Sunteți pe pagina 1din 6

1

Unitatea de invatamant: Scoala Gimnaziala Nr 192


Profesor: Ionita Gheorghe Elena
Clasa a V-a
Aria curriculara: Arte
Disciplina: Educatie Plastica
Nr de ore/saptamana: 1
Nr de saptamani:15

PROIECT DE ACTIVITATE

OBIECTUL: Educatie plastica


TEMA PLASTICĂ: PATA. Ce este pata?
- SUBIECT PRETEXT: „Frumoase pete” Joc de creativitate
DURATA ACTIVITATII: 1h
TIPUL ACTIVITATII: Mixta: De Predare si de formare (priceperi, deprinderi, abilitati)

COMPETENTE:
- C1: informative; consolidarea cunostintelor referitoare la conceptul de pata
- C2: formative; formarea priceperii si deprinderii de a obtine diverse forme din pete
- Competente generale: 1. Dezvoltarea capacităţii de exprimare plastică utilizând materiale, instrumente
- şi tehnici variate
- Competente specifice: 1.2 Pete spontane obtinute prin presare
-
a. Informativ -cognitive > Pe parcursul şi la finalul activităţii elevii vor fi capabili sa:
C1 - identifice pe imagini –pete spontane si elaborate
C2 – recunoasca in imagini ale artistilor, pata decorativa sau picturala.
C3- obtina lucrari expresive prin suprapunerea petelor.
b. Formativ -afective > Pe parcursul şi la finalul activităţii elevii vor fi competenti prin:
C1 - obtinerea unor compozitii plastice cu subiectul dat.
C2 -obtinerea unor forme complexe, pornind de la forma simpla
C3- realizarea expresiva a subiectului pretext
Cev.- Sa evalueze lucrarea/ lucrarile proprii si lucrarile colegilor dupa criterile stabilite

Proiect de activitate 4
2

RESURSE. UMANE: grupa de elevi (nivelul aptitudinilor, grupa de performanta)


MATERIALE: tempera, coli, acuarele, pensule, creioane colorate, (la alegere)
DE TIMP: ex. 15 min. predare / recapitulare
28 min. elaborarea temei
7 min. evaluarea
METODE DIDACTICE: explicatia, dialogul, demonstratia, proiect compozitional,
PROCEDEE: Stropire, cadrere, presare,
MIJLOACE DE INVATAMANT: albume de arta, manual de educatie plastica, planse din lucrarile elevilor, imagini printate cu lucrari ale artistilor
Ex.Pierre-Auguste Renoir, Piet Mondrian.

CRITERII DE EVALUARE:
Cr1 – realizarea subiectului si a temei plastice
Cr2 –realizarea unor forme figurative din pete spontane.
Cr3–realizarea expresiva a subiectului dat, prin adaugarea catorva linii, puncte, forme, petei obtinute, acolo unde este necesar.
Cr4- grad de finalizare

Bibliografie: Manual de educatie plastica pentru clasa a V-a , Elena Stoica, Ionela Carstea si Adina Grigore, ed.Ars Libri; albume de arta

Proiect de activitate 4
3

ACTIVITATE DE PREDARE – INVATARE

SECVENTE DIDACTICE METODE


DIDACTICE CONTINUTURI EVALUARE
Comp CONTINUT ESENTIALIZAT
.
MOMENT ORGANIZATATORIC Se stabilesc conditiile desfasurarii orei. Se verifica materialele de
explicatia lucru.
Se stabileste tehnica de lucru in functie de tema aleasa.
CAPTAREA ATENTIEI dialogul Profesorul adresează elevilor întrebări legate de cunoştinţele
acumulate anterior privind elementele de limbaj plastic studiate.
Prezentarea subiectului va începe prin afişarea la tablă a unor
imagini sugestive, lucrari ale artistilor plastici in care se regasesc
diferite tipuri de pete. Ex: spontane, elaborate; decorative sau
picturale
Se redau schematic pe o foaie plasata pe tabla, diferite tipuri de
C1 REACTUALIZAREA conversatia, pete, prezentand modalitatile prin care se pot obtine. Prin Individuala
C2 CUNOSTINTELOR explicatia, suprapunere, se vor obtine pete vibrate, cu un grad de plasticitate
demonstratia marit. Profesorul pune întrebări – spre exemplu - : Ce este
pata? Cum o putem obtine? Cum se numeste o pata obtinuta prin
curgere? Elevii sunt ajutaţi în găsirea răspunsurilor la aceste
întrebări, fiind îndemnaţi să îşi noteze informaţiile în caiete.
Pentru a crea o atmosferă degajată, profesorul solicita elevilor sa
„ghiceasca” o forma in pata obtinuta la tabla. Elevii se intrec in
variante, fiecare avand o viziune unica asupra acesteia.
ANUNTAREA TEMEI PLASTICE SI Se anunta tema plastica: PATA. Ce este pata?
A SUBIECTULUI explicatia Profesorul noteaza la tabla tema plastica si obiectivele

Proiect de activitate 4
4

operationale.
Subiectul pretext: „Frumoase pete’’
Profesorul defineste Pata si vorbeste despre clasificarea
C2 TRANSMITEREA NOULUI explicatia ei in functie de modul in care se poate obtine
C1 CONTINUT SI STIMULAREA observatia -Pete spontane- obtinute prin stropire, cadere, presare.\
C2 IMAGINATIEI -Dirijata- asezata cu pensula / cutitul de paleta, intr-un sens
C3 cautat
 Decorativa- obtinuta prin intinderea culorii bine pe
suport.
 Picturala- cu un aspect vibrat, realizata cu pensule mai
mari si folosind cat mai multe amestecuri cromatice. Un
alt aspect fiind urma pensulatiei, care este vizibila.
Profesorul îndrumă în permnenţă elevii. Se solicita elevilor sa Individuala,continua
C1 ELABORAREA TEMEI Explicatia apliea cateva pete alaturate, de culoare diferita, direct din tub pe
C1 OBTINEREA PERFORMANTEI demonstratia foaia de bloc de desen. Cu o hartie alba, se preseaza pata,
C2 conversatia intinzand cat mai mult in directii diferite. Se obtin astfel forme
C3 proiectul compozitional diverse. Dupa uscare se pot adauga linii, puncte, forme, pentru a
deveni mici picturi.
Profesorul ăspunde întrebărilor, pune la rândul său întrebări.
Apelează la corectură, propune soluţii sau cere elevului să
găsească şi alte soluţii de rezolvare a temei plastice. Propune
modalităţi de rezolvare, prin exemplificări cu ajutorul imaginilor
din manual, subiectul, obiectivele sau etapele de lucru.

Se urmareste:
C1 - obtinerea unor compozitii plastice cu subiectul dat
C2 -obtinerea unor forme complexe, obtinute intaplator
C3- realizarea expresiva a subiectului pretext
Cev.- Sa evalueze lucrarea / lucrarile proprii si lucrarile
colegilor dupa criterile stabilite

Se analizeaza lucrarile elevilor si se pun intrebari privind


C1 EVALUAREA dialogul atingerea obiectivelor operationale. Individuala,coevaluare,

Proiect de activitate 4
5

C2 observatia Se procedeaza la autoevaluare print-o discutie purtata cu elevii autoevaluarea


C3 prezenti la ora de curs.
C4 Evaluarea se face in functie de criteriile de evaluare enuntate.
Cr1 – realizarea subiectului si a temei plastice
Cr2 –realizarea unor forme expresive, pornind de la pata
spontana
Cr3–realizarea expresiva a subiectului dat.
Cr4- grad de finalizare

Se fac aprecieri legate de activitate pe ansamblu, privind


INCHEIEREA LECTIEI conversatia comportamentul elevilor, reactiile lor, atitudinea fata de profesor si de
ceilalti colegi.

Item 1 –Utilizarea petelor spontane pentru a obtine un desen complex.

Proiect de activitate 4
6

Item 2-Organizarea expresiva a spatiului plastic


Item 3-Stadiul de finalizare

Nota 1-5 Nota 6-8 Nota 9-10


Item 1- Elevul reuseste cu greu elaboreze pete Item 1- Elevul foloseste fara dificultate tehnica si
spontane. Este ajutat de profesor. obtine forme elaborate, fara ajutorul profesorului. Item 1- Elevul utilizeaza cu usurinta Pata de
culoare spontana, obtine forme complexe prin
Item 2- Elevul dovedeste un nivel redus de Item 2- Organizeaza spatiul plastic fara adaugarea detaliilor . Nu este ajutat.
exprimare plastica. dificultate dar dovedind un nivel mediu de
exprimare
Item 3- Nu finalizeaza compozitia si nu foloseste Item 2- Elevul obtine un spatiu plastic expresiv.
tehnica si instrumentele de lucru si materialele.
Item 3- Finalizeaza partial compozitia si se
foloseste inadecvat de tehnica, instrumente si Item 3- Elevul finalizeaza compozitia utilizand
materialele de lucru. adecvat tehnica si procedeele de lucru.

Proiect de activitate 4

S-ar putea să vă placă și