Sunteți pe pagina 1din 3

Liceul teoretic MARIN PREDA, Bucureşti

PROIECT DE LECȚIE

Profesor: CHINSCHI TEODORA


Data: 4. 06. 2019
Clasa: a IX-a, 1oră/2 săptămâni
Filiera teoretică
Profilul real
Aria Curriculară: Arte
Disciplina: Educaţie plastică
Unitatea de învățare (tema plastică): DESIGNUL PUBLICITAR
Subiectul lecției: AFIȘ PUBLICITAR, (subiect aplicativ CONCERT ROCK)
Durata desfăşurării lecţiei: 50 de minute

COMPETENŢE GENERALE
1. Receptarea într-o manieră personală a mesajului artistic la universul vizual.
2. Folosirea unor mijloace artistice pentru exprimarea sensibilităţii estetice.

Competenţe specifice vizate:


1.1 Evidenţierea elementelor de limbaj plastic şi a relaţiilor dintre ele în scopul interpretării imaginilor artistice
bidimensiomale
1.2 Analiza modului în care sunt reprezentate timpul şi spaţiul în imaginea bidimensionala
1.3 Identificarea unor materiale şi tehnici, a funcţiei lor expresive şi a relaţiei dintre imaginea lor bi- şi
tridimensională şi ambient
1.4 Analiza plastică, prin prisma unei interpretări proprii şi a unor lucrări de artă bi şi tridimensionale din
patrimoniul artistic
2.1 Realizarea unor crochiuri care evidenţiază calităţile artistice ale unor lucrări bi şi tridimensionale
2.2 Realizarea unor schiţe ale unor lucrări bidimensionale imaginate

Competente derivate transformate in obiective operaţionale


La sfârşitul lecţiei elevii vor fi capabili:
O1- să recunoască pe imagini cel puțin două ramuri ale designului;
O2- să realizeze o schiţă de afiș publicitar- compoziție dinamică, cu ajutorul elementelor de limbaj plastic și al
contraselor;
O3- să argumenteze un punct de vedere referitor la mijloacele de expresie plastice folosite în schița pentru afiș;
O4- să ofere o interpretare personală a imaginii realizate;
O5- să se autoevalueze şi evalueze după criteriile date;

Obiective afective
-să participe cu interes la activitate ;
-să aprecieze munca colegilor.

Tipul şi varianta lecţiei: mixtă- asimilare de noi cunoştinţe, formare de priceperi şi deprinderi
Resurse procedurale (metode de învăţământ): dezbaterea, problematizarea, explicaţia, exerciţiul, exprimarea
opiniilor, conversaţia euristică, comparaţia, învăţarea prin descoperire, demonstraţia
Resurse materiale (mijloace de învăţământ: aparatură şi material didactic): tabla, creta, video-proiector,
markere, creioane (colorate), hârtie, manualul,imagini digitale, capacităţile receptive normale ale elevilor
Locul de desfășurare: sala de clasă
Tipul de organizare a activităţii: frontală, individuală

Bibliografia (cu specificarea autorilor, titlului lucrării, editurii, anului apariţiei):


- manualul- Ana Maria Panaitescu, Florin Voicu, Educaţie Plastică, Editura Teora, 2003
-imagini digitale:
1.produse de design industrial (de serie)- 5 imagini
2.design ambiental- 2 imagini
3.design vestimentar- 2 imagini
4.design publicitar- 8 imagini
6.afișul- 4 imagini

DESFĂŞURAREA LECŢIEI

OO Etapele lecţiei Activitatea Evaluarea-


profesorului Activitatea elevilor strategii
-momentul salutul, absenţe în catalog, -răspund cerinţelor
organizatoric organizează materialele şi -pregătesc materialele
- 1 min. clasa, creează un climat solicitate
cooperant

captarea atenţiei Îi intreb dacă știu cum se Se gândesc, răspund


pentru lecţia nouă traduce termenul design și ce
- 3 min. este acesta. După ce definim
termenul (proiect, concepție,
schiță a unei forme ce îmbină
esteticul cu funcționalul), le continuă,
scriu pe tablă tema: frontală,
”Designul publicitar” individuală,
-reactualizarea Reactualizez cunoștințele îşi reactualizează dialogul,
noţiunilor desenând la tablă cunoştinţele, aprecieri,
O1 necesare trecerii ciorchinele,cu ramurile referitoare la design
la lecţia nouă designului: design industrial,
- 3 min. ambiental, vestimentar și
publicitar.
Proiectez imagini cu obiecte
care aparțin fiecărei ramuri a
designului. Identifică ramurile
Ii dirijez să identifice designului și intervin
ramurile, și le cer să vină cu cu alte exemple
alte idei.

-prezentarea La designul publicitar, după


O1 optimă a ce definesc termenul, le
conţinutului proiectez imagini cu formele
-10 min grafice funcționale: Comentează,
-anunțul, panoul publicitar, Argumentează,
emblema, sigla, firma, notează, participă
ambalajul, eticheta, ecusonul, activ.
catalogul de prezentare și
afișul publicitar. Îl menționez
pe Toulouse Lautrec (afișe-
Moulin Rouge),ca artist care
a ridicat afișul la rang de
artă.
Le dau sugestii privitoare la
schițarea unui afiș publicitar
pentru un concert rock. formativă,
O2 -dirijarea continuă,
O3 învăţării Elevii încep să lucreze. Le Pun întrebări de observarea
-20 min reamintesc regulile care stau lămurire, descoperă, sistematică,
la baza conceperii unui afiș lucrează individual. aprecierea,
( compoziție, mijloace de autoevaluarea
expresie, relații intre imagine
și text) și dimensiunea optimă
a unui afiș pentru informarea
în școală.

O4 -conexiunea In timpul lucrului, cu ajutorul Desenează, îşi verifică


inversă (feed- elevilor, amintesc competenţele, pun
back-ul), semnificațiile liniei, întrebări pentru
are loc pe punctului, în raport cu lămurirea
parcursul suprafața, antrenându-i să neclarităților
conducerii descopere singuri, în timpul privitoare la
învăţării, întărirea lucrului, elemente ce compoziție, ritm,
făcându-se treptat exprimă dinamismul. proporționare text,
prin aprecieri Explic termeni ca: schema mesaj, etc.
verbale compozițională, centru de
-9 min interes(titlul evenimentului),
ritmul, tonurile, nuanțele și
dominanta, subliniind ideea
echilibrului compozițional.
Indrum activitatea practică:
răspund întrebărilor, corectez,
apreciez etc.
Îi rog să finalizeze schița. Finalizează schițele.
O5
Selectez schiţele reuşite, le Analizeaza, expoziţie,
- evaluarea expun spre aprecieri libere şi comentează aprecierea,
formativă comentarii, notez schiţele rezultatele, apreciază autoevaluare,
- 3 min. reuşite. verbal, admirativ, notarea
schiţele colegilor.
- anunţ tema pentru acasă:
- retenţie şi finalizarea schiţelor începute
transfer de și opțional transpunerea lor Pun întrebări,
cunoştinţe pe format A3- culoare notează.
-1min - finalizeaz cu precizarea a
ceea ce au de adus şi de
pregătit elevii pentru lecţia
următoare

99

S-ar putea să vă placă și