Sunteți pe pagina 1din 3

Plan de Lecție

Profesor: Tătaru Monica-Nicoleta


Şcoala: Școala Gimnazială Lacu Turcului, Comuna Balta Doamnei, Județul Prahova
Data: 10.10.2022
Obiectul: Educaţie Plastică
Clasa: a V-a
Unitatea de învăţare: Culoarea – element de limbaj plastic- culorile calde/reci
Subiectul: Peisaj de toamnă
Tipul lecţiei: predare-învăţare-evaluare ( formare de priceperi si deprinderi; de evaluare)
Scopul- Formarea priceperilor şi deprinderilor de recunoaştere a culorilor calde/reci şi
elaborare a unei compoziţii plastice prin colare cu elemente grafice, linii, puncte, pete.
Competenţe generale:
- dezvoltarea capacităţii de exprimare plastică utilizând materiale, instrumente şi tehnici variate;
- dezvoltarea sensibilităţii a imaginaţiei şi a creativităţii artistice;
- cunoaşterea şi utilizarea elementelor de limbaj plastic;
- dezvoltarea capacităţii de receptare a mesajului vizual –artistic.

Competenţe specifice:
1.1 - utilizarea adecvată a materialelor şi instrumentelor de lucru;
1.2 - identificarea grupelor de culori din cercul cromatic;
2.1 - reprezentarea trăsăturilor caracteristice ale unor structuri preferate din natură;
2.2 - utilizarea unei forme obţinute prin transformarea structurilor naturale în structuri plastic.

Competenţe operaţionale:
C1- să înţeleagă noţiunile: culoare, nonculoare, cromatic, acromatic, să le definească şi să le identifice pe reproduceri;
C2- să identifice grupele de culori din cercul cromatic;
C3- să utilizeze un limbaj artistic adecvat, conform nivelului de vârstă, utilizând termeni specifici artei;
C4- să realizeze o compoziţie cu subiectul: Peisaj de toamnă;
C5- să analizeze obiectiv lucrările proprii si pe cele ale colegilor, în funcţie de următoarele criterii: respectarea temei,
realizarea unei compoziţii plastic prin diversificarea materialelor de lucru
C6- să exerseze deprinderi de comunicare şi colaborare cu profesorul şi colegii;
C7- să-şi dezvolte o atitudine pozitivă faţă de studiul educaţiei plastice.
Forme de organizare
- a conţinuturilor: integratoare, interdisciplinară.
- a activităţii: frontală, individuală.
Tipuri de interacţiuni: profesor-elev, elev- profesor; elev-elev.
Tipuri, forme, strategii şi instrumente de evaluare: formativă, individuală.
Evaluare: curentă, finală.
Resurse:
 Pedagogice (metode şi procedee):
Conversaţia
Expunerea
Observaţia
Dialogul dirijat
Activitatea independentă.
 Materiale:
- foaie A3, tempera, apă, aracet, pensule, planşe realizate de elevi din anul anterior, reproduceri, manual, calculator.
 Bibliografice: specifice disciplinei:
o Manual Educaţie plastică clasa a V a
o Programa şcolară, Anexa nr. 2 la ordinul ministrului educaţiei naționale nr. 3393 / 28.02.2017
DESFĂŞURAREA ACTIVITĂŢII

SECVENŢE COMPETENŢE CONŢINUTUL LECŢIEI STRATEGII DIDACTICE EVALUARE


DIDACTICE OPERAŢIONALE
Activitatea Activitatea Metode şi Mijloace de
profesorului elevilor procedee învăţământ
C6- să exerseze deprinderi de Asigurarea unui climat favorabil pentru buna
comunicare şi colaborare cu desfăşurare a lecţiei. Verific prezenţa, ţinuta În sala de clasă, elevii aşteaptă Conversaţia Frontală şi
Moment profesorul şi colegii; elevilor şi esteticul clasei. Îndrum elevii în în linişte începerea lecţiei. euristică individuală
organizatoric C7- să-şi dezvolte o atitudine activităţi de pregătire a materialelor necesare
pozitivă faţă de studiul educaţiei şi de stabilire a ordinii şi disciplinei.
plastice.
Captarea C6- să exerseze deprinderi de Frontală şi
atenţiei comunicare şi colaborare cu Pentru ce oră va-ţi pregătit acum? Pentru ora de desen Conversaţia individuală
profesorul şi colegii.
Anunţarea C7- să-şi dezvolte o atitudine In cadrul acestei ore, vom încerca să realizăm Conversaţia Frontală şi
obiectivelor şi pozitivă faţă de studiul educaţiei o compoziţie pornind de la elementele - discuţii cu rol clarificator Expunerea- individuală
a temei plastice. specifice toamnei, fructe, legume, peisaj de Dialogul dirijat
toamnă
Voi face o scurtă recapitulare a cunoştinţelor
Prezentarea C1- să înţeleagă noţiunile: învăţate ora trecută, - elevii răspund la întrebările Conversaţia - lucru cu Frontală şi
situaţiei de culoare, nonculoare, cromatic, referitoare la culoare. profesorului Expunerea mijloace individuală
învaţare acromatic, să le definească şi să Noţiunea de culoare apare numai atunci când (explicativă) didactice:
le identifice pe reproduceri; există lumină. Este o însuşire a luminii - elevii urmăresc imaginile şi Dialogul dirijat reproduceri,
C2- să identifice grupele de culori determinată de compoziţia sa spectrală, care modul de realizare planşe
calde/reci din cercul cromatic. face ca ochiul să perceapă diferit radiaţiile de colecţii de
pe retină, având aceeaşi intensitate, dar imagini+
lungimi de undă diferite. digitale/PC
Simbolul culorilor: Culoarea are influenţă - elevii notează în caiete noile
asupra omului, provocându-i impresii, cunoştinţe
sentimente sau stări psihice diferite.
Culorile pot fi clasificate în: - culori primare (de
bază) : roşu (R ), galben (G), albastru (A): -
culori binare de gradul I (rezultate din
amestecul culorilor primare, două câte două în
cantităţi egale): R+G= oranj(O), G+A =
verde(V), R+A= violet (Vi); - culori binare de
gradul II: amestecul unei culori primare cu
una din culorile vecine binare de gradul I (ex
R+O=roşu aprins)
- culori terţiare: se obţin prin amestecul
culorilor binare de gradul I, două câte două
(ex. V+O=ocru , O+Vi=maro-roşcat); - culori
calde: roşu, oranj, galben; - culori reci: verde,
albastru, violet; - culoarea cea mai deschisă:
galben; - culoarea cea mai

închisă: violet. Albul şi negrul nu au calităţi


cromatice şi de aceea se numesc nonculori.
Albul înseamnă lumina nedescompusă în
spectrul ei, iar negrul înseamnă lipsa luminii.
Ca pigmenţi, albul si negrul au un rol foarte
important în colorare. Cu alb culorile pot fi
deschise, iar cu negru culorile pot fi închise.
Amestecând fizic alb cu negru pot fi obţinute
mai multe griuri acromatice.
Se vor corecta răspunsurile prin observarea
unor ilustraţii reprezentative pentru tema
studiată.
Astăzi vom aplica aceste cunoştinte pentru a - elevii sunt atenţi la cerinţele
realiza un peisaj de toamnă, în prim planul profesorului
compoziţiei vom folosi culori calde pentru ca
ele sugerează apropierea, lumina şi căţdura,
iar în depărtare culori reci

Profesorul se asigură că informaţiile şi


Corecţii şi C6- să exerseze deprinderi de cerinţele au fost înţelese şi le cere elevilor să - elevii sunt atenţi la cerinţele Conversaţia Frontală şi
feedback-uri comunicare şi colaborare cu realizeze o compoziţie folosindu-se de profesorului şi realizează Dialogul dirijat individuală
profesorul şi colegii. elementele specifice toamnei, folosind culori compoziţia plastică.
calde/ reci, şi alte materiale, ingrediente,
mac , mălai, orez, frunze mici, etc pentru a
diversifica ca şi tehnică compoziţia plastică.

Profesorul urmăreşte activitatea elevilor, pune - elevii aplică pe planşă, prin


Obţinerea C4- să realizeze o compoziţie întrebările în aşa fel încât să conducă la colare, diferite materiale cu Frontală şi
performanţei plastică, utilizând elemente realizarea obiectivelor propuse, şi aduce scopul de a diversifica şi individuală
caracteristice toamnei corecţii în momentul în care acest lucru se înfrumuseţa textura culorii şi a
impune. imaginii plastice.

Asigurarea C5- Să analizeze compoziţiile Profesorul urmăreşte -respectarea temei date - elevii realizează ansamblul Conversaţia Frontală şi
retenţiei şi a proprii şi ale colegilor pe baza şi a modalităţii de realizare; originalitatea în pictural, utilizând diferite Dialogul dirijat individuală
transferului unor criterii date. compunerea spațiului plastic . instrumente de lucru.
C6- Să exerseze deprinderi de
comunicare şi colaborare cu Se va realiza pe suprafaţa tablei
profesorul şi colegii; o expoziţie cu cele mai reuşite
C7-Să-şi dezvolte o atitudine lucrări, cu scopul de a vizualiza
pozitivă faţă de studiul educaţiei
plastice.
Încheierea C7-Să-şi dezvolte o atitudine
lecţiei/aprecieri pozitivă faţă de studiul educaţiei Activitatea din această oră a luat sfârşit, aţi Elevii îşi strâng lucrurile şi fac Conversaţia Frontală şi
şi recomandări plastice. fost foarte activi şi foarte harnici. Bravo! curăţenie în jurul lor. Dialogul dirijat individuală

S-ar putea să vă placă și