Documente Academic
Documente Profesional
Documente Cultură
Proiect Didactic Prescolar
Proiect Didactic Prescolar
Proiect Didactic Prescolar
Data: 20.12.2021
Grădinița cu Program Normal Vidra
Grupa: mare
Educatoare: Avram Liliana Aurelia
Student: Balea Codruta
Tema: „Când/cum și de ce se întâmplă?”
Subtema: „Zâna stelelor de gheață/A sosit de dimineață”
Tema zilei: „Anotimpul bucuriei”
Scenariu didactic
Activități de dezvoltare personală (ADP)
Activitatea debutează cu întâlnirea de dimineață prin intermediul salutului. Copiii sunt salutați de către educatoare cu ajutorul versurilor:
„Dimineața a sosit
La grădiniță am venit.
În semicerc ne adunăm
Pe covor ne așezăm,
Cu toții să ne salutăm:
-Bună dimineața, dragi pitici,
Mă bucur că sunteți aici.
A-nceput o nouă zi,
Bună dimineața, copii!”
Copiii răspund salutului.
Fiecare copil spune cum se numește, astfel se face prezența copiilor.
Voi descoperi împreună cu copiii anotimpul, ziua și starea vremii din ziua respectivă pentru acompleta calendarul naturii cu imaginile
corespunzătoare.
1
Tranziții: Euritmie – Dansul fulgilor de nea
2
Activități pe domenii experiențiale I (ADE)
3
Obiective Activități de Strategii didactice
operaționale învățare Conținuturi esențiale Metode și Mijloace de Evaluare
procedee învățământ
Introducerea în activitate se va realiza printr-o ghicitoare:
Stă în curte, lângă pom.
Îi zici om, dar nu e om;
Şi când soarele-ncălzeşte,
Nu-l mai vezi, că se topeşte. (Omul de zăpadă)
-exercitii de -explicaţia -însuşirea
Anunţarea temei şi a obiectivelor
receptare a mesajului
Astăzi vom realiza o lucrare intitulată „Omul de zăpadă”
mesajului transmis
-lucrarea
Prezentarea și analiza modelului se face de către educatoare. model
-exerciții de -explicaţia -însuşirea
Explicarea și demonstrarea procedeului de lucru -demonstraţia
însușire a procedeului
Explic și demonstrez modul de realizare a lucrării :
procedeului de lucru pe
„Acum vreau sa fiți foarte atenți pentru ca vă explic tehnicile de lucru: luăm
de lucru baza
lipiciul în mână, aplicăm lipici pe cercul care este cel mai mare și îl lipim în
demonstraţiei
partea de jos a cartonului albastru. Cercul mijlociu îl punem deasupra
cercului mare, iar cercul mic, îl lipim deasupra cercului mijlociu. Cercul mic
este capul omului de zăpadă și îi punem și o căciulă.”
O2- să execute -exercitiul
-exerciţii de -executarea
corect Exercții pentru încălzirea mușchilor mici ai mâinii
încălzire a corectă a
exerciţiile de „Înainte de a începe lucrul, haideți sa ne încălzim puțin mainile:
muşchilor exerciţiilor de
4
încălzire a mici ai „Pentru a realiza cât mai frumos lucrarea, trebuie să ne încălzim mâinile : încălzire a
muşchilor mici mâinilor Mișcă degețelele muşchilor
ai mâinii; Bate bine palmele mici ai
Învârtim morișca mâinilor
Zboară fulgul de nea
Și la spate mâinile
Să se facă liniște. -exerciţiul - carton
O3- să execute -exerciții de -executarea
corect tehnicile realizarea a albastru, corectă a
Realizarea lucrării de către copii
de lucru unei lucrări lipici, tehnicilor de
”Acum puteți începe să lucrați!”
învăţate: lipire; cercuri albe lucru
În timp ce copiii lucrează, le ofer indicații si îi ajut în realizarea lucrărilor.
O4- să aşeze Tot în această etapă, le scriu copiilor numele pe lucrări.
corect şi estetic
cercurile pe fişa
de lucru,
obținând un om
de zăpadă;
-exerciții de -exercițiul -lucrările
-conversația -analiza
analizare a copiilor corectă a
Evaluarea activității
unei lucrări Se face de către educatoare, apreciind fiecare lucrare în parte. lucrărilor
-exerciții de -explicaţia
-conversaţia -receptarea
receptare a Încheierea activităţii mesajului
mesajului În încheiere se vor face aprecieri generale asupra modului de comportare şi oral
oral participare al copiilor pe parcursul întregii activităţi.
5
Subiectul activității: „Cursa oamenilor de zăpadă”
Mijloc de realizare: joc distractiv
Mijloace de învățământ: fulgi din pluș
Metode și procedee: explicația, demonstrația, exercițiul
Obiective operaționale: -să parcurgă corect traseul, întorcându-se la echipa sa prin săritură
Desfășurarea activității: Copiii sunt împărțiți în două grupe. Fiecare grupă are în față câteva obstacole (fulgi) pe care le vor ocoli în alergare, după
care se întorc la echipa sa prin săritură. Este câștigătoare echipa care termină prima de parcurs traseul.
Încheiere: Se fac ultimele aprecieri cu privire la modul de comportare al copiilor în timpul activității.