Sunteți pe pagina 1din 3

Proiect didactic

Clasa: a V-a
Săptămâna: 5-9 noiembrie
Disciplina: Educație plastică
Unitatea de învățare: Culorile spectrului solar: cercul cromatic
Titlul lecției: Cercul cromatic. Culorile primare, secundare și terțiale
Tipul lecției: De formare de priceperi și deprinderi
Scop: Dobândirea informațiilor generale despre cercul cromatic, culorile primare, secundare și terțiale
Competențe specifice: C1 – descoperirea cercului cromatic și alcătuirea sa;
C2 – stabilirea relației dintre culorile primare, secundare și terțiale;
C3 – descoperirea poziționării corecte a culorilor în cadrul Cercului lui Itten;
C4 – demontrarea construcției Cercului lui Itten;
Metode și mijloace: Conversația, explicația, expunerea, prelegerea, demonstrația didactică, materiale didactice (Cercul lui Itten, compas, linie,
creion, radieră, coală de hârtie)
Bibliografie: MINISTERUL EDUCAȚIEI NAȚIONALE EDUCAȚIE PLASTICĂ, Manual pentru clasa a V-a, Elena Stoica, Ionela Cârstea,
Adina Grigore
Profesor: Anisiea Ionela

Momentele lecției Activitatea profesorului Activitatea elevului Timp Competențe Metode și mijloace
1. Moment organizatoric - profesorul intră în clasă, salută și face - elevi salută și se pregatesc 3 min Conversația
prezența; pentru oră;
2. Verificarea cunoștințelor - profesorul verifică tema de acasă și o - elevii prezintă tema și 10 min Conversația, explicația
anterioare corectează împreună cu elevii; împreună cu profesorul o
analizează (corectează, dacă
este cazul)
3. Precizarea titlului și a - profesorul anunță tema lecției „Cercul - elevii sunt atenți la explicația 2 min Explicația, prelegerea,
obiectivelor cromatic. Culorile primare, secundare și profesorului; Cercul lui Itten
terțiale”
4. Comunicarea și însușirea - profesorul le vorbește elevilor despre - elevii sunt atenți la explicația 2 min C1 Explicația, expunerea,
noilor cunoștințe cercul cromatic; profesorului; Cercul cromatic
- în pictură, grafică, arte decorative ș. a. se
utilizează culori pigmentare, obținute din

1
pigmenți amestecați cu ajutorul unui anumit
liant;
- în scopul înțelegerii relațiilor între culori și
pentru studiul acestora s-au întocmit diverse
scheme grafice steaua culorilor, cercul
cromatic, sfera culorilor ș. a.;
- cercul cromatic este alcătuit din 12 culori,
împărțite de Itten în trei grupe, în funcție de
gradul lor de strălucire; cu cât intră mai
multe culori în amestec, cu atât scade gradul
de strălucire a culorii;
-profesorul explică elevilor care sunt culorile
primare, secundare (binare de gradul I) și Explicația,expunerea,
terțiale (binare de gradul II), cum se obțin - elevii sunt atenți la explicația 8 min C2, C3 Cercul lui Itten
ele și cum sunt poziționate în cadrul profesorului;
Cercului lui Itten;
- culorile primare (R, G, A) – au cel mai
înalt grad de strălucire și nu pot fi obținute
din combinația altor culori;
- culori secundare sau binare de gradul I
(Ve, Vi, O) – au un grad de strălucire mai
redus decât cele primare, se obțin din
amestecul culorilor primare, două câte două,
în părți egale;
- culorile terțiale sau binare de gradul II
(verde albăstrui, verde gălbui, oranj gălbui,
oranj roșcat, violet roșcat, violet albăstrui) –
au un grad de strălucire mai scăzut decât cel
al culorilor secundare, se obțin amestecând
culorile secundare cu o culoare primară
vecină.

5. Execuția - model - profesorul le prezintă elevilor, pe o coală - elevii sunt atenți la activitatea 5 min Explicația,
de hârtie, obținerea culorilor secundare și profesorului; demonstrația didactică,
terțiale; coală de hârtie, culori,
penson, pahar cu apă
6. Realizarea independentă - profesorul îi ajută pe elevi să deseneze - elevii încep să realizeze 10 min C4 Conversația, coală de

2
Cercul lui Itten; planșa după instrucțiunile hârtie, creion, radieră,
profesorului; compas, linie
7.Aprecierea performanțelor - profesorul trece printre bănci, apreciind - elevii lucrează la planșă, sunt 10 min C4 Conversația, coala de
elevilor și precizări privind lucrările elevilor, explicându-le dacă au atenți la precizările hârtie, creion, radieră,
modul de continuare a activității greșit și dându-le indicații de continuare a profesorului,își corectează compas, linie
lucrării greșelile (dacă au)

S-ar putea să vă placă și