Sunteți pe pagina 1din 8

PROIECT DE ACTIVITATE

EDUCATOARE : Rădoi Ana Maria


GRUPA : MARE 4
TEMA ANUALA: “CÂND, CUM ȘI DE CE SE ÎNTÂMPLĂ?”
PROIECTUL TEMATIC: “ PRIMĂVARA A SOSIT ”
SUBTEMA PROIECTULUI: ,,Flori de primăvară ”
ACTIVITATE PE DOMENII EXPERIENŢIALE: Domeniul Estetic şi Creativ:
Educaţie artistico - plastică

TEMA PLASTICĂ: Elemente de limbaj plastic: linia, punctul și pata de culoare


TEMA ACTIVITĂȚII: ,, Câmp cu ghiocei”
TIPUL ACTIVITĂŢII: Formare de priceperi şi deprinderi
DIMENSIUNI ALE DEZVOLTĂRII:
Caracteristici structurale și funcționale ale lumii înconjurătoare;
Autocontrol și expresivitate emoțională;
Activare și manifestare a potențialului creative.
COMPETENȚE VIZATE:
- Formarea priceperilor și deprinderilor ca elemente ale limbajului plastic într-o compozitie.
- Stimularea creativității și a expresivității prin pictura.
– Dezvoltarea dragostei față de frumosul din natura și cultivarea sensibilității artistice.
OBIECTIVE OPERAŢIONALE:

Pe parcursul şi la sfârşitul activităţii, preşcolarii vor fi capabili:

O1 - Să recunoască diferite tipuri de linii, forme și culori în natura, în mediul ambiant și în imagini.
O2 - Să redea prin intermediul limbajului plastic imaginea unor elemente din mediul înconjurător, pe baza cunoștințelor, impresiilor și
trăirilor prezente sau anterioare.
O3 – Să organizeze spațiul de lucru într-o compoziție plastica, originala, unitara si echilibrata.
O4 – Să-si cultive sensibilitatea artistica, gustul estetic, capacitatea de a întelege și aprecia frumosul.
O5 - să evalueze/ autoevalueze lucrările realizate pe baza criteriilor de evaluare.

CRITERII DE EVALUARE:
- realizarea temei plastice şi a subiectului;
- armonia culorilor;
- creativitate - originalitate;
- finalizarea lucrării
STRATEGII DIDACTICE
METODE DIDACTICE: conversaţia, explicaţia, exerciţiul, demonstraţia, observatia.
MIJLOACE DIDACTICE: buchet de flori naturale, , CD audio, CD player, materiale specifice activitatii de pictura ( goasa,
pensule,coli de desen A4, palete, pahare cu apa, servetele umede, servetele uscate).
FORMA DE ORGANIZARE : frontal
DURATA ACTIVITĂȚII : 20/25 min.
LOCUL DESFĂȘURARII ACTIVITĂȚII: Sala de grupa.
FORMA DE EVALUARE : continuă formativă prin observarea comportamentului copiilor pe tot parcursul activității și prin analiza
lucrărilor.

BIBLIOGRAFIE:
 “Metodica predării educaţiei plastice în învăţământul primar şi preşcolar”- M.Cristea, Editura Corint, 2009;
 “ Ghid metodic de Educatie Plastica “- M. Cristea, V.Nitescu, D.H. Panait, Editura Petrion, Bucuresti, 2009;
 “ Metodica predarii desenului si a modelajului in gradinitele de copii “- A.V. Lovinescu, A. Datcu, V. Gurau, E.D.P., Bucuresti,
1977;
 Proiectarea didactică în învățământul preșcolar – M. Mătăsaru, Rovimed Plubishers, Bacău, 2020;
 Curriculum pentru învăţământul preşcolar 2019.
Nr. Ob. Secvenţe didactice Activitatea de predare- învăţare Strategii Evaluare
op Conţinut esenţializat (metode didactice, conţinuturi detaliate, didactice
evaluare
1 Moment organizatoric Asigurarea unui climat favorabil desfăşurării
unei activităţi de creaţie plastică; pregătirea
materialelor necesare picturii.
2 Captarea atenţiei (2 min.) Se prezintă un buchet de flori de primavara, pe Conversatia
care-l vom numi “ Buchetul Primaverii” și se va Observatia
purta o scurta discutie prin care se vor scoate în Explicatia
evidenta aspecte legate de : anotimp, culoare,
forma si despre ceea ce trezeste anotimpul
primavara în sufletele oamenilor.

3 O1 Reactualizarea cunoştinţelor (3 Se amintesc cateva tipuri de linii cunoascute de Individuala


min.) copii și se demonstrează la tablă și/ sau trasând Frontala
- punct, tipuri de linii, forme si liber în aer modalitatea de executie (linia Conversatia Orala
culori. orizontala,verticala,curbă, oblică). Se recunosc Explicatia
culorile florilor din “ Buchetul Primăverii”,
precum și forma florilor care-l alcatuiesc.

4 Anunţarea temei plastice şi a Cu ajutorul acuarelelor, pe coala de desen, și


subiectului folosind tehnica picturii cu pensula, vom realiza
un tablou cu ghiocei.
Tablourile voastre vor surprinde frumusețea și Explicatia
gingașia acestor flori de primavară.
Tema noastra se numește : “Câmp cu ghiocei”

5 O1 Dirijarea învăţării şi stimularea Se prezintă un tablou în care este prezentata


O2 imaginaţiei creatoare (3-5 min.) tema activitatii și se citește o scurtă poveste Conversatia
O3 - ipostaze ale liniilor intr-o pentru stimularea imaginației creatoare. Se
O4 compozitie. intuiesc elementele plastice care compun Observatia
- culori specifice formelor tabloul si se scot în evidențî aspecte legate de:
plastice recomandate a fi punct, linii, forme și culori precum si mijloacele
prezentate într-o compozitie. de realizare a acestora.
- modalitati de organizare a Se demonstreaza la tablă modalitatea de
compoziției. realizare a compozitiei, prezentandu-se și
- prezentarea modalitatii de materialele necesare realizarii temei.
lucru și intuirea materialelor Pictura pe coala de desen A4
necesare. Un fond de culoare, pe care copiii l-au realizat Explicatia
în prealabil, acoperă întreaga suprafață a
tabloului.
Cu ajutorul diferitelor linii așezate în diferite
poziții și al culorilor se vor picta ghiocei
cât mai asemănători cu cei din realitate.
Culoarea dorită pentru ghiocei se aplica cu
pensula, avandu- se grijă să se umple tot spatiul
din interiorul conturului, copiii având libertatea
de a combina culori pentru obtinerea unor
tonuri și nuanțe.
Se respecta culorile specifice elementelor din
natura.
Pe masura ce se demonstrează și se explica Formativa
tehnicile de lucru, se subliniaza criteriile de
evaluare.

6 O1 Obţinerea performanţei (10 min.) Se vor executa cateva exercitii de incalzire a


O2 - acurateţea, corectitudinea alegerii muschilor mici ai mainilor.
O3 şi folosirii culorilor Pe parcursul activitatii, copiii vor fi indrumati Exercitiul Pe ateliere
pe atelierele de lucru sau individual in
executarea temei.
Pentru crearea unei atmosfere creative, pe Demonstratia Individuala
parcursul acestei etape se va audia in surdina
muzica linistitoare, sugestiva. Explicatia
7 O5 Evaluarea lucrărilor (3 min.) Se realizează feed-backul final.
Criterii de evaluare: Ce aţi pictat voi astăzi ?
- realizarea temei plastice şi a Ce culori aţi folosit pentru a reda câmpul cu
subiectului; ghiocei ? Conversatia
- armonia culorilor; Se realizează o miniexpoziţie cu lucrările Explicatia
- expresivitatea formelor plastice copiilor şi se evaluează după criteriile de
- creativitate, originalitate; evaluare. Se apreciaza
- finalizarea lucrării. Analiza global
lucrarile
8 Încheierea activităţii Se fac scurte aprecieri verbale privind Frontala
comportamentul copiilor pe tot parcursul Conversatia
activității.
Copiii vor ieşi din sala de grupă fredonând
cântecul Înfloresc grădinile
POVESTE PENTRU STIMULAREA IMAGINATIEI CREATOARE (DEC)

Primavara a sosit.... si tot câmpul a- nverzit!


Mii de pasarele ne trezesc la viata cu-al lor tril, chiar de dimineata!
Florile au rasarit prin paduri si prin gradini; cu a lor culoare ne dau bunăstare... florile albe, ne dau puritate, cele violet, ne
îndeamna la viata... Prin gradini, zambila, mândra floare, își împraștie parfumul amețitor tuturor gâzelor, de-abia trezite la viața;
narcisa si ghioceii își misca tulpinile în adierea vantului; laleaua, galbena, rosie, violet, cheama din nou albinutele la munca.
Mireasma lor a umplut grădina, oferindu-ne veselie și bucurie pentru renașterea naturii.
Primavara le-a desenat cu mare precizie pe o foaie de hartie, folosind atat linii curbe, cat si linii frânte și drepte.
Cât de frumoasă este… Primavara cu florile ei!!

S-ar putea să vă placă și