Sunteți pe pagina 1din 5

PROIECT DIDACTIC

Ptofesor: Bejan Dumitrița


Data: 06.11.19
Aria curriculară: design interior
Obiectul: Educaţia Tehnologică
Clasa: a VIII-a
Unitatea de învăţare: Elemente de design
Subiectul: proiectarea grafică a spațiilor
Tipul lecţiei: predare-învăţare-evaluare ( formare de priceperi si deprinderi; de evaluare)
Scopul - iniţierea elevilor în cunoaşterea elementelor de design şi a deprinderii de a obţine
un produs finit.
II.Competenţe generale:
1. Dezvoltarea capacităţii de exprimare plastică utilizând materiale, instrumente şi tehnici
variate;
2. Dezvoltarea sensibilităţii, a imaginaţiei şi a creativităţii artistice;
3. Cunoaşterea şi utilizarea elementelor de limbaj plastic;
4. Dezvoltarea capacităţii de receptare a mesajului vizual-artistic.
Competenţe specifice:
*2.1 utilizarea modalităţilor de proiectare şi de reproiectare a produselor (design);
2.2 Identificarea caracteristicilor definitorii ale design-ului.
Competenţe operaţionale vizate:
C1 - să asculte cu atenţie şi să se concentreze atunci când li se dau instrucţiuni specifice;
C2 - să consolideze noţiunea de design grafic şi rolul pe care îl are în dezvoltarea gustului
artistic;
C3 - să clasifice tipurile de design;
C4 - să realizeze un ambalaj 2 D pe care să îl asambleze 3 D;
C5 - să exerseze deprinderi de comunicare şi colaborare cu profesorul şi colegii;
C6 - să-şi dezvolte o atitudine pozitivă faţă de studiul educaţiei plastice.
III: Resurse procedurale:
Umane: profesor, elevi.
Materiale didactice: manual, caiet, materiale specifice orelor de educaţie plastică, planşe
realizate de elevi din anul anterior.
IV. Metode de învăţare:
Metode didactice tradiţionale: Metode didactice interactive:
M1 - Conversaţia M2 - Brainstorming-ul
M3 - Explicaţia
M4 - Dialogul dirijat
M5 - Activitate independentă
M6 - Evaluarea
Tipuri de învăţare:
T1 - Cognitivă
T2 - Creativă
T3 - Afectivă
T4 – Psihomotorie
V. Moduri de activitat cu elevii:
Frontal: pentru reactualizarea cunoştinţelor, explicarea cerinţelor, discutarea rezultatelor
activităţii;
Individual: la prezentarea rezultatelor activităţii.
VI. Forme de organizare:
- a conţinuturilor: integratoare, interdisciplinară;
- a activităţii: frontală, individuală.
VII. Metode de evaluare: continuă, valorificarea răspunsurilor elevilor în discuţie, feed-
back dat elevilor, planşa realizată, nota.
VIII. Dificultăţi anticipate: ritmul lent al elevilor, necesitatea explicaţiilor suplimentare,
neîndeplinirea tuturor activităţilor planificate.
IX. Principii didactice:
- principiul asigurării progresului gradat al performanţei;
- principiul integrării teoriei cu practica;
- principiul participării şi învăţării active.
X. Resurse bibliografice specifice disciplinei:
Manual de Educație plastică - Manual pentru clasa a VIII-a; Autor: Viorica Baran, Virgil
Neagu, Ileana Vasilescu, Editura: Editura Corint
- Curriculum Naţional, Programe şcolare pentru învăţământul gimnazial şi liceal, Bucureşti,
2009
Durata: 50 minute
DESFĂŞURAREA ACTIVITĂŢII

SECVENŢE COMPETENŢE COMPETENŢE


DIDACTICE SPECIFICE OPERAŢIONALE CONŢINUTUL LECŢIEI STRATEGII DIDACTICE EVALUARE

Activitatea Activitatea Metode şi Mijloace de


profesorului elevilor procedee învăţământ
1. C5 M1 Catalogul
Moment să exerseze Asigurarea unui climat Pregătesc caietele, Conversaţia Frontală
organizatoric deprinderi de favorabil pentru buna manualele şi aşteaptă în Foaia de şi
comunicare şi desfăşurare a lecţiei. Verific linişte începerea lecţiei. T3 desen, individuală
colaborare cu prezenţa, ţinuta elevilor şi Afectivă pensule,
profesorul şi esteticul clasei. Îndrum elevii T4 culori, apa,
colegii; în activităţi de pregătire a Psihomotorie foarfecă,
C6 materialelor necesare şi de lipici, etc.
să-şi dezvolte o stabilire a ordinii şi disciplinei.
atitudine pozitivă
faţă de studiul
educaţiei plastice.
2. 2.2 C2 Elevii răspund la M1
Reactualizarea Identificarea să consolideze - Pentru ce oră va-ţi pregătit întrebări. Conversaţia - lucru cu Frontală
cunoştinţelor caracteristicilor noţiunea de design acum? - Pentru ora de desen. M2 mijloace şi
ancoră definitorii ale grafic şi rolul pe - Vă mai aduceţi aminte Brainstorming didactice: individuală
design-ului care îl are în despre ce am discutat ora -ul reproduceri,
dezvoltarea trecută? - Am discutat despre M4 planşe.
gustului artistic Se va nota pe tablă lecţia: design. Dialogul
C3 Noţiuni generale de design dirijat
să clasifice tipurile - Ce credeţi voi că este design- - Este atenţia deosebită pe T1
de design ul? care o acordăm unui
Cognitivă
produs finit, ca acesta să
fie realizat cu gust, să
T3
atragă atenţia. Afectivă
- În viaţa de zi cu zi unde
regăsim elemente de design? - Peste tot., oamenii din
cele mai vechi timpuri au
încercat să
înfrumuseţească obiectele
şi spaţiul din jurul lor.
- Când ia amploare designul? - În perioada Revoluţiei
Industriale, favorizând
trecerea de la producţia
manufacturală la cea
industrială de serie.
- Care sunt direcţiile pe care le
ia design-ul? - Design-ul grafic, de
- În cadrul design-ului grafic produs şi ambiental.
putem vorbi despre..... - Afiş, reclama, coperta de
carte, sigla, eticheta,
- Când vorbim despre design emblema, etc.
ambiental vorbim despre.... - Design-ul de interior şi
de exterior.
- Când vorbim despre design- - Ambalaj, d. vestimentar
ul de produs vorbim despre.... şi d. de produs-obiect.
- Care este rolul ambalajului? - Are in primul rând un
rol protector şi estetic,
atrage atenţia.
- Poate un ambalaj să facă - Cu siguranţă da, dacă
diferenţa în momentul este colorat, diversificat.
achiziţionării unui obiect? Depinde cărei categorii de
vârstă se adresează.
Exemplific prin imagini, Elevii urmăresc și
pentru ca elevii să înţeleagă analizează imaginile .
mai bine.
3. C1 M1
Captarea să asculte cu In cadrul acestei ore, vom - discuţii cu rol Conversaţia Frontală
atenţiei şi atenţie şi să se încerca să finalizăm, proiectul clarificator. M4 şi
anunţarea concentreze atunci început, care v-a fi decupat şi Dialogul individuală
obiectivelor când li se dau asamblat. dirijat
temei plastice instrucţiuni T3
specifice; Afectivă
C6
să-şi dezvolte o
atitudine pozitivă
faţă de studiul
educaţiei plastice.
4. *2.1 C4 M1
Etapa de creaţie utilizarea să realizeze un Ora aceasta vom continua Elevii sunt atenţi la Conversaţia Frontală
şi de formare modalităţilor ambalaj 2 D pe proiectul început orele trecute, indicaţia de lucru. M4 şi
a priceperilor de proiectare şi care să îl fiecare dintre voi aţi primit o Dialogul dirijat individuală
şi de reproiectare asambleze 3 D imagine imprimată pe care aţi T1
deprinderilor a produselor C5 lipit-o pe ambalajul vostru, Cognitivă
(design) să exerseze Încercaţi să finalizaţi în
deprinderi de culoare proiectul, să-l decupaţi
comunicare şi şi asamblaţi, ca la sfârşitul Elevii sunt atenţi la T2
colaborare cu orei să asamblăm din nou cerinţele profesorului şi Creativă
profesorul şi produsele rezultate şi veţi avea aplică culoarea pe T4
colegii o surpriză plăcută. suprafaţa foii. Psihomotorie
Profesorul urmăreşte Decupează şi asamblează
activitatea elevilor, pune ambalajul.
întrebările în aşa fel încât să
conducă la realizarea
obiectivelor propuse, şi aduce
corecţii în momentul
în care acest lucru se impune.
5. *2.1 C5 - Ce anume ați realizat în M1
Etapa de utilizarea să exerseze această oră? - Am realizat un ambalaj. Conversaţia Frontală
analiză şi modalităţilor deprinderi de - Ambalajul putem să-l M4 şi
evaluare de proiectare şi comunicare şi încadrăm în design-ul de... - produs. Dialogul individuală
de reproiectare colaborare cu dirijat
a produselor profesorul şi Indentific elevii care au reuşit M6
(design) colegii; să finalizeze compoziţiile Evaluarea
C6 plastice, cu lucrările lor Elevii ajută la realizarea T3
să-şi dezvolte o asamblez cuburile ansamblului decorativ. Afectivă
atitudine pozitivă pe catedră în aşa fel încât să
faţă de studiul genereze protretul lui
educaţiei plastice. Octavian Goga, părintele
spiritual al şcolii în care elevii
învaţă.
6. C6 M1
Încheierea să-şi dezvolte o Activitatea din această oră a Elevii îşi strâng lucrurile Conversaţia Frontală
lecţiei/aprecieri atitudine pozitivă luat sfârşit, aţi fost foarte şi fac curăţenie în jurul T3 şi
şi recomandări faţă de studiul activi şi foarte harnici. Bravo! lor. Afectivă individuală
educaţiei plastice.

S-ar putea să vă placă și