Sunteți pe pagina 1din 7

PROIECT DIDACTIC

Unitatea de învăţământ :IP Gimnaziul Rudi


Aria curriculară: Artă
Disciplina: Educaţie plastică
Profesor: Ciuntu Diana
Clasa: a III-a
Data: 11.12.2023
Tema plastică: “Pădurea” Natură statică
Subiectul aplicativ: Clasificarea culorilor conform teoriei constructive despre culoare: culorile
calde şi culorile reci
Tipul lecţiei: predare-învăţare-evaluare
Scopul lecţiei: însuşirea noţiunii de culoare caldă şi culoare rece
Competenţe generale:
1. Explorarea diverselor instrumente, materiale şi tehnici de artă.
2. Valorificarea elementelor de limbaj plastic în exprimarea artistico-plastică.
3. Realizarea lucrărilor plastice în diverse tehnici şi materiale de artă.
4. Cunoaşterea noţiunilor elementare din domeniul artelor plastice.

Obiective operaţionale:
O1-să identifice culorile calde şi culorile reci pe Cercul lui Itten;
O2-să realizeze compoziţii plastice cu ajutorul culorilor calde sau culorilor reci;
O3-să recunoască culorile calde şi culorile reci în diferite lucrări de artă;
O4-să evalueze şi să-şi autoevalueze compoziţiile plastice.

STRATEGII DIDACTICE:
a) metode şi procedee: conversaţia, explicaţia, demonstraţia, observaţia, exerciţiul, gândirea
critică, turul galeriei;
b) mijloace de invățământ: flip-chart, tabla, manual, albume de artă, planşe didactice, materiale
individuale de lucru, panouri polistiren, hârtie pentru desen, acuarele, tempera, pensule, creioane
grafice;
c) forme de organizare: frontal, pe grupuri, individual;
d) forme de evaluare: orală, practică, frontală, individuală, pe grupuri.
LOCUL DE DESFĂŞURARE: sala de clasă
DURATA: 45 minute
1. BIBLIOGRAFIE:
2. Curriculum școlar, clasele I-IV, 2010
3. Metodologia privind implementarea evaluării criteriale prin descriptori. Clasa
a II-a, 2017.
4. Evaluarea criterială prin descriptori în învățământul primar. Clasa 3.
Ghid metodologic. Ediție revăzută și actualizată, 2017.
5. Manual de educația plastică, clasa 3
DEMERS DIDACTIC

Arii de conţinut Strategia didactică E


Etapele lecţiei Ob. Activitatea profesorului Activitatea Metode şi Mijloace de Forme de
elevului procedee învăţământ organizare
1. Moment - Fac prezenţa; - Pregătesc Conversaţia - Hârtie Frontal
organizatoric - Cer pregătirea materialele necesare pentru desen,
materialelor de lucru. pentru lecţia care va pahar pentru
urma. apă, creioane
grafice,
acuarele,
tempera,
pensule,
manual.
2. Captarea - Pentru captarea atenţiei - Ies pe rând la flip- Observaţia -Flip-chart, Frontal O
atenţiei voi spune o ghicitoare, iar chart şi notează Conversaţia rebus, Individual si
răspunsul corect va fi răspunsurile corecte. Explicaţia markere.
primul pas pentru
recapitularea culorilor
învăţate.
(Anexa 1)
- Care sunt culorile
curcubeului?
3. Anunţarea Tema plastică: - Reţin tema şi Conversaţia -Manualul, Frontal O
temei şi a „Pădurea” obiectivele acesteia. albume de si
obiectivelor (culorile calde şi culorile artă, broşuri.
reci)
4. Verificarea - Fac legătura între - Sunt atenţi la Conversaţia Frontal
cunoştinţelor curcubeu şi culorile citirea celor două
primare şi secundare; poezii.
O1 - Încep lecţia cu o scurtă
recapitulare a culorilor
primare, secundare şi
terţiare;
- Cer recunoaşterea lor pe - Sunt atenţi la Conversaţia -Tabla, Frontal A
Cercul lui Itten; explicaţiile date şi Explicaţia manualul,
- Numesc câte un elev răspund la întrebări. planşe O
care să iasă la tablă didactice, si
pentru completarea albume de
fiecărei grupe de culori; artă.
(Anexa 2)
- Discutăm despre cele
trei grupe de culori pe
care le cunoaştem:
 Grupa culorilor
primare;
 Grupa culorilor
secundare;
 Grupa culorilor
terţiare.
-Care sunt culorile
soarelui?
(roşu, oranj, galben)
-Care sunt culorile
adâncurilor?
(verde, albastru, violet)
-Le recunoaştem
împreună pe Cercul
culorilor;
(Anexa 3) Conversaţia Frontal O
- În partea dreaptă, pe Explicaţia si
Cercul culorilor avem
culorile calde, iar în
partea stângă avem
culorile reci;
- Culorile calde dau
senzaţia de căldură,
lumină, bucurie;
- Culorile reci dau
senzaţia de frig, rece,
umbră, tristeţe;
- Culorile calde dau
impresia de apropiere în
spaţiu, iar culorile reci
dau impresia de depărtare
în spaţiu.
5. Etapa de O2 - Cer realizarea unei - Lucrează
creaţie şi de compoziţii plastice: individual.
formare a „Pădurea”
priceperilor şi (culorile calde şi culorile
deprinderilor reci)
- Împart clasa în două Exerciţiul - Hârtia Pe grupe/ O
grupe: grupa culorilor pentru desen, tratare si
calde şi grupa culorilor manual, diferenţiată
reci; planşe
- Prezint elevilor lucrări - Urmăresc Demonstraţia didactice, Frontal
ajutătoare în care sunt exemplele primite. Explicaţia creioane
prezente cele două grupe grafice,
de culori: grupa culorilor acuarele,
calde şi grupa culorilor tempera,
reci; pahar pentru
(Anexa 4) apă, pensule.
O3 - Fiecare grupă îşi Conversaţia A
observă cu atenţie Exerciţiul
exemplele şi încep să-şi
schiţeze, în creion grafic,
lucrarea;
- Ce elemente putem - Răspund corect la
întâlni în pădure, pe lângă întrebări.
copaci?
- Ce culori vor avea Gândirea
copacii noştri dacă noi critică
avem grupa de culori
calde sau grupa de culori
reci?
- După realizarea schiţei,
trec la pictură, fiecare
respectându-şi grupa de
culori calde sau grupa de
culori reci;
- Încurajez originalitatea Exerciţiul Frontal A
şi fac aprecieri
individuale şi de grup;
6. Analiza şi O4 - După finalizarea - Analizează, Turul galeriei -Lucrările Frontal A
evaluarea lucrărilor, expun pe tablă apreciază, evaluează copiilor, Individual
toate compoziţiile şi se autoevaluează. tabla.
plastice, respectând cele
două grupe;
- Prima grupă analizează Gândirea
şi apreciază lucrările celei critică
de-a doua grupă, iar
grupa a doua, analizează
şi apreciază lucrările
primei grupe.
7. Concluzii şi - Fac aprecieri generale - Ascultă aprecierile Conversaţia Frontal A
aprecieri (pozitive) privind făcute.
desfăşurarea activităţii şi
realizarea compoziţiilor
plastice.

Anexa 1

GHICITOARE:

“Ştergărel vărgat
De cer aninat,
De ploaie stropit,
De soare-nflorit.”
(Curcubeul)

Anexa 2

CERCUL LUI ITTEN


(Cercul culorilor)

Anexa 3
Culorile calde şi culorile reci

Anexa 4
Imagini ajutătoare pentru cele două grupe

Grupa culorilor calde Grupa culorilor reci


Vincent van Gogh – “Floarea soarelui” Ştefan Luchian – “După
ploaie”

Ştefan Luchian – “Mere” Ion Andreesc

S-ar putea să vă placă și