Sunteți pe pagina 1din 4

PROIECT DE LECȚIE

UNITATEA DE ÎNVĂŢĂMÂNT: ŞCOALA GIMNAZIALĂ „ALEXEI MATEEVICI”, MOVILENI


ARIA CURRICULARĂ: ARTE
DISCIPLINA: ARTE VIZUALE ȘI ABILITĂȚI PLASTICE
PROFESOR: PATRICHE MARIA
CLASA: a IV-a A
DATA: 11.11.2022
SUBIECTUL LECŢIEI: CULORI PRIMARE/BINARE.CULORILE TOAMNEI
TIPUL LECŢIEI: MIXTĂ
COMPETENŢE SPECIFICE:
1.1 Exprimarea de opinii proprii referitoare la mesajele comunicate prin limbaj vizual;
2.1 Valorificarea unor materiale și tehnici adecvate, pentru exprimarea clară a unui mesaj intenționat.
OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
Pe parcursul desfăşurării activităţii şi la sfârşitul lecţiei elevii vor fi capabili:
O1. -să-şi reamintească culorile primare şi binare, calde şi reci, nonculorile, amestecurile prin jocul/metoda R.A.I.;
O2-să recunoască culorile primare şi binare pe planşe, pe reproducari de artă;
O3-să explice formarea culorilor binare;
O4-să realizeze compoziţii cu titlul „Culorile Toamnei”, utilizând numai culori primare şi binare;
O5-să menţină disciplina şi curăţenia la locul de muncă;
O6 - să contribuie la evaluarea individuală a lucrărilor.
STRATEGII DIDACTICE
METODE ŞI PROCEDEE: conversaţia, explicaţia, observaţia, exerciţiul, munca independe tă, metoda R.A.I..
MATERIALE DIDACTICE/MIJLOACE DE ÎNVĂŢĂMÂNT: minge, reproduceri de artă, tablou, desene realizate de copiii din alte clase;
FORME DE ORGANIZARE A ACTIVITĂŢII DIDACTICE: frontală, individuală;
MODALITĂŢI DE EVALUARE: aprecieri verbale, observare sistematică a elevilor;
RESURSE SPAŢIALE: sala de clasă
RESURSE TEMPORALE: 50 min.
RESURSE UMANE: 18 elevi

1
BIBLIOGRAFIE:

2
Etapele lecţiei Activitatea învăţătorului Activitatea elevilor Metode şi Mijloace
procedee didactice
1. Moment Se asigură climatul de ordine şi disciplină necesar desfăşurării lecţiei. Se pregătesc pentru ora de educaţie plastică.
organizatoric
2. Reactuali- Metoda R.A.I.(Răspunde-Aruncă-Interoghează): Metoda R.A.I. Minge
zarea cunoş- Se reaminteşte metoda: elevii se aşază în cerc; un elev aruncă mingea Îşi reamintesc regula:
tinţelor unui coleg, adresându-i o întrebare din do-meniul plastic, acesta -elevul care nu ştie răspunsul iese din joc
răspunde, aruncând mingea spre un alt coleg, cu o altă întrebare. Fiecare aruncă mingea şi adresează întrebări.
Ex.: Care este cea mai caldă culoare?
3. Captarea Se prezintă o pictură şi se cere elevilor să găsească titlul potrivit. Găsesc titluri potrivite şi se opresc la „Toamna”. Observaţia Tablou
atenţiei
4. Anunţarea Se anunţă subiectul:realizarea unei compoziţii plastice cu titlul Îşi reamintesc culorile primare(R, G, A) şi culorile Explicaţia
subiectului lecţiei „Toamna”, folosind doar culori primare şi binare. binare (Ve, Vi, O)

5. Dirijarea Se prezintă un album cu repoduceri de artă şi desene realizate de alţi Discută pe marginea planşelor. Conversaţia, Album, desene
învăţării copii, pentru a recunoaşte culorile primare şi binare şi pentru a observa observaţia realizate de
diverse elemente pe care ei le pot folosi în compoziţie. copii,
Va fi expusă planşa „Steaua culorilor” pentru ca toţi elevii să „Steaua
observe în permanenţă cum se obţin culorile binare. Cu ajutorul planşei „Steaua culorilor” îşi reamintesc Observaţia culorilor”
Se discută despre modul de relizare: modul de obţinere al culorilor binare.
-pictăm fondul; Discută despre modul de realizare al picturii.
-se pot reprezenta: copaci (fără a folosi,însă, maroul), case, copii, flori Conversaţia
de toamnă;
-elemente aflate în depărtare le vom picta mai mici decât cele din
apropiere
Se reamintesc cerinţele oricărei picturi: originalitate, corectitudine,
acurateţe, aspect estetic.
Explicaţia

6. Executarea Se urmăreşte executarea planşei. Se dau informaţii suplimentare, Execută lucrarea conform propriei imaginaţii, în linişte. Munca inde-
lucrării individuale. pendentă
Sunt ajutaţi copiii cu nevoi speciale.
7. Evaluarea Se fac aprecieri generale asupra modului de lucru. Contribuie la evaluarea lucrărilor, argu-mentând cele
spuse, privind: corectitu-dinea, aspectul estetic,
acurateţea, respectarea temei.

3
4

S-ar putea să vă placă și