Sunteți pe pagina 1din 2

PLAN DE LECTIE

Profesor: Tătaru Monica


DATA: 07.11.2022
CLASA: a V-a
DISCIPLINA: Educatie Plastica
LECTIA: CULORI PRIMARE, SECUNDARE SI TERTIARE
TEMA PLASTICA: EXERCITIU JOC DE OBTINERE A CULORILOR SECUNDARE
TIPUL LECTIEI: mixta
COMPETENTE SPECIFICE: Folosirea adecvata a materialelor si tehnicilor de lucru;
Obtinerea culorilor secundare prin combinarea culorilor primare intre ele.
STRATEGII DIDACTICE: conversatia, explicatia, demonstratia, exercitiul, activitatea independenta.
MIJLOACE SI MATERIALE DIDACTICE: manual, planse demonstrative, fise pentru reactualizarea cunostintelor,
MATERIALE SPECIFICE DE LUCRU: foaie de desen, acuarele, pensule, pahar.
ACTIVITATI DE PREDARE INVATARE
Nr. SECVENTE DIDACTICE CONTINUTURI STRATEGII
Crt. DIDACTICE
1. MOMENT ORGANIZATORIC Asigur linistea si ma asigur ca elevii sunt pregatiti cu cele Conversatia
necesare pentru a putea incepe ora.
2. REACTUALIZAREA CUNOSTINTELOR Le voi inmana cate o fisa cu mai multe culori din care ei vor Conversatia
trebui sa aleaga doar cele sapte culori ale spectrului solar. Exercitiul
Un elev le va enumera.
R,O,G,V,A,I,V.
3. TRANSMITEREA DE NOI CUNOSTINTE Culorile primare, secundare si tertiare
Culorile care nu se pot obtine prin combinarea altor culori se
numesc culori primare: rosu, galben si albastru.
Din amestecul culorilor primare intre ele se obtin culorile
secundare sau binare de gradul I. V,Vi, O.

Amestecand culorile secundare cu o culoare


primara vecina se obtin culorile binare de gradul II sau
tertiare:
V+A=verde albastrui
V+G= verde galbui
O+G= oranj galbui
O+R= oranj roscat
Vi+R= violet roscat
Vi+A= violet albastrui
4. ANUNTAREA TEMEI PLASTICE Acum veti realiza un exercitiu joc sub forma de tabla de sah cu Conversatia
scopul obtinerii culorilor secundare prin amestecul culorilor Explicatia
primare. Demonstratia
Veti imparti foaia de desen in doua coloane si trei randuri.
Pe prima coloana veti aseza culorile primare, iar pe a doua
culorile obtinute din combinarea cul. primare intre ele.
5. ACTIVITATEA PROPRIU-ZISA In timp ce elevii lucreaza le voi da explicatii colective, Exercitiul
individuale si ajutor in caz de nevoie. Activitatea independenta
6. EVALUARE La sfarsitul lucrului voi face o apreciere colectiva a orei.

S-ar putea să vă placă și