Sunteți pe pagina 1din 18

Proiect de activitate didactică

Unitatea de învățământ: Grădinița Nr. 2 cu Program Prelungit Brașov


Data:17.12.2020
Nivel de vârstă/ Grupa:Mare B
Profesor învățământ preșcolar:Claudia Mitiriță
Profesor metodist: Anca Oana Urduzan
Propunător:Ghiorghiță Larisa
Tema anuală de studiu:Când, cum și de ce se întâmplă?
Tema proiectului:Iarna-anotimpul bucuriei
Tema săptămânii:Uite, vine Moș Crăciun!
Domeniul experiențial:DOS( Domeniul Om și Societate)
Categoria de activitate:Educație pentru societate
Tema activității:Sărbători religioase- Datini și obiceiuri de iarna
Subiectul:În așteptarea lui Moș Crăciun
Mijloc de realizare:Lectură după imagini

1
Tipul de activitate:Consolidare
Dimensiuni ale dezvoltării:
1. Mesaje orale în diverse situații de comunicare
2. Activare și manifestare apotențialului creativ
3. Autocontrol și expresivitate emoțională

Comportamente vizate:
2.2. Respectă regulile de exprimare corectă, în diferite contexte de comunicare
3.2. Își promovează imaginea de sine, prin manifestarea sa ca persoană unică, cu caracteristici specifice
4.1. Recunoaște și exprimă emoții de bază, produse de piese muzicale, texte literare, obiecte de artă etc.
Scopul activității: Întelegerea semnificației sărbătorilor de iarnă
Obiective operaționale:
-cognitive:
OC1:Să răspundă în propoziții la întrebările adresate, pe baza cunoștințelor anterioare și a imaginilor prezentate
OC2:să identifice corect elementele specifice sărbătorilor de iarnă pe baza imaginilor prezentate
OC3:să găsească un titlu sugestiv în urma prezentării imaginilor propuse
OC4:să lipească corect părțile componente ale renului după modelul dat.
-afective:
OA1: să manifeste inițiativă în comunicarea orală și interes pentru activitate;
OA2:să se mobilizeze pentru realizarea sarcinilor date.
-psihomotorii:
OP1:să-și dirijeze activitatea oculomotorie spre centrul de interes generat de propunătoare.

2
OP2: să mânuiască cu atenție materialele primite.

Strategia didactică:
Metode si procedee:conversația,expunerea, explicația, problematizarea, demonstrația
Mijloace și materiale didactice:Spiridușul, imagini, tub de carton, elementele care formează renul, hârtie colorată, lipici,stickere de
Crăciun.
Forme de organizare:frontal, individual
Forme de evaluare:aprecieri verbale
Durata:30 min
Bibliografie:
1. Curriculum pentru educația timpurie 2019;
2. Dima, Silvia, Repere fundamentale în învăţarea şi dezvoltarea timpurie a copilului de la naştere la 7 ani, Bucureşti, Editura Vanemonde,
2012;
3. Suport pentru explicitarea și înțelegerea unor concepte și instrumente cu care operează Curriculumul pentru educația timpurie 2019.

3
Etapele lecției Ob. Conținut științific Strategie didactică Evaluare
operaţ. Resurse Forma de
Activitatea propunătoarei Activitateacopiilor Procedurale/ Materiale Temporale organizare
Metode
didactice
1. Momentul Se creează condițiile optime Copiii se pregătesc Observa-
organizatoric pentru buna desfășurare a pentru activitate, se rea
activităților. așază pe scăunele în comporta
• Aerisirea sălii de grupă semicerc. Conversația 1min Frontal -mentului
• Se aranjează mobilierul
Se pregătește materialul
didactic în ordinea folosirii lui.
2. Captarea și Astăzi când am ajuns la grădiniță, Observar
orientarea am găsit în grupa noastră un Conversația spiridușul 1 min Frontal ea
atenției spiriduș. comporta
Acesta ne-a pregătit o surpriză. -mentului

4
3. Anunțarea Uitați dragi copiii, spiridușul ne-a Copiii sunt atenți la
temei adus niște imagini despre datinile spusele
activității și și obiceiurile de iarna. propunătoarei. Conversația Imagini 1 min frontal
precizarea Haideți să vedem despre ce este
obiectivelor vorba!
IMAGINEA 1
4. Dirijarea Analiza liberă Observa-
învățării Voi -Ce vedeți în această imagine? -În această imagine rea
împodobiți este un brad, copii, Expunerea Frontal comporta
bradul? mamă, tată, -mentului
familie,stea,globuri.
Perceperea dirijată a tabloului
-Câți copii vedem în imagine? -În imagine sunt trei
copii.
-Câți adulți sunt în imagine? -În imagine sunt doi imagine
adulți.
-Cine credeți că sunt adulții? -Adulți sunt mama și 7min
tatăl.
-Câți membri sunt în familie? -În familie sunt cinci
membri. Conversația

5
-Ce fac ei? - Ei împodobesc Aprecieri
bradul. verbale
-În ce anotimp se împodobește -Bradul se
bradul? împodobește iarna.
-De ce? -Bradul se
împodobște iarna
pentru că în
anotimpul iarna este
Crăciunul. Conversație Frontal
-Cu ce împodobesc bradul? -Bradul este
împodobit cu globuri
și beteală.
-Câte globuri albastre sunt în -Sunt două globuri Observar
brad? albastre. ea
Ce are tatăl în mâna dreaptă? -Tatăl în mâna comporta
dreaptă are o stea. -mentului
-Unde vrea să o așeze? -El vrea să o aseze în
De ce? vărful bradului.
-De ce tatăl o așază în vărf? -O așează tatăl Expunere 7 min
pentru că el este cel
mai înalt.

6
-Cei doi copiii ce au în mână? -Cei doi copiii au în
mănă globuri.
-Unde le vor așeza? -Ei vor așeza Imagine Frontal
globurile în brad.
-Cel mai mic copil ce are în -Copilul cel ami mic
mână? are în mână un
ursuleț.
-Ce face cu ursulețul? -El se joacă cu Imagine
ursulețul.
-El de ce participă la -El nu participă
împodobirea bradului? pentru că este prea
mic. Conversație
-Mama câte globuri are în mână? -Mama are în mână
două globuri. Observar
-Unde le va așeza ea? -Ea le va așeza în ea
brad. comporta
-Cum credeți că sunt/ se simt -Copiii și membri -mentului
copiii, membri familiei? familiei sunt Problemati- 7 min
bucuroși. zare Frontal

Veseli/triști

7
-De ce sunt..? -Ei sunt veseli pentru
că este Crăciunul și
va veni Moș Crăciun.
-Voi împodobiți bradul? -Da, eu îl
Cu cine? împodobesc cu
familia mea. Imagine
-La voi în familie cine așază -La mine în familie
steaua în vârf? tata așază steaua.
membri.
-Voi cu ce îl împodobiți? -Eu împodobesc
bradul cu globuri,
beteală, luminițe,
lumănărele.
-Cum vă simțiți când împodobiți -Când împodobim Aprecieri
bradul? bradul simt multă verbale
veselie.
-Ce se ascultă de obicei când se -Când împodobim Ftontal
împodobește bradul? bradul se ascultă 7 min
colinde.
-Voi ascultați colinde când -Da ascultăm colinde
împodobiți bradul? și cântăm și noi.

8
Sinteza: Expunere
Împodobim bradul pentru ca Moș
Crăciun să pună cadouri sub el.

IMAGINEA 2 Imagine
Analiza liberă
-Ce vedeți în această imagine? -În acestă imagine Problemati-
sunt niste copii care zare
au plecat la colindat
Perceperea dirijată a tabloului
-Câți copii sunt în imagine? -În imagine sunt trei Frontal
copii.
-Câți adulți sunt în imagine? -În imagine sunt doi Aprecieri
adulți. Conversație verbale
-Cum sunt îmbrăcați? -Ei sunt îmbrăcați
gros.
-Ce haine au pe ei? -Ei au mănuși,
căciulă, fular și
geacă groasă. 7 min

9
-De ce sunt îmbrăcați gros? -Ei sunt îmbrăcați
gros pentru că este
frig.
-Ce anotimp credeți că este? -Este anotimpul
iarna.
-Unde credeți că sunt? -Ei sunt la porțile
oamenilor.
-Ce fac ei? -Ei cântă Problemati-
-Ce cântă ei? -Ei cântă colinde. zare
-Când se merge la colindat? -La colindat mergem
în seara de Ajun.
-Ce vestesc colindătorii? Colindătorii vestesc 7 min
Crăciunul.
Cine merge la colindat? - La colindat merg
Numai copiii? copiii, adulții. Frontal
-Voi ați fost/ mergeți la colindat? -Da, în fiecare an
Cu cine? merg la colindat.
-Ce colinde știți? -Steaua sus răsare
-O ce veste minunată
-Astăzi s-a născut
Imagine

10
Sinteza:
Colindătorii vestesc sosirea
Crăciunului.

IMAGINEA 3
Analiza liberă
-Ce vedeți în acestă imagine? -În acestă imagine
este Moș Crăciun, un
brad și multe cadouri
Perceperea dirijată a tabloului 7 min
-Ce face Moș Crăciun? - Moș Crăciun pune
cadourile sub brad.
-Pentru cine credeți că sunt -Moș Crăciun pune Conversație
cadourile? cadourile pentru
copii și membrii
familiei.
-De ce? -Pentru că moșul Frontal
aduce cadouri
tuturor.
-Cum este Moș Crăciun? -Moș Crăciun este Imagine
bucuros.

11
-De unde vine el? -Moș Crăciun vine
de la Polul Nord.
-Cum este la Polul Nord? -La Polul Nord este
frig.
-Este departe sau aproape? -Polul Nord este
foarte departe.
-Cu ce vine moș Crăciun? -Moș Crăciun vine
cu sania.
-Cine trage sania? -Sania este trasă de
reni.
-Care sunt ajutoarele lui Moș -Ajutoarele lui Moș Conversație
Crăciun? Craciun sunt Imagine
spiridușii.
-Cum este îmbracat Moș -Moș Crăciun este
Crăciun? îmbraca gros. 7 min
-Ce culoare au hainele lui? -Hainele lui sunt
roși. Frontal
-Când vine Moș Crăciun? -Moș Crăciun vine în
sera de Crăciun.
-La voi vine Moș Crăciun? -Da, în fiecare an.
Cum îl așteptați?

12
-Eu îl aștept cuminte Problemati-
și îi pregătesc niște zare
fursecuri și un pahar
Sinteza: cu lapte.
Moș Crăciun ne aduce cadouri.
Dragi copii, haideți să găsim un 2 min
titlu acestor imagini.
-Ce titlu am putea să îi punem? -A venit Crăciunul
-În asteptarea lui
Moș Crăciun
-Vin sărbătorile
Pe parcursul întregii desfășurări îi
voi susține și ajuta pentru a se
exprima cât mai clar si corect în
propoziții.

5. Obținerea -Vă rog să vă luați scăunelele și Conversația


performanței să ne așezăm la măsuțe. Copiii sunt atenți și
-Uitați, spiridușul vrea să îl ascultă cu interes Spiriduș,
cunoaștem pe Rudolf, renul spusele tub de
moșului. propunătoarei. carton,

13
Pe masa de lucru se vor afla lipici,
tuburi de carton, fâșii de hartie hârtie, 6 min
( se va lipi pe tubul de carton), elemente
cerculete roși(nasul lui Rudolf), care Individual
cerculete negre(ochii) și coarnele formează
renului. Demonstra- renul.
Le voi explica și demonstra ția
copiiilor pașii pe care trebuie să îi
urmeze pentru a realiza renul. Explicația

6. Evaluarea Voi face aprecieri verbale, atât Copiii primesc Aprecieri


performanțelor colective cât și individuale. stickerele date de verbale
La final voi împărți copiiilor câte propunătoare. Conversația 2 min Frontal
un sticker cu diferite motive de Stickere
Crăciun.

14
15
16
17
18

S-ar putea să vă placă și