Sunteți pe pagina 1din 6

Proiect de lecţie

Școala: Generală „Emil Isac”


Data: 19.03.2019
Clasa: a-III-a
Aria curriculară: Arte
Disciplina: Educație plastică
Subiectul: Flori de primăvară
Tipul lecţiei: formare a priceperilor şi deprinderilor
Obiective cadru:
- cunoaşterea şi utilizarea elementelor de limbaj plastic;
- cunoaşterea şi utilizarea elementelor de limbaj plastic în compoziţii plastice;
Obiective de referinţă:
- să realizeze o suprafaţă decorativă şi un spaţiu plastic folosind punctele, liniile şi formele;
- organizează echilibrat elementele de limbaj plastic în compoziţii plastice;
Obiective operaţionale:
- să precizeze grupele de culori calde/reci, pe care le-au învăţat;
- să realizeze o compoziţie decorativă folosind punctul, linia, pata de culoare ca elemente
decorative;
- să respecte etapele de lucru, precizate de învăţătoare;
- să folosească materialele cu grijă, păstrând ordinea şi disciplina la locul de muncă;
- să participe cu plăcere şi interes la activitate în vederea dezvoltării gustului estetic şi a
receptivităţii plastice;
- să analizeze în mod obiectiv lucrările colegilor;
STRATEGII DIDACTICE:
Metode şi procedee: conversaţia, observaţia, explicaţia, exerciţiul.
Mijloace de învăţământ: imagine cu flori de primăvară, coli de desen, pensule, acuarele.
Forme de organizare: activitate individuală, independentă.
Timp: 50 minute

Desfăşurarea activităţii

Etapele lecţiei Conţinuturile învăţării Strategii Evaluare


didactice

1.Moment -se asigură liniştea şi disciplina în


organizatoric sala de clasă, se pregătesc
materialele necesare
-verific cunoştinţele învăţate pană
acum, referitoare la culorile calde,
2.Verificarea culorile reci, nonculori, amestecul Conversaţa Răspunsul
cunoştinţelor culorilor. elavilor
anteroare
Le voi pune câteva întrebări:

● Care sunt culorile calde?


(R,G,O)

● Ce senzaţie vă dau culorile


calde?(de căldură, ne
amintesc de zilele
călduroase de vară)

● Care sunt culorile reci?


(Ve,Al,Vi)

● Ce senzaţie vă dau culorile


reci? (de frig, ne duc cu
gândul la nopţile
răcoroase ,la frigul iernii şi
dau impresia de depărtare)

● Care sunt nonculorile?


(Alb, Negru)

● Ce rol au nonculorile? (a
deschide culorile\a închide
culorile)

● Ce culoare obţinem din


amestecul nonculorilor?
(alb+negru=gri)

● Care sunt culorile primare?


(R,G,AL-culorile
steagului)

● Care sunt culorile binare?


(Ve,Or,Vi)

Cum se obţin culorile binare?


(Ve=Al+G;Or.=R+G;
-le voi spune copiilor două
ghicitori despre primăvară:

De cum vine ea încoace

Ne dezbracă de cojoace

Pomii îi îmbracă-n floare

Ca in zi de sărbătoare

Eu o ştiu ,si tu o ştii!!

Cine este dragi copii?

3.Captarea Conversaţia Răspunsul


atenţiei Soarele tare încălzeşte elevilor
Ghicitori
Şi zăpada o topeşte

Ghiocelul s-aivit

Cine oare a venit ?

-astăzi la ora de educaţie plastică


vom realiza un desen cu flori de
primăvară. Voi va trebui să
desenaţi o vază cu flori după
modelul dat, respectând etapele de
lucru.

-le voi afişa copiilor pe tablă două


foi cu vaza de flori pe care ei va
trebui să o deseneze. Pe una dintre
foi va fi conturul vazei şi florilor
din creion iar pe cealaltă va fi vaza
cu florile colorate.

-le voi spune copiilor că la început


4.Anunţarea va trebui să realizeze conturul Conversaţia
temei şi a vazei şi a florilor cu creionul după
obiectivelor care vor începe să o coloreze cu
acuarele.

-după ce au terminat de făcut


conturul, ei vor trebui să înceapă a
desena dinspre mijlocul foii ( adică
de la flori) spre margini în aşa fel
încât să nu se murdărească de
acuarele pe degete. Degetele
5.Dirijarea se murdăresc repede şi astfel ei
îmvăţării riscă să murdărească foaia. Conversaţia

Explicaţia

-realizarea creaţiei plastice Observaţia

-voi acorda ajutor copiilor care


întâmpină dificultăţi

-expunerea lucrărilor şi analiza lor

-se fac aprecieri individuale şi


colective
6.Realizarea
lucrării
Exerciţiul Realizarea
lucrării
Coli de desen

Pensule

Acuarele
7.Fixarea
cunoştinţelor
Analiza
Conversaţia lucrărilor

8.Aprecieri Creaţiile elevilor


finale

S-ar putea să vă placă și