Sunteți pe pagina 1din 17

Proiect didactic

Studentul practicant : Gricenco Dana,Teslaru Constanta PIP2.1

Profesor metodist:Grne Margareta

Data: 21.02.2014

Clasa: I-III

Disciplina: Educatia tehnologica

Modulul: Activiti cu materiale sintetice

Tema cl I: Confectionarea plicului

Tema cl III : Confectionarea ilustratei

Subiectul cl I:Scrisoare bunicii

Subiectul cl III:Flori de primavara

Tipul lectiei: predare-invatare /Lectie simultana


Durata lectiei : 45 min.

Bibliografie: internet,didactic.ro,curriculum,ghid

Vocabular: a decupa,a plasa,a trasa ,a marca,a incleia

Obiectivele generale :

Og1: Insusirea tehnicii de confectionare a ilustratei

Og2:Insusirea tehnicii de confectionare a plicului

Og3:Educatie estetica,morala,ecologica,intelectuala

Obiective la nivel de comprehensibilitate:

Oc1:Memorarea,reproducerea principiilor de munca pentru confectionarea articolului

Oc2:Analiza,sinteza,compararea obiectelor confectionate

Oc3:Utilizarea in practica a ilustratei confectionate

Oc4:Dezvoltarea gindirii si viziunii spatiale

Oc5:Crearea unor compozitii noi

Obiective cognitive:
Ocg1:Cunostinte despre tehnici de confectionare a plicului

Ocg2:Cunostinte despre tehnici de confectionare a ilustratei

Ocg4:Cunostinte privind utilitatea plicului

Obiective la nivel de integrare:

Oi1:Rigoarea,obiectivitatea,spiritul critic fata de sine si fata de produsul muncii personalec

Oi2:Manifestarea spiritului activ,a sirguintei si interesului fara de activitatile propuse

Strategii didactice:

1.Metode folosite:conversatia,explicatia,instructajul,algoritmizarea,demonstratia,aprecierea verbala,munca


independenta,munca colectiva

2.Mijloace intuitive:

Instrumentale-foarfece,clei,pensula,hirtie colorata,carton colorat,rigla,creion,radiera.


Lucrari model,fisa tehnologica,ilustrate,curiozitati

Forme de lucru:Frontal,individual,in grupuri

Froma de evaluare:initiala,curenta,sumativa
Etapa Momente Timp Activitatea invatatorului Act.elevilor cl I Act.elevilor clIII Obie Mijloace Evaluar
ctive Metode e

1.Evocare Momentul 1min -Buna ziua dragi copii -Buna ziua -Buna ziua Conversa -
organizatoric doamna doamna tia
(Invatatoarea a pregatit din timp
invatatoare!!! invatatoare!!!
toate materialele necesare pentru
desfasurarea lectiei,la tabla a afisat (Copiii sunt (Copiii sunt
ilustrate,fisa tehnologica,modele de pregatiti pregatiti pentru
ilustrate,un coltisor cu carti despre pentru lectie,pe masa
plante,poezii,curiozitati,ghicitori) lectie,pe masa deja sunt
deja sunt pregatite toate
-As vrea sa va intreb,ce am invatat
pregatite toate ustensiile
noi la lectia precedenta?
ustensiile necesare)
Reactualizarea necesare)
Oi2 Initiala
cunostintelor 1min -Noi la lectia
-La lectia precedenta am Conversa
Og3
precedenta noi invatat cum se tia,explica
am invatat cum confectioneaza Oc4 tia ,
putem decupa flori din hirtie
din colorata,carton
foaie,carton colorat,si unde
correct, putem folosi
-Bravo!
diferite figuri aceste flori,am
(citesc un fragment dintr-o scrisoare) geometrice,si invatat si cum
unde noi le se
Oi2
- ,,Bunico!! Mi-e dor de tine, foarte putem folosi. confectioneaza Fragment
Captarea 2min dor Si din pacate nu pot sa-ti
rama. din
atentiei spun asta privindu-te in ochi. Iti
scriu scrisoarea sa-ti multumesc scrisoare,
pentru totce ai reusit sa faci din (Elevii sunt conversati
mine. Iti multumesc ca ma leganai divizati in a
pe picioare pana-n zori de zi, atunci
cand eram mica, iti multumesc
grupuri cite 2 si
pentru fursecurile facute cu mult li se da
drag si c-un gust ce niciodata n-am activitate Lucru
sa- mai regasesc! ,, (Gricenco
Dana,fragment)
anexa1) individual,
in echipe
Cum credeti de unde am selectat eu
acest fragment?
-Dintr-o
-Sa-mi spuneti voi mie,unde punem scrisoare.
noi scrisoarea pentru a o trimite
undeva,caci asa pur si simplu nu poti
trimite o scrisoare,sunt anumite curent
-Noi a
reguli. Oc4
transmitem
scrisoarea la Og3
posta in plic.

2min

2.Realizarea Enuntarea
temei noi si a -Da,desigur!Iata astazi la lectie dragi
sensului
obiectivelor copii,noi v-om insusi etapele de
confectionare a unui plic.Eu am la
tabla mai multe tipuri de Explicatia,
plicuri,diverse modele,dintre care ve- instructaj
ti trebui si voi sa realizati cite un ul
plic.Plicul nostru nu va fi un plic
Demonstr
obisnuit,fiecare dintre voi ii ve-ti
atia,mode
adauga cite ceva deosebit,si desigur
le de
ve-ti scrie cite o scrisoare pentru
plicuri,fisa
bunica,poate mamica ,taticu,pentru
tehnologi
persoanele dragi si o ve-ti pune in
ca
plicul vostru!

Privim cu totii fisa tehnologica,cu


4min
ajutorul careia noi v-om confectiona
Invatarea plicul. Elevii privesc Ocg1
dirijata fisa
-Deci pentru a confectiona noi avem Oi2
tehnologica
nevoie de o foaie
Og2
alba,foarfece,clei,pensula pentru
clei,rigla,creion simplu Og3
1.In primul rind indoiem foaia nostra Oc1
alba in patru parti egale,mai intii in
jumatate si apoi iar in jumatate

2.In rezultat primim un dreptunghi


mai mic.Pe diagonala dreptunghiului
trasam cu creionul si cu ajutorul riglei
o linie .
3.Mai apoi cu ajutorul foarfecei
taiem figura dupa linia trasata.

4.Gasim un loc potrivit,conform fisei


tehnologice,pentru a taia micul
tringhi ceea ce va fi conlturile Munca
plicului. idepende
nta,instru
5.Deschidem plicul nostrum,pentru a
ctajul,algo
uni toate partile,trei dintre
ritmizarea
virfuri(triunghiuri laterale) le unim cu
,clei,foi,fo
ajutorul pensulei si a cleiului,iar unul
arfece,rigl
va fi ca capac pentru plic
a,creion,p
Rog sa repetati etapele de ensula
confectionare a plicului (in caz de (Elevii repeta pentru
15min
necesitate intervin cu corectari) etapele) clei si
Lucrul individual Oc1 material
Analizati detaliat fisa tehnologica si (Elevii lucreaza auxiliare
va rog sa nu ma intrerupeti din lucru! individual) Oi2
pentru
-Spor la munca! Oi1 infrumute
sarea
plicului

4min

1.Evocare Captarea
atentiei - Ziua s-a mrit

Zpada s-a topit,


Totul a nverzit, Oi2 Conversa
tia,ghicito
Cine a sosit? -Primavara
are
(Primvara)

2.Realizarea Enuntarea temei 6min -De ce v place anotimpul -Pentru ca sunt


explicatia
noi si a primvar? multe
Sensului
obiectivelor flori,sarbatorile
de primavara
sunt foarte
frumoase
- Zna Primverii v roag s i
realizai o ilustrata care s-i -( Elevii deduc ilustrata
aminteasc de activitatea minunat a subiectul
elevilor din aceast zi. acestei
activiti.)
-Copii,voi a-ti avut misiunea de a
construi cit mai multe si mai diverse
floricele din materialele pe care leati
avut ( cerculete
colorate,flunzulite,tulpine,ovaluri),iat
a cu aceste floricele noi si v-om
realiza o ilustrata Zinei primavara.

Pentru a realiza ilustrata eu v-am


adus modele de ilustrate,fisa
tehnologica,si v-am mai adus carti
despre florile primaverii si la general
despre flori.
Invatarea 5min Pentru a construi ilustrata noi avem
dirijata nevoie de carton colorat care va
Ocg2
reprezenta suportul,clei,pensula,si
florile pe care voi le-ati construit. Oi2 Instructaj
ul,demon
Pentru aceasta Og1 stratia,exp
1.Cu totii aveti pe masa aveti carton
Og3 licatia,alg
colorat care va servi ca suport pentru
oritmizare
ilustrata,deci alegem culoarea
Oc1 a,flori
potrivita si marimea potrivita.
cinfection
Oc5
2.Aranjam floricelele pe suport,fara a ate,carton
le incleia,pentru a putea sa le colorat,cle
schimbam locul in caz ca nu ne place i,pensula,r
cum le-am combinat. igla,creion

3.Dupa ce am stabilit unde incleiem


floricelele,cu ajutorul pensulei si a
cleiului incleiem floricelele

4.Confectionam rama pentru


ilustrata,care deja am insusit-o la
lectia precedenta

Straduiti-va sa lucrati cit mai


econom,folositi toate
materialele posibile,fi-ti atent
cum incleia-ti,nu folositi mai
mult clei decit este
nevoie,pentru a lipi frumos
florile folositi un servetel
(Elevii repeta
uscat astfel evitind intinderea
etapele)
cleiului pe toata suprafata Oc1
ilustratei
Oi2 Algoritmiz
Rog sa repetati etapele de (Elevii lucreaza area
confectionare a ilustratei.Eu cred ca Oi1
individual) ,munca
voi a-ti inteles,deoarece este foarte independ
simplu de realizat! enta
-Fiecare dintre voi in caz ca apar
neclaritati analizati fisa
tehnologica!!!
Lucru individual 15min
-Spor la munca!!!!

-Vai ce plicuri minunate!!!Cel care va


Generalizarea 5min
primi scrisoarea in acest plic va fi
3.Reflectie foarte incintat!!!Cum credeti voi sunt
necesare plicurile in ziua de astazi?
-Da! Og3
-De ce credeti ca da? Apreciere
-Nu! Oc4 a
verbal,exp
Ocg3
ozitia
-Pentru ca cu Diplome
ajutorul
plicului putem
comunica cu
oamenii,pentru
ca nu toti au
-Foarte bine,dar de ce considerati ca posibilitatea de
nu este nevoie de plicuri? a folosi
telefonul,calcul
atorul
Realizarea 5 min
feedbacului -Pentru ca
oamenii s-au
modernizat si
nu mai folosesc
plicurile,dar
folosesc
mijloace mai
moderne ca de
-Acum rog sa afisati la tabla toate exemplu
pliculete voastre,pentru apreciere! calculatorul.
Care dintre pliculete vi se par mai
reusite?De ce? -Mie imi pare
mai reusit
plicul lui
Ion,pentru ca Oi1
Ion a respectat Oi2
consecutivitate
-Foarte bine! Sunteti foarte a etapelor. Oc2
obiectivi,si eu pot spune ca lucrarile
-Mie imi place
mentionate de voi sunt reusite(notez
plicul Angelei
lucrarile si elevii care primesc note de Apreciere
deoarece ea a
zece v-or primi respectiv cite o a
lucrat foarte
diploma pentru activism si verbal,dis
estetic,ingrijit.
straduinta) cutia

-Pliculetele noastre inca sunt (Elevii sunt


goale,deci voi acasa,impreuna cu foarte atenti la
Tema pentru 3min mamica,surioara,fratiorul scrieti o spusele
acasa scrisoare unei persoane cu care nu a- invatatoarei si
4.Extensia foarte
ti comunicat demult! Noi regulile de
scriere a scrisorii deja le-am invatat.Si curiosi,cine
Oc5
ve-ti trebui sa cautati pe la oare va primi
bunici,parinti cinte un plic care diploma?)
cindva a fost trimis sau primit de la
cineva!

-Acum rog sa incepeti sa scrieti


scrisoarea!

Discutia
-Vad ca v-au reusit ilustratele,sa (Elevii incep a (Elevii sunt
intrebam Zina primavara este lucra) foarte curiosi
multumita de ilustratele voastre? ce va spune
zina primavara)

Apreciere
-Rog sa afisati toate ilustratele la
a verbala
Generalizarea tabla pentru a le aprecia. -Eu cred ca
ilustrata lui
3.Reflectie 2min -Cum credeti care ilustrata e mai
Andrei este mai
reusita?
reusita
deoarece a
lucrat foarte Oi2
grijuliu si Oc2
estetic
respectind Oc3
toate etapele
Og3
-Eu cred ca
ilustrata Mariei
Discutia
este mai
reusita
Relizarea deoarece ea a
feedbacului combinat
2min
foarte frumos
floricelele,mari
mea
lor,culorile,ram
a este foarte
reusita!

-Foarte bine!!!Sunteti bravi si foarte


obiectivi!Imi pare bine ca sunteti
constienti de necesitatea de a lucra
conform fisei
tehnologice,estetic,grijuliu,original.
(Copiii sunt diplome
Eu as vrea sa metionez ca lucrarea
Mariei si a lui Andrei sunt intradevar foarte
foarte reusite,toate lucrarile sunt curiosi,cine va
deosebite in felul lor,insa lucrarile lor primi note
merita note maxime si cite un maxime si
diploma pentru straduinta si diplome)
originalitate!!

-Noi unde putem folosi aceste


ilustrate?

-Aceste
ilustrate noi le
putem folosi ca
un dar foarte Oc3
-Desigur! original pentru
mama la 8
martie,pentru
un prieten,si
chiar pur si
simplu o putem
confectiona ca
-Pentru acasa voi ve-ti trebui sa un accesoriu
realizati o ilustrata insa deja folosind pentru camera
nu numai floricele dar si alte noastra
Tema pentru elemente ca de exemplu
acasa pasarele,animalute etc! Straduiti-va
1min sa realizati o ilustrata cit mai
4.Extensie originala,cel care va avea o
asemenea ilustrata va primi cite un
premiu! Oi2

-La revedere!! Oc5

-Lectia noastra a luat sfirsit!!!La


revedere

-La revedere!

S-ar putea să vă placă și