Sunteți pe pagina 1din 5

Proiect de activitate integrat

Subtema:,,Magia sărbătorilor de iarnă


Tema: Pomul de crăciun

Educatoare : Pîrlii Maria-Magdalena


Grupa mijlocie
Educatoare: Pîrlii Maria-Magdalena
Tema anuala: “ Cum este , a fost şi va fi pe pământ?”
Tema proiectului:Din bătrâni se povesteşte
Subtema :,,Magia Sărbătorilor de iarnă
Categoria de activitate: Activitate integrată
Tema activitatii: Pomul de crăciun
Mijloc de realizare:-lectura educatoarei şi lipire
Tipul activitatii: dobândire de cunoştinte, formare de priceperi şi deprinderi.
Scopul activitatii:
- consolidarea cunoştinţelor despre obiceiuri şi datini populare de Crăciun
Obectivele operaționale:
1. să asculte cu atentie continutul legendei.
2. să răspundă la întrebări privind conţinutul legendei
b) psiho-motorii:
-să mânuiască materialele puse la dispoziţie;
-să fie atenţi şi disciplinaţi;
c) afective:
-să-şi exprime sentimentele despre evenimentele din povestire făcând comparaţii cu
întâmplări din viaţă;
-să participe activ şi cu interes la activitate
STRATEGII DIDACTICE:
1.Metode si procedee: lectura educatoarei, explicatia, demonstratia, explozia
stelara,conversatia, exercitiul.
2.Mijloace de invatare: ecusoane cu braduti, imagini reprezentand secvente din
legenda, etc
Forma de realizare: frontal
Resurse temporare: 30-45 minute;
EVENIMENTUL CONTINUTUL STRATEGIA EVALUARE
DIDACTIC STIINTIFICA DIDACTICA
1.Evocare Întânlirea de  Conversația  Frontală
dimineață:
-Discut cu copii
despre dispoziția
lor ,ș ice au observat
când au venit la
gradiniță
•Complexul de
exerciții
•Dejunul
Monitorizez spălarea
mânilor și poziția
corectă la masă
•Calendarul Naturii  Explicația
•Ce zi este astăzi?
•În ce lună ne aflăm?
•În ce anotimp?
•Cum este vremea?
•Se poate o scurtă
discuție despre
anotimpul și despre
bogățiile ei
Salutul:
A-nceput o nouă zi,
Bine aţi venit,copii!
Sunteţi veseli,
sănătoşi  Demonstrația
Dar... la fel de
curioşi?
Bună dimineața, copii
frumoși!
Să ne salutăm voioși!
Captarea atenției Se va realiza printr-o  Expunerea  Observarea
scrisoare de la Zana reactiilor
Iernii care ne spune copiilor
ca a lasat o cutie
cadou cu surprize
pentru copiii care vor
fi ascultatori si atenti
la activitatea de
astazi.
Anunțarea temei Se anunta tema si  Conversatia;  Observarea
obiectivele:Legenda reactiilor copiilor
bradului
-poveste populara,
copii vor asculta si
vor raspunde corect
la intrebari.  Explicatia
Li se solicita coiilor
sa isi imgineze o
padure in care se
afla multi copaci.
Realizarea sensului Explozia stelară  Explicația  Individual
1.Ce a dăruit
Dunezeu fiecărui
copac?
2.Cu ce au fost
încărcați Merii și
Perii?
3.Cum era bradul,si
de ce?  Conversția
4.Ce a hotărât bradul?
5.Ce i-a spus
Dumnezeu bradului?

Pauză dinamică
Versuri Săniuța
fuge

Săniuța fuge, nimeni


n-o ajunge
Are dor de ducă parcă
ar fi nălucă
Toată ziua prin
zăpadă
Vine lumea sa o vadă
Săniuța e ușoară fuge
parcă zboară  Demonstrarea
Are tălpi lucioase,
vârfurile-ntoarse,
Pod de scândurele să
tot stai pe ele
Toată ziua prin
zăpada
Vine lumea să o vadă
Săniuța e ușoară fuge
parcă zboară
Peste hopuri sare, ca
pe zmeu calare
Hățul de-o sa-ți
scape, trânta e
aproape
Toată ziua prin
zăpada
Vine lumea să ovadă
Săniuța e ușoară fuge
parcă zboară
Reflexie 1.Împreună cu copii  Conversația  Frontală
numim din ce este
format bradul

2.Centru știință
(Rezolvarea unui
rebus pe baza
întrebăriilor,opținând  Explicația
pe verticală cuvintul
BRĂDUȚ)

3.Centru Artă
Împodobirea pomului
de sărbatoare
Extensie Pentru acasa copii Conversatia  Frontala
vor avea de modelat
din plastilina braduțul
de crăciun

S-ar putea să vă placă și