Sunteți pe pagina 1din 2

PROIECT DE LECŢIE

Data:
Clasa: a I-a
Aria curriculară: Arte
Disciplina: Educaţia plastică
Tema plastică: Culori primare, culori binare
Subiectul: Toamna
Tipul lecţiei: mixtă
Scop: -dezvoltarea senzaţiilor, percepţiilor, sentimentelor estetice şi atitudinilor artis-
tice, a gustului pentru frumos;
-dezvoltarea vocabularului plastic, a imaginaţiei şi creativităţii, a gândirii şi a
atenţiei;
-dezvoltarea deprinderilor de a utiliza corect instrumentele de pictură
Obiective operaţionale:
-să-şi reamintească culorile primare şi binare, calde şi reci, nonculorile, ames-
tecurile prin jocul/metoda R.A.I.;
-să recunoască culorile primare şi binare pe planşe, pe reproducari de artă;
-să explice formarea culorilor binare;
-să realizeze compoziţii cu titlul „Toamna”, utilizând numai culori primare şi
binare;
-să menţină disciplina şi curăţenia la locul de muncă;
-să contribuie la evaluarea individuală a lucrărilor
Forma de organizare: frontală, individuală
Metode şi procedee: conversaţia, explicaţia, observaţia, exerciţiul, munca independen-
tă, metoda R.A.I.
Mijloace de învăţământ: reproduceri de artă, tablou, desene realizate de copiii din alte
clase,
Bibliografie: -Stan, L.; Stan, I.; Botezatu, E.-„Educaţie plastică.Ghid metodic pentru
clasele I-IV”, Editura Aramis, Bucureşti, 2003
-„Metode moderne de învăţare activă” (curs de pe internet)
Etapele lecţiei Activitatea învăţătorului Activitatea elevilor Metode şi Mijloace
procedee didactice
1. Moment Se asigură climatul de ordine şi disciplină necesar desfăşurării Se pregătesc pentru ora de educaţie plastică.
organizatoric lecţiei.
2. Reactuali- Metoda R.A.I.(Răspunde-Aruncă-Interoghează): Metoda Minge
zarea cunoş- Se reaminteşte metoda: elevii se aşază în cerc; un elev aruncă Îşi reamintesc regula: R.A.I.
tinţelor mingea unui coleg, adresându-i o întrebare din do-meniul -elevul care nu ştie răspunsul iese din joc
plastic, acesta răspunde, aruncând mingea spre un alt coleg, cu Fiecare aruncă mingea şi adresează întrebări.
o altă întrebare. Ex.: Care este cea mai caldă culoare?
3. Captarea Se prezintă o pictură şi se cere elevilor să găsească titlul Găsesc titluri potrivite şi se opresc la Observaţia Tablou
atenţiei potrivit. „Toamna”.
4. Anunţarea Se anunţă subiectul:realizarea unei compoziţii plastice cu Îşi reamintesc culorile primare(R, G, A) şi Explicaţia
subiectului titlul „Toamna”, folosind doar culori primare şi binare. culorile binare (Ve, Vi, O)
lecţiei
5. Dirijarea Se prezintă un album cu repoduceri de artă şi desene realizate Discută pe marginea planşelor. Conversaţia, Album,
învăţării de alţi copii, pentru a recunoaşte culorile primare şi binare şi observaţia desene
pentru a observa diverse elemente pe care ei le pot folosi în realizate de
compoziţie. copii,
Va fi expusă planşa „Steaua culorilor” pentru ca toţi elevii să Cu ajutorul planşei „Steaua culorilor” îşi Observaţia „Steaua
observe în permanenţă cum se obţin culorile binare. reamintesc modul de obţinere al culorilor culorilor”
Se discută despre modul de relizare: binare.
-pictăm fondul; Discută despre modul de realizare al picturii. Conversaţia
-se pot reprezenta: copaci (fără a folosi,însă, maroul), case,
copii, flori de toamnă;
-elemente aflate în depărtare le vom picta mai mici decât cele
din apropiere
Se reamintesc cerinţele oricărei picturi: originalitate, Explicaţia
corectitudine, acurateţe, aspect estetic.
6. Executarea Se urmăreşte executarea planşei. Se dau informaţii Execută lucrarea conform propriei imaginaţii, Munca inde-
lucrării suplimentare, individuale. în linişte. pendentă
Sunt ajutaţi copiii cu nevoi speciale.
7. Evaluarea Se fac aprecieri generale asupra modului de lucru. Contribuie la evaluarea lucrărilor, argu-
mentând cele spuse, privind: corectitudinea,
aspectul estetic, acurateţea, respectarea temei.

S-ar putea să vă placă și