Sunteți pe pagina 1din 5

Ministerul Educației si Cercetării al Republicii Moldova

Directia Învățămînt Soroca


IP Gimnaziul Rudi

Proiect Didactic

la Educație plastică

Învățător: Ciuntu Diana

PROIECT DIDACTIC
Data:25.09.2023
Clasa a III – a
Învățător: Ciuntu Diana
Disciplina: Educaţie plastică
Aria Curriculară: Arte
Tipul lecţiei: Formare de priceperi şi deprinderi
Tema plastică: Tonuri (închis – deschis) albastru „Ton în ton”
Subiectul: Tehnica formelor din diverse materiale
textile ,hârtie.Colaj Vaza cu flori.Mozaic,peisaj de primăvară.

COMPETENȚE SPECIFICE DISCIPLINEI


1. Explorarea diverselor instrumente, materiale şi tehnici de
artă.
2. Valorificarea elementelor de limbaj plastic în exprimarea
artistico-plastică.
3. Realizarea lucrărilor plastice în diverse tehnici şi materiale
de artă.
Cunoaşterea noţiunilor elementare din domeniul artelor
plastic

Scopurile lecţiei

1. Îmbogăţirea vocabularului elevilor cu termenul de ,, culori reci’’;


2. Familiarizarea elevilor cu ceea ce numim ,, culori reci’’;
3. Dezvoltarea gustului pentru frumos, a sensibilităţii şi a imaginaţiei creatoare

Obiectivele operaţionale

1. Să identifice culorile reci;


2. Să deosebească culorile calde de culorile reci culorile primare de culorile
binare (secundare);
3. Să folosească corect culorile în compoziţia plastică;
4. Să organizeze echilibrat elementele de limbaj studiate într-un spaţiu plastic.

Metode şi procedee : conversaţia, demonstraţia, explicaţia, observarea,


observarea, turul galeriei.

Material didactic: planşe demonstrative.

1. Bibliografie: Curriculum
școlar, clasele I-IV, 2010
2. Metodologia privind implementarea evaluării criteriale prin
descriptori. Clasa a II-a, 2017.
3. Evaluarea criterială prin descriptori în învățământul primar.
Clasa 3. Ghid metodologic. Ediție revăzută și actualizată, 2017.
+Manual de educația plastică, clasa
OB. DESCRIEREA SITUAŢIILOR DE METODE ŞI
SECVENŢELEOPERAŢ INSTRUIRE PROCEDEE
LECŢIEI
I - notez absenţii Conversaţia
Momentul - verific dacă toţi elevii au cele
organizatoric necesare pentru ora de Educaţie Plastică
II Voi încerca să le captez atenţia Observarea
Captarea prezentându-le o planşă model în care
atenţiei este redată o vază cu flori. Voi da Explicaţia
elevilor explicaţiile necesare în timp ce
le arăt planşa model.
— Vă mai aduceţi aminte ce înţelegem
prin culori primare?
— Culorile primare sunt acele culori
III care se găsesc în natură în stare pură
Reactualizarea adică nu le obţinem prin amestecul altor Conversaţia
cunoştinţelor culori.
anterioare Ob. 2 — Care sunt culorile primare?
— Culorile primare sunt: roşu, galben şi
albastru.
— Ce înţelegem prin culori secundare ?
— Culorile secundare sunt acele culori
care se obţin prin amestecul a două
culori primare.
— Care sunt culorile secundare?
— Culorile secundare (binare) sunt:
orange, verde şi violet.
— Din amestecul căror culori primare
putem obţine orange? dialogul dirijat
— Orange putem obţine din amestecul
culorilor roşu cu galben.
— Din amestecul căror culori primare
putem obţine verdele?
- Verdele se obţine din amestecul culorii
albastru cu galben
— Din amestecul căror culori primare
putem obţine violetul?
– Violetul se obţine din amestecul culorii
roşu cu albastru.
– Vă rog acum să-mi spuneţi care sunt
culorile calde?
— Culorile calde sunt: roşu, galben şi
orange.
— Care sunt caracteristicile acestor
culori?
……… ne ajută să colorăm soarele,
flori, lan de grâu…
……… ne dau senzaţia de cald;
………ne duc cu gândul la foc, la
soare, la vară, la sărbătoare, fericire, demonstraţia
bucurie dar şi la agitaţie şi tensiune.
IV
Anunţarea Astăzi la ora de Educaţie Plastică veţi
subiectului Ob.3 picta vaza cu flori . Pentru a putea
realiza această compoziţie veţi folosi mai
multe culori.
Conversaţia
Culoarea albastră alături de verde şi
Ob.1 violet fac parte din grupa culorilor reci.
Aceste culori se află în partea stângă a
cercului spectral.
V Caracteristici: - ne ajută să colorăm
Transmiterea cerul, vaza, iarba, frunzele copacilor. Explicaţia
noului conţinut Ob.2 - ne duc cu gândul la
înserare, la răcoarea pădurilor, la cerul
rece, la gheaţă, la apa mării, la
depărtările astrale.
Ob.3 Culorile reci calmează şi relaxează într-o
oarecare măsură sistemul nervos.
În continuare le dau elevilor ca sarcină
să-şi imagineze fiecare marea şi să o
picteze pe spaţiul de lucru. Pentru demonstraţia
aceasta le spun elevilor să folosească
culoarea albastră.
În timp ce elevii lucrează eu îi îndrum în
VI Ob.4 permanenţă, pe fiecare în parte, îi
Obţinerea încurajez şi scot în evidenţă aspectele
performanţei pozitive. În acelaşi timp atrag atenţia
elevilor că trebuie să picteze cu grijă fără
să deterioreze planşa, să picteze întreaga
suprafaţă de lucru, să folosească cu grijă
culorile pentru a obţine o suprafaţă
decorativă uniformă.
Ob.3 Verific dacă toţi elevii au dus la sfârşit Conversaţia
VII sarcina dată şi organizez o
Evaluarea miniexpoziţie. Solicit elevilor să vină pe
rând şi să observe cu atenţie lucrările Turul galeriei
expuse, să aleagă lucrarea care i s-a
părut cea mai reuşită şi să-şi
argumenteze alegerea făcută. Fac
aprecieri pozitive în legătură cu lucrările
prezentate.

S-ar putea să vă placă și