Sunteți pe pagina 1din 6

Viză metodist, Viză profesor coordonator, Viză profesor Înv.

Primar,

PROIECT DE LECȚIE

DATA SUSȚINERII: 14.12.2022

ELEV PRACTICANT: Plugaru Ioana-Alexandra

PROFESOR ÎNVĂȚĂMÂNT PREȘCOLAR: Damian Carmen

PROFESOR METODIST: Timofte Geanina

PROFESOR COORDONATOR: Baciu Daniela

UNITATEA DE ÎNVĂȚĂMÂNT: Grădinița cu Program Prelungit Nr. 5, Piatra-Neamț

FORMA DE REALIZARE: DLC- (LECTURĂ DUPĂ IMAGINI)

TEMA ANUALĂ DE STUDIU: ,,CU CE ȘI CUM EXPRIMĂM CEEA CE SIMȚIM?"

TEMA PROIECTULUI: ,,ÎN AȘTEPTAREA LUI MOȘ CRĂCIUN”

TIPUL LECȚIEI: Dobândire de noi cunoștințe

GRUPA: MICA

COMPETENȚE SPECIFICE: Dezvoltarea capacităţii de ascultare și înţelegere


(comunicare receptivă)

2.2. Întreabă pentru a cunoaște denumirea obiectelor, evenimentelor, persoanelor

2.3. Folosește cuvinte noi în experiențele zilnice

1.1Manifestă curiozitate pentru activități, persoane și obiecte noi

DERIVAREA COMPETENȚELOR SPECIFICE AFERENTE LECȚIEI:

CO1. să denumeasca elemente componente ale imaginii

CO2.să denumească activități și obiceiuri de iarnă: impodobirea bradului, mersul cu


sorcova si colindatul

CO3. să enumere obiceiurile iernii


STRATEGIE DIDACTICA:
A.METODE ȘI PROCEDEE DIDACTICE: conversația, explicația, observarea, descrierea

B.MIJLOACE DE ÎNVĂȚĂMÂNT, MATERIALE ȘI MIJLOACE TEHNICE: planse


cu imagini, tablă magnetică.

C.FORME DE ORGANIZARE: frontal, individual


D.METODE, TEHNICI ȘI INSTRUMENTE DE EVALUARE: formulări de întrebări
Alte tipuri de resurse:

a. Temporale: 20 min
b. Oficiale: Programa școlară pentru disciplina educarea limbajului
c. Bibliografice: plansa
STRATEGII DE PREDARE/
CONȚINUTURI EXPERIENȚA DE
ETAPELE DOZARE COMPETENȚE ÎNVĂȚARE
ACȚIUNI ORGANIZATORICE ȘI ÎNVĂȚARE ÎN CARE ESTE
LECȚIEI TIMP DERIVATE METODE ȘI MIJLOACE DE FORME DE
DE DIRIJARE A ÎNVĂȚĂRII IMPLICAT ELEVUL PROCEDEE ÎNVĂȚĂMÂNT ORGANIZA
RE
1 minut Pregătesc sala de grupa pentru Preșcolarii se pregătesc
Moment
organizatoric
începerea activității. Aerisirea pentru activitate.
sălii, asezarea scaunelor în
semicerc, pregătirea
materialelor necesare
desfășurării activității
1 minut -Buna dimineata, copii! După cum stiti, Copiii răspund la întrebare. Conversația Coșulețul cu Frontal
Captarea atenției Crăciunul se apropie! Puteti să îmi stimulente și
spuneti cine vine si va aduce multe dulciuri
cadouri sub brad?
Moș Crăciun, desigur! În drum spre
voi, m-am întâlnit cu el și mi-a zis ca
ne-a lăsat o surpriza lângă geam, de
unde o să vă privească. Să vadă dacă
sunteți cuminti!
Anunțarea 2 minute Astăzi la activitatea de educarea Preșcolarii percep tema și Conversația Frontal
temei și a limbajului vom face o lectura după obiectivele activității. Explicația
imagini prin care vom descoperi cât
obiectivelor
mai multe despre obiceiurile de
Crăciun și Anul Nou!
Dirijarea 15 -Acum o să vă prezint niște imagini •În aceasta imagine, copiii Conversație Imagini Frontal
învățării
minute interesante! În ele observam diferite împodobesc bradul de Crăciun. euristică
reprezentative
obiceiuri ale iernii, așa ca fiți atenți ca •Împodobim bradul în
sa puteți răspunde la întrebări anotimpul de iarnă. •Copiii Observare
Prezint prima imagine cu niște copii împodobesc bradul cu acadele
care împodobesc bradul. și globulețe.
°Ce fac copiii din imagine?
°În ce anotimp împodobim bradul?
°Cu ce împodobesc ce doi copilași
bradul?
•Copiii din imagine merg la
Prezint a doua imagine cu niște copii colindat. •Atunci când mergem
care merg la colindat. la colindat trebuie sa purtam
•Unde merg copiii din imagine? mănuși, fular și căciula. •La
•Cum trebuie sa ne îmbrăcăm atunci colindat mergem in Ajunul
când mergem la colindat și este frig? Crăciunului pentru vestirea
•Când mergem la colindat? Nașterii Domnului.

Prezint a treia imagine cu niște copii •Copiii se afla în curtea


care merg cu sorcova bunicilor. •În mână au o
.•Unde se afla copiii din imagine? sorcova. •Copiii primesc in dar
•Ce au in mână? de la bunici mere, gutui, nuci și
•Ce primesc in dar copiii de la bunici covrigi. •Cu sorcova se merge
după ce au sorcovit? de Anul Nou pentru a aduce
•De ce se merge cu sorcova? noroc și bogăție în casele
oamenilor.
Fixarea 3 minute Se va purta o scurtă conversație cu Conversatia Individual
privire la lectura realizată cu ajutorul •Împodobim bradul in Ajunul
cunoștințelor
imaginilor. Crăciunului
•Când împodobim bradul? •Atunci când mergem la
•Cum ne îmbrăcăm atunci când colindat ne îmbrăcăm gros
mergem la colindat? . •Cu sorcova se merge pentru
•De ce se merge cu sorcova? a aduce noroc și bogăție
Care sunt obiceiurile iernii? oamenilor de Anul Nou.
°Obiceiurile iernii
sunt:Împodobirea bradului,
colindatul și mersul cu sorcova.
Încheierea 2 minute Se vor face aprecieri individuale si Conversatia Stimulente Individual
activității colective cu privire la participarea la
activitate.
1. Împodobirea bradului
2. La colindat
3. Cu sorcova

S-ar putea să vă placă și