivelul/Grupă: Mijlocie

Disciplină: Educație Plastică

Aria curriculară: Arte


Domeniul de activitate: Domeniul estetic și creativ

Tema anuală: Când, cum si de ce se întâmpla?

Tema proiectului tematic: Iarna

Subtema: Jocurile copiilor iarna

Tema activității: Omul de zăpadă-desen

Mijloc de realizare: desen

Scopul lecției: formarea deprinderilor de a realiza o compoziție plastică prin desenare și dezvoltarea simțului estetic

Obiective operaționale:

O1: să identifice anotimpul în care ne aflăm;

O2: să denumească activitățile pe care le desfășoară copiii iarna;

O3: să precizeze pașii realizării unui om de zăpadă;

O4: să respecte indicațiile și pașii realizării fiecărei etape;

O5: să combine diferite tipuri de linii în vederea obținerii unei compoziții plastice- Omul de zăpadă;

O6: să evalueze și să autoevalueze lucrările pe baza criteriilor de evaluare;

Strategii didactice:

• Metode și procedee: conversația, explicația, instructajul, observația, demonstrația, munca independentă;

• Materiale didactice: modelul propunătoarei, ghicitoarea, material specific desfășurării activității de educație plastică (foi A5, creioane
colorate, planșele și imaginile), recompense;

Forme de organizare: frontal individual


Durata activității: 15-20 de minute;

Etapele lecției Ob Activitatea Activitatea elevilor Strategii didactice Evaluare


. propunătoarei
Op
.
Metode Materiale
1. Moment Asigur condițiile Elevii se așază pe scaune Conversația
organizatoric necesare pentru buna și așteaptă începerea
desfășurare a lecției, lecției.
pregătesc materialele
didactice.
2. Captarea O1 -Copii, în ce anotimp -Noi ne aflăm în Conversația Ghicitoare
atenției ne aflăm astăzi? anotimpul iarna. Observația despre omul de
zăpadă, poze
-Am aici niște imagini Ex : cu activități
O2 desfășurate
cu activități pe care le -În imagine noi vedem
iarna;
desfășurăm iarna. Ce niște copii care se dau cu Orală
vedeți în această sania.
imagine...

Voi realiza captarea


atenției cu ajutorul
unei ghicitori.
-Copii, pentru voi
astăzi am pregătit o
ghicitoare:
Stă în curte, lângă
pom.
Îi zici om, dar nu e om;
Şi când soarele-
ncălzeşte,
Nu-l mai vezi, că se
topeşte.
(Omul de zăpadă)

-Copii, despre cine e -În ghicitoare este vorba


ghicitoarea? despre omul de zăpadă.
3. Anunțarea -Dragi copii, astăzi Elevii ascultă Conversația Material
temei și a vom colora un om de -Daaa! Demonstrația specific
obiectivelor zăpadă, ce ziceți desfășurării
sunteți pregătiți? activității de
educație
plastică
4. Dirijarea O3 -Copii cum știți voi că -Omul de zăpadă se face Conversația Material
învățării se face un om de din 3 bulgări de zăpadă, Explicația specific
zăpadă? unul mare, unul mijlociu, Instructajul desfășurării
unul mic puși unul peste Observația activității de
altul, la care adăugam Demonstrația educație
nasul morcov, ochii de Munca plastică.
cărbune, nasturii de independentă
cărbune, mâinile bețe și o
pălărie.
Le voi prezenta
lucrarea model
(Anexa 1)
-Aici aveți o imagine Copiii ascultă și privesc
pictata după care veți cu atenție.
putea sa vă inspirați.

Explic pe rând etapele


O4
desfășurării activității. Copii vor urma indicațiile
O5
Fiecare copil va primi și vor asculta cu atenție.
materialele necesare.
Prezint imaginile cu
oamenii de zăpadă,
insist asupra
elementelor
componente. Se
prezintă o planșă
tematică cu tipurile
de linii.
Se numesc tipurile de
linii și se insistă
asupra folosirii lor în
desen.
Descriu etapele
realizării lucrării:
1. Se începe cu
desenarea
conturului
celor trei
cercuri: mare,
mijlociu ,mic,
în această
ordine și
umplerea
formelor
folosind
culoarea
albastru
deschis.
2. Apoi, se
desenează cu
maro creanga
care ține post
de mâna
omului de
zăpadă.
3. Pe cercul mare
se fac nasturii
folosind
culoarea
negru,
desenând trei
cerculețe mici,
iar pe cel
mijlociu se
mai fac încă
două.
4. Pe cercul cel
mic se
desenează tot
cu negru ochii
și zâmbetul
folosind tot
cerculețe mici,
iar apoi, cu
portocaliu, se
desenează
nasul morcov.
5. Pe cercul cel
mic, mai exact
capul omului
de zăpadă,
folosind ce
culoare doresc
copiii, se
desenează o
pălărie și, cu
aceeași
culoare, se
desenează
între cercul
mic și cercul
mijlociu un
mic fular.

5. Obținerea Propunătoarea Conversația


performanței îndrumă și evaluează Explicația
permanent formativ, Instructajul
demonstrează Observația
individual dacă este Demonstrația
cazul. Munca
independentă
6. Evaluarea O6 Voi face aprecieri pe Vor ieși, pe rând, în fașa Conversația Permanent
baza lucrărilor expuse clasei pentru a-și prezenta Observația formativă
ale copiilor, după lucrarea.
următoarele criterii:
• Respectarea
temei propuse;
• Aspectul
lucrării;
• Completarea
după imaginație
a lucrării
7. Încheierea Se împart recompense Conversația Orală
activității și se fac aprecieri Observația
generale sau
individuale.

S-ar putea să vă placă și