Sunteți pe pagina 1din 5

PROIECT DE ACTIVITATE DIDACTICĂ

Nivelul de vârstă/ grupă: Grupa mare


Tema anuală de studiu: Când, cum și de ce se întâmplă ?
Tema proiectului:  Magia anotimpului iarna
Subtema: Iarna- jocurile copilăriei
Tema activității: „ Iarna pe uliță’’ de George Coșbuc
Forma de realizare: Memorizare
Tipul activității: Predare – învățare ( însușire de cunoștiințe)
Domeniul de activitate: Domeniul limbă și comunicare DLC - educarea limbajului
DIMENSIUNI ALE DEZVOLTĂRII:
D1 Mesaje orale în diverse situații de comunicare
B4 Autocontrol și expresivitate emoțională
C3 Activare și manifestare a potențialului creativ (persistență în activități);

COMPORTAMENTE VIZATE:
D2.2. Respectă regulile de exprimare corectă, în diferite contexte de comunicare;
C2.1. Realizează sarcinile de lucru cu consecvență.

SCOPUL: Educarea unei exprimări verbale corecte din punct de vedere fonetic, lexical,
sintatic; dezvoltarea memoriei logice; stimularea și exersarea limbajului; creativitatea și
expresivitatea limbajului oral.
OBIECTIVE OPERAȚIONALE:
Pe parcursul și la sfârșitul activității, preșcolarii vor fi capabili:

 O1- Să audieze cu atenție textul poeziei;


 O2- Să rețină versurile poeziei;
 O3- Să recite corect și expresiv poezia după modelul educatoarei;
 O4- Să rețină cuvintele noi: „năvalnic” , „vuiet”, „mătănii” ;
 O5- Să manifeste interes pentru activitate.
STRATEGIA DIDACTICĂ:

 Metode şi procedee: conversaţia, demonstraţia, explicaţia, exerciţiul, descoperirea,


problematizarea.
 Resurse materiale: Planșe ilustrative - iarnă, păpușa Zâna Iarnă.
 Forme de organizare: Frontal, pe echipe și individual

DURATA: 25-30 minute


LOCUL DE DESFĂȘURARE: Sala de grupă

1
SCENARIUL ACTIVITĂȚII

Nr ETAPELE CONȚINUTUL ȘTIINȚIFIC STRATEGII EVALUARE/


. ACTIVITĂȚI DIDACTICE METODE ȘI
crt I INDICATORI

1. Momentul Se asigură condiţiile


organizatoric optime desfăşurării
activităţii:
-aerisirea sălii de grupă;
-pregătirea materialului
didactic și așezarea într-
un mod accesibil tuturor
preșcolarilor;
-organizarea mobilierului;
-aranjarea decorului
conform unei lumi de
poveste în care domină
Zâna Iarnă.
2. Captarea Captarea atenției se realizează prin Metode didactice: Stimularea
atenției apariția Zânei Iarnă care le prezintă conversaţia, explicația. interesului pentru
preșcolarilor imagini cu anotimpul Iarna activitate și a
și le oferă fulgi de nea și săniuțe din Resurse materiale: Păpușa capacității de
hârtie. Zâna Iarnă, planșe concentrare.
ilustrative-iarnă, fulgi de Observarea
nea și săniuțe din hârtie. comportamentului
verbal şi non-
verbal.
3. Anunțarea Se anunță tema și obiectivele pe înțelesul Metoda didactică: Globală –
temei și a copiilor de către păpușa Zâna Iarnă: ” Vă explicația, conversația. observația.
obiectivelor invit în lumea mea și vom învăța Sunt atenţi şi
împreună un fragment din poezia „Iarna rețin titlul și
pe uliță” scrisă de George Coșbuc. Dacă autorul poeziei.
veţi fi atenţi, veţi afla lucruri foarte
interesante!”.
4. Prezentarea Educatoarea recită poezia, folosindu-se Metode didactice: Evaluare
conținutului și de planșele ilustrative şi decorul pregătit explicaţia, demonstația. frontală și
dirijarea în acest scop. individuală
învățării Resurse materiale: Planșe asupra
Educatoarea recită clar cu intonaţie ilustrative -iarnă, păpușa creativității și
întreaga poezie şi apoi le explică Zâna Iarnă. expresivității
conținutul poeziei și cuvintele pe care ei limbajului oral.
nu le cunosc („năvalnic”,„vuiet”,
„mătănii”). Apoi educatoarea mai recită o
dată poezia. După ce preșcolarii au
ascultat poezia, se trece la învățarea ei.
Repetarea poeziei se realizează pe unități

2
logice.
 Preșcolarii ascultă cu atenție recitatarea
model a primei strofe, apoi 2-3 copii o
recită.
 Preșcolarii ascultă cu atenție recitarea
model a strofei a doua, apoi alți 2-3
copii o recită. Se repetă în cor prima și
a doua strofă.
 Preșcolarii ascultă recitarea model a
strofei a treia și 2-3 copii o recită. Se
repetă în cor a doua și a treia strofă.
 Grupuri de câte 5 copii vor recita pe
rând toate cele 3 strofe cu ajutorul
Zânei Iarna.
5. Asigurarea Zâna iarnă invită un copil să recite în Metoda didactică: Evaluare orală
transferului și întregime poezia și pune întrebări conversația individuală și
a retenției Care este titlul poeziei?, globală.
Cine este autorul poeziei?,
Câte strofe are poezia?,
În ce moment al zilei se petrece
acțiunea?.
6. Obținerea Pe baza unor imagini arătate de Zâna Metoda didactică: Aprecieri globale
performanței Iarnă, preșcolarii trebuie să spună câte explicația, exercițiul. și individuale.
un vers din poezie.
Apoi copiii vor formula propoziţii Material didactic: planșe
folosind cuvintele noi pentru a verifica ilustrative.
dacă au reţinut înţelesul acestora.
7. Evaluarea Educatoarea va evalua întreaga Metoda didactică:
activitate desfăşurată, precizând conversația Aprecieri
aspectele relevante din poezie. generale despre
8. Încheierea Se fixează titlul și autorul poeziei. Metoda didactică: modul de
activității Se face aprecierea globală și conversația, explicația. implicare în
individuală. Fiecare preşcolar primeşte activitatea de
câte un om de zăpadă din carton, învăţare;
recompensă pentru activitatea depusă. recompense.

ANEXĂ

Iarna pe uliță

de George Coșbuc ( fragment)

„A-nceput de ieri să cadă


Câte-un fulg, acum a stat,

3
Norii s-au mai răzbunat
Spre apus, dar stau grămadă
Peste sat.

Nu e soare, dar e bine,


Și pe rău e numai fum.
Vântu-i liniștit acum,
Dar năvalnic vuiet vine
De pe drum.

Sunt copii. Cu multe sănii,


De pe coastă vin țipând
Și se-mping și sar râzând;
Prin zăpadă fac mătănii;
Vrând-nevrând.”

4
5

S-ar putea să vă placă și