Sunteți pe pagina 1din 7

Unitatea de învățământ: Colegiul Național Pedagogic Carmen Sylva Profesor: Gabriela Muscan

Practicant:Miruna Masniță
Disciplina de studiu :.Educație plastică
Clasa/an de studiu: a V-a
Data : 19.01.2024

PROIECT DIDACTIC/DE LECTIE

Unitatea de învățare: Clasificarea culorilor - conform teoriei constructive despre culoare.

Subiectul lecției: Culorile complementare.

Tipul lecției : mixtă

Competențe specifice/Rezultate ale învățării vizate: :

1.1. Conștientizarea existenței unui mesaj transmis prin limbaj artistic.

1.2. Observarea elementelor de limbaj în lucrări de artă și în compoziții proprii.

2.1. Utilizarea adecvată a diferitelor instrumente, materiale și tehnici specifice artelor vizuale, plastice și decorative.

2.2. Explorarea registrului expresiv al limbajului plastic utilizând tehnici specifice.

3.1. Crearea de produse artistice.


Obiective operaționale:

O1 – sã prezinte lucrãrile din ora precedentã;

O2 – sã recapituleze culorile primare/secundare, culorile calde/reci, nonculorile;

O3 – sã noteze informaţii de bază ale lecţiei de zi, “Culorile complementare”;

O4 – sã observe, pe planşe demonstrative şi pe reproduceri de artã, modul în care pot fi folosite culorile complementare;

O5 – sã realizeze o compoziţie plastică, cu tema “Lumea subacvaticã”, folosind o pereche de culori complementare.

Locul desfășurării lecției: Colegiul Național Pedagogic Carmen Sylva, sală de clasă
Desfășurarea lecției

Timp Metode, procedee și mijloace


Etapele lecției alocat ACTIVITATEA ACTIVITATEA ELEVILOR de învățământ folosite în Modalități de
fiecărei PROFESORULUI fiecare etapă a lecției evaluare
etape
-salutul, verificarea Notare
Captarea atenției prezenței la ore Elevii prezintă lucrările Conversația
Prezentarea lucrãrilor din ora trecută: “Peisaj Explicația
din ora precedentă. cald/rece”.
2 minute

Anunțarea titlului Culorile spectrului solar Elevii răspund la -Conversația euristică


lecției și precizarea = ROGVAV – culorile întrebări. Evaluare
obiectivelor secvențială, orală
curcubeului.
operaționale de 2 minute
Culorile primare
atins
Rosu=R
Galben=G
Albastru=A
Culorile secundare
Verde=Ve ( A+G )
Violet=Vi ( A+R )
Oranj=O ( R+G )
Culorile calde = dau
senzaţia de cãldurã,
luminã, apropiere,
bucurie.
Roşu – R
Oranj – O
Galben – G
Oranj – cea mai caldã
culoare.
Culorile reci = dau
senzaţia de frig, rece,
umbrã, depãrtare.
Verde – Ve
Albastru – A
Violet – Vi
Albastru – cea mai rece
culoare.
Nonculori=fără culoare;
alb şi negru.
Amestecuri
acromatice=amestecuri
între nonculori.
Gri neutru=rezultat al
amestecului între alb şi
negru.
Griuri valorice=degrade
de griuri; treceri
treptate între griuri.
Notarea, în caietele
Reactualizarea elevilor de educaţie - Scriu în caiet tema Intuirea, observația frontală și
cunoștințelor plastică, a informaţiilor plastică individuală
anterior dobândite, de bazã ale lecţiei de zi:
necesare învățării Culorile
care urmează complementare. -sunt atenti la
prezentarea făcută de
6 minute profesor
Comunicarea noului Complementar=care participă activ la
conținut +dirijarea întregeşte un lucru, care dialogul iniţiat de Explicația Frontală
învățării pentru îl completează. profesor; Conversația didactică
obținerea Dialogul dirijat
O culoare primară, are
performanțelor 20
minute complementară o
culoare secundară. Ele
sunt opuse în cercul
cromatic şi se
completează una pe
cealaltă.
Cele 3 perechi de culori
complementare sunt:
-Roşu – Verde
-Albastru – Orange
-Galben – Violet

Amestecând culorile
complementare,
obţinem griuri colorate
(maro).
Ex.: Ştefan Luchian –
Pãrãluţe (G-Vi);
Vincent Van Gogh –
Semãnãtorul (G-Vi);
Claude Monet –
Rãsãrit de soare (A-O);
Vincent Van Gogh –
Autoportret (A-O);
Ştefan Luchian – Maci
(R-Ve);
Vincent Van Gogh –
Cafeneaua de noapte (R-
Ve).
Observarea, pe imagini, Elevii observã, pe planşe Conversația, explicația, Evaluare, întrebări
Asigurarea feed- reactualizarea cunoștințelor ajutătoare,
modul în care pot fi demonstrative, modul
back-ului 5 minute întrebări de
folosite culorile în care pot fi folosite reactualizare.
complementare: în culorile complementare:
pictură sau în mediul picturi în culori
înconjurător. complementare,
amenajări de interioare
şi ţinute vestimentare
bazate pe
complementaritatea
cromatică, sau chiar
câteva desene ale
elevilor mai mari, care
au aplicat aceeaşi temă
de culoare.

Evaluarea
performanțelor Problematizarea, Exercițiul Frontală,
8 minute didactic individuală

Fixarea aprox.5
cunoștințelor minute Realizarea unei Conversația didactică Observarea
-ascultă atenți indicațiile sistematică a
compoziţii plastice, cu
profesorului; elevilor
tema “Lumea
subacvaticã”, folosind o - adresează întrebări;
pereche de culori Elevii observă câteva
complementare. ilustraţii cu lumea
Prezentarea unor subacvaticã, care îi va
ilustraţii cu lumea
ajuta în procesul de
subacvaticã, care să îi
inspire pe elevi. creativitate.
Elevii realizeazã o
compoziţie plastică, cu
titlul “Lumea
subacvaticã”, în care să
folosească o pereche de
culori complementare,
la alegere.

Sarcini de muncă 2 minute -cere unor elevi să Împreună cu profesorul, Expunerea didactică a temei de - se caută
independentă (tema evalueze/autoevalueze , elevii discută, analizează casă obiectivismul
pentru acasă) planșele prezentate, şi completează, acolo elevilor față de
justificând alegerea unde este cazul. Noile lucrările evaluate
făcută; informaţii sunt notate în
caiete.
- coordonează analiza , Elevii ajută la realizarea
evaluarea tuturor ansamblului decorativ.
lucrărilor la modul
general ;
- notarea elevilor cu cele
mai bune compoziții;
Mulțumește elevilor,
salut de final.

S-ar putea să vă placă și