Sunteți pe pagina 1din 10

PROIECT DIDACTIC

-activitate integrată-

DATĂ: 06.12.2019

UNITATE DE ÎNVĂȚĂMÂNT: Grădința cu Program Prelungit Nr.4

NIVEL DE VÂRSTĂ: 1/Grupa mică „Piticii”

TEMA ANUALĂ DE STUDIU: „Cine sunt/suntem?”

TEMA SĂPTĂMÂNII: „Moș Nicolae, copiii te așteaptă!”

TEMA ACTIVITĂȚII: „Brăduțul de Crăciun”

ELEMENTE COMPONENTE ALE ACTIVITĂȚII INTEGRATE:

 Domeniul Știință (Cunoașterea mediului) -„Brăduțul”


 Domeniul Estetic și Creativ (Educație plastică) - „Bradul împodobit”

MIJLOC DE REALIZARE: Observare, ștampilare

TIPUL ACTIVITĂȚII: Predare de cunoștințe, consolidare de priceperi și deprinderi.


SCOPUL ACTIVITĂȚII:

 Educarea procesului de percepere sistematică și analitică a bradului în vederea desprinderii însușirilor lui
caracteristice - culoare, mărime, formă, miros și a folosinței lui.
 Cunoașterea materialelor de lucru specifice activității artisico-plastice și consolidarea deprinderii de a
ştampila, utilizând materiale diverse cu educarea gustului estetic.

OBIECTIVE OPERAȚIONALE:

O1. Să recunoască bradul dintre mai multe tipuri de copaci și să îl denumească, pe baza imaginilor și a
cunoștințelor anterioare.

O2. Să descopere părțile componente ale bradului și trăsăturile acestuia, pe baza materialului didactic.

O3. Să înţeleagă semnificaţia şi importanţa bradului de Craciun pentru om, pe baza informațiilor oferite de
propunătoare.

O4. Să încercuiască minim 3 brazi,pe baza fișei date.

O5. Să folosească tehnicile de lucru însușite (ștampilarea) aplicându-le în situații noi, pe baza explicațiilor oferite de
propunătoare.
STRATEGII DIDACTICE:

 Metode și procedee: observația, explicația, exercițiul, conversația, învățarea prin descoperire.


 Resurse materiale: pachet cu plicuri și scrisori, planșe ilustrate,
 Forma de organiziare: frontal, indivual.

PROFESORI METODIȘTI: Iaru Cristina, Mihai Alexandra

PROFESOR COORDONATOR: Iosifescu Carmen Violeta

PROFESORI PENTRU ÎNVĂȚĂMÂNTUL PREȘCOLAR: Negru Maria, Suditu Silvia

PROPUNĂTOARE: Meleti Georgiana-Diana

DURATĂ ESTIMATĂ: 30-35 min

BIBLIOGRAFIE:

1. ***Curriculum pentru învățământul preșcolar (3-6/7 ani) 2019


2. www.didactic.ro
DEMERSUL DIDACTIC:

Nr. Etapele Strategii didactice


criteriu activității Conținut științific Metode și Mijloace de Evaluarea
procedee învățământ
Crearea condițiilor necesare bune
desfășurări a activității:
1. Momentul -aranjarea mobilierului; Instructajul Totalitatea Observații curente
organzatoric -pregătirea materialului verbal materialelor
demonstrativ și distribuitiv; didactice
-aranjarea copiilor pe pernuțe,în necesare
semicerc.
Mai întâi, copiii vor fi întrebați de
anotimpul în care ne aflăm:
„-În ce anotimp ne afăm? (iarna)
-Cum este vremea afară? (este frig, bate Conversația
vântul, ninge)
-Cum ne îmbrăcăm în această perioadă Observarea
a anului? (cu haine groase)” Planșe comportamentului
2. Captarea atenției Se realizează prin elementul surpriză: copiilor
“În drumul meu spre grădiniță m-am
întâlnit cu Zâna Iarnă care m-a rugat să
vă aduc acest pachet plin cu surprize.”
Unul din plicuri conține o scrisoare care
le va fi citită copiilor, iar în celelalte
plicuri se ascund următoarele surprize,
ce sunt necesare bunei desfășurării a
lecției.
„Dragii mei prieteni,
Numele meu este Zâna Iarnă și vă
urmăresc de ceva vreme, astfel am aflat Pachetul
de la sora mea, Zâna Toamnă, că sunteți Scrisoarea
cei mai cuminți și isteți copilași, tocmai
de aceea m-am decis să vă trimit în dar
acest cadou, dar v-aș ruga cu această
ocazie să fiți asculători și atenți la
domnișoara Diana, care este ajutorul
meu. Împreună cu ea veți observa toate
detaliile bradului, care este, din câte
știți, prietenul meu favorit, deoarece el
vestește sosirea sărbătorilor.
Cu drag, a voastră Zâna Iarnă.”
3. Anunțarea temei „Dragii mei pitici, Zâna Iarnă mi-a lăsat
pentru voi și o ghicitoare căreia va Observare
trebui să îi aflăm răspunsul, despre care Explicația Planșă cu comportamentului
ar vrea să descoperim cât mai multe Conversația ghicitoarea copiilor
astăzi.”
(vezi anexa 1)
Răspunsul ghicitorii va fi „bradul”.
„ Deci astăzi, copii, vom vorbi despre
prietenul Zânei Iarna, bradul.”
Voi deschide plicul 2:
„Dragii mei,v-am pregătit un
filmuleț cu „ Povestea bradului” Material
pentru a vă fi mai ușor să înțelegeți video
despre ce vreau să învățați.”
După vizionarea clipului se va aduce un
brad artificial în fața copiilor, aceștia vor Brad artificial
primi câte o crenguță de brad și se va Crenguțe de
începe observarea: brad
1. Aspect exterior (Plan de întrebări)
„-Observați pomul din fața noastră!
-Ce este el? (un brad)
-Ce culoare are? (verde) Observarea
- Ce statură are bradul? (este un copac comportamentului
înalt) copiilor
Observația
-Ce formă are bradul? (are o formă
lunguiață)
Învățarea prin
4. Dirijarea învățării -Ce fel de copac este? (este un arbore-
descoperire
conifer)
-Unde crește bradul? (în pădure)”
Conversația
Se va deschide plicul 3:
Sinteză parțială 1 Plicul 3
Se realizează printr-un joc, „Spune și
tu“. Voi începe o propoziție, iar copilul
numit o va termina. Pe parcursul jocului
expun copiilor o planșă cu imaginea
unui brad.
„Bradul este un ….
Poate avea o singură culoare, acesta
fiind …
Bradul este un arbore … Expunerea
El crește la … .” Problematizarea
2.Părțile componente Explicația
Se observă părțile componente ale
bradului.
„-Din ce părți este format bradul? (
rădăcină, tulpină, frunze)
Cu mâna îndreptată spre planșă se Observarea
întreabă copiii ce parte a bradului se Planșă cu comportamentului
află acolo. (rădăcina) bradul copiilor
-La ce ajută rădăcina? (La fixarea lui în Brad artificial
pământ) Crenguțe de
-Din ce este formată rădăcina? (Din brad
multe fire lungi)
-Cum este tulpina bradului? (înaltă și
puternică)
-Ce cresc pe tulpină? (multe crenguțe)
-Ce apare pe fiecare tulpină? (frunzele)
-Cum se numesc frunzele bradului? (
ace)
Pipăiți aceste ace.
- De ce se numesc ace? (pentru că sunt
lungi și ascuțite)
-Ce culoare au ele vara? Dar iarna?
(sunt veșnic verzi)” Plicul 4
Se va deschide plicul 4:
Sinteza parțială 2
Se realizează printr-o poezie.
„De sunt mic, sau de sunt mare
Vară, iarnă cresc la aer
Cu-o tulpină generoasă
Și cu-o rădăcină groasă,
Nu mă plâng nicicum de frig
Căci frunzișul e din plin.
Sunt din ace îmbracăt,
Verde- un june bogat,
Totdeauna-nmiresmat.” Figurină de Obervarea
3. Rolul bradului polistiren comportamentului
„-Unde credeți că va pleca bradul de copiilor
aici? (înapoi în pădure)
-De ce este important ca bradul să stea
în pădure? (pentru că el ne dă oxigen)
-Ce înseamnă oxigenul pentru noi? (aer
curat, viață)
-La ce ne ajută aerul curat? (să avem o
viață sănătoasă)
-Când se împodobește bradul? (De
Crăciun)
-Cu ce este bradul împodobit? (cu
globuri, beteală, luminițe)
-De ce bradul este singurul pom care se
împodobește de Crăciun? (pentru că
este falnic și mereu verde)”
Pentru a demonstra că au învățat multe
lucruri despre brad, copiii vor fi invitați
la măsuțe unde vor primi fiecare câte un
brad decupat ce va trebui decorat prin
tehnica ștampilării dopului de plută.
A.Intuirea materialelor de pe măsuțe
Copiii se vor aşeza la măsuţe, unde vor
avea materialele pregătite (dopurile de
plută, acuarelele, brăduții). Vor trebui
să le recunoască.
B.Explicarea şi demonstrarea modului
de lucru
Dopuri de
Li se prezintă copiilor lucrarea-model și
plută
se analizează împreună, apoi li se
Acuarele
Obținerea explică și demonstrează ceea ce au de Evaluarea
Brăduți
5. performanței și făcut: să introducă dopul în acuarelă și
asigurarea feed- apoi să-l preseze ușor pe bradul îndeplinirii sarcinii
back-ului decupat, pentru a forma globulețele.
C.Exerciţii pentru încălzirea mâinilor
Se realizează cu cei mici exerciții de
încălzire a mâinilor (anexa 2).
D. Realizarea propriu-zisă a fișei de
lucru
Preşcolarii încep lucrul la sugestia
propunătoarei. Aceasta ii va
supraveghea pe parcurs, va trece pe la
mese și le va da indicaţii unde este
nevoie.
Cei mici vor fi anunțaţi că timpul de
lucru s-a scurs.
6. Evaluarea Copiii vor primi o fișă unde vor avea de Conversația Fișe
activității încercuit brazii dintre mai multe tipuri
de copaci. (vezi anexa 3)
7. Încheierea La finalul activității se vor face aprecieri Conversația Ecusoane Aprecieri generale
activității individuale și generale asupra modului și individuale
de participare la activitate.
Copiii vor primi ecusoanele lăsate de
Zâna Iarnă.

S-ar putea să vă placă și