Sunteți pe pagina 1din 7

Proiect didactic

Data: 21.04.2020

Clasa: a III-a

Învațătorul: Mariana Pelivan

Disciplina: Educația plastică

Modulul: Cum realizăm o lucrare plastică Inițiere în compoziție.

Subiectul: „Flori de primăvară”

Tipul Lecției:De formare a capacitatilor,de dobandire a cunostintelor.

Durata:45 de minute

Competențe specifice:

1. Receptarea mesajelor vizuale şi artistico-plastice în contexte variate, manifestând


curiozitate și admirație pentru frumosul din viaţă şi artă.

2. Realizarea de creaţii artistico-plastice, demonstrând interes pentru creativitate și gust


estetic în exprimarea sinelui.

Unități de competențe:

2.1. Identificarea calităților constructive și decorative ale elementelor de limbaj plastic în


imagini plastice.

2.3. Realizarea compozițiilor plastice expresive, pe baza valorificării culorilor spectrului.

3.2. Realizarea compozițiilor figurative/ nonfigurative prin organizarea cromatică a spațiului


plastic.

Obiective operaționale:

La sfârșit de lecție elevul va fi capabil:

O1- să precizeze grupele de culori calde/reci;


O2- să realizeze o compoziţie decorativă folosind punctul , linia , pata de culoare ca elemente
decorative:
O3- să respecte etapele de lucru ;
O4- să folosească materialele cu grijă, păstrând ordinea şi disciplina la locul de muncă ;
O5- să participe cu plăcere şi interes la activitate în vederea dezvoltării gustului estetic şi a
receptivităţii plastice;
O6- să analizeze în mod obiectiv lucrările colegilor.

Strategia didactică:

Metode si procedee:Conversatia,explicația,demonstrația,aprecierea verbală.

Forme:Frontal,independentă.

Materiale didactice: foi A4,creion , imagine cu flori de primăvară, coli de desen, pensule,
acuarele, cd muzica Vivaldi, laptop, video proiector.
Bibliografie: Manual clasa a III a, Curriculum Național .

DEMERSUL DIDACTIC

Strategia didactică Metode


insturucționale
Momente

de
Activități ( învățător-elev)
evaluare
Metode și Mijloace de

Forme
procedee instruire

Se asigură liniştea şi disciplina în sala de clasă ,se 5 Orală


Evocare

Conversația

pregătesc materialele necesare. Frontal

„Creativitatea nu înseamnă să găseşti un lucru, ci


să faci ceva din el după ce l-ai găsit.”

 James Russell Lowell


Anunțarea obiectivelor lecției.
Verific cunoştinţele învăţate pana acum, referitoare la 1 Conversați fro
Realizarea sensului

culorile calde, culorile reci, nonculori, amestecul 0 a nta


O culorilor. orală
l
1
Le voi pune câteva întrebări:

 Care sunt culorile calde? (R,G,O)


 Ce senzaţie va dau culorile calde?(de căldura,
ne amintesc de zilele călduroase de vara)
 Care sunt culorile reci? (Ve,Al,Vi)
 Ce senzaţie va dau culorile reci? (de frig,ne
duc cu gândul la nopţile răcoroase ,la frigul
iernii si dau impresia de depărtare)
 Care sunt nonculorile? (Alb, Negru)
 Ce rol au nonculorile? (a deschide culorile\a
închide culorile)
 Ce culoare obţinem din amestecul
nonculorilor?(alb+negru=gri)
 Care sunt culorile primare? (R,G,AL-culorile
steagului)

Le voi spune copiilor două ghicitori despre 5 Conversați fro Ghicitori orală
primăvară: a nta
l

De cum vine ea încoace

Ne dezbracă de cojoace

Pomii îi îmbracă-n floare

Ca in zi de sărbătoare

Eu o ştiu ,si tu o ştii!!

Cine este dragi copii?

Soarele tare încălzeşte

Şi zăpada o topeşte

Ghiocelul s-a ivit

Cine oare a venit ?


Astăzi vom picta vaza cu flori de primăvară. Voi 3 Conversați fro Anexa 1
Reflecție

va trebui să pictați o vază cu flori după modelul dat, a nta


respectând etapele de lucru. Le prezint și criteriile de l
evaluare. Demonstr
ația

O Le voi împărți copiilor fișa cu vaza de flori pe care 2 Conversaţi fro Cd cu


5 ei va trebui să o picteze. a nta muzică
l
Le voi spune elevilor că Explicaţia Vivaldi

vor trebui să înceapă să picteze dinspre mijlocul foii Observaţia Laptop


( adică de la flori) spre margini in aşa fel încât să nu
se murdărească de acuarele pe degete și haine. Video
Degetele se murdăresc repede şi astfel ei risc să proiector
murdărească foaia. Planșă

(anexa2)
O2 Realizarea creaţiei plastice. 1 Exerciţiul ind Coli de
O3
O4 5 ivid desen,
Voi acorda ajutor copiilor care întâmpină dificultăţii. Conversați Realizare
O5 ual pensule,
a a lucrării
acuarele

O Expunerea lucrărilor si analiza lor. 5 Conversaţi creaţiile Analiza


Extindere

6 a elevilor lucrărilor
Se fac aprecieri individuale si colective.
Turul
Autoapreciere. galeriei
Tema pentru acasa. Conversaţi
De desenat floarea preferată a
Anexa 1

CRITERII DE EVALUARE

 Respectarea etapelor de lucru.

 Aspectul îngrijit al lucrării.

 Finalizarea lucrării.

 Respectarea temei date.


Anexa 2

S-ar putea să vă placă și