Sunteți pe pagina 1din 5

Unitatea de învățământ: Colegiul Național Pedagogic Carmen Sylva Profesor: Gabriela Muscan

Disciplina de studiu:.Educație plastică Practicant: Miruna Masniță


Clasa:.a V-a A
Data : 19.01.2024

PROIECT DIDACTIC

Disciplina de studiu:.Educație plastică


Clasa:.a V-a A
Data : 19.01.2024
Unitatea de învățare: Tipuri de compoziții plastice

Subiectul lecției: Compoziție cu puncte și linii picturale

Tipul lecției : mixtă

Competențe specifice/Rezultate ale învățării vizate: .

1. Receptarea cu sensibilitate și spirit critic a unui mesaj artistic

2. Utilizarea de instrumente și tehnici specifice artelor vizuale

3. Exprimarea ideilor, sentimentelor și a mesajelor, utilizând limbajul artistic-vizual în contexte variate

.Obiective operaționale:

O1 – să recapituleze noţiuni de bazã ale lecţiei din ora trecută;


O2 – să observe, pe planşe demonstrative compoziții cu puncte și linii picturale
O3 – să realizeze o compoziție cu puncte și linii picturale după un model fotografic.

Locul desfășurării lecției: Colegiul Național Pedagogic Carmen Sylva, sala de clasă nr.
Desfășurarea lecției

ETAPELE LECȚIEI Timp ACTIVITATEA ACTIVITATEA ELEVILOR Metode, procedee și mijloace de MODALITĂȚI DE
alocat PROFESORULUI învățământ folosite în fiecare etapă EVALUARE
fiecărei a lecției
etape
Prezint întrebări de tipul: Elevii răspund la prima -conversația didactică Observația, întrebări,
Ce anotimp urmează după întrebare: Anotimpul care Planșă, desen evaluare pe parcurs,
Captarea atenției cel în care suntem? urmează este primăvara. întrebări de
3 minute Ce vă place primăvara? Elevii răspund în ordine la recapitulare
Cum caracterizăm primăvara celelalte întrebări:
din punct de vedere vizual? Primăvara îmi place pentru
Ce elemente sunt specifice că totul revine la viață, este
anotimpului? ca o renaștere. Din punct de
vedere vizual, primăvara
vine cu o „ninsoare” de
petale
și totul înflorește.

Anunțarea titlului Trec în revistă obiectivele Notează titlul lecției - Explicația Aveți nevoie de
lecției și precizarea operaționale și lansez elevilor Solicită clarificări sau - Conversația explicații
obiectivelor noua temă. Revin cu un scurt completări suplimentare? Este
operaționale de atins 2 comentariu asupra conținutul suficient de
minute întrebărilor lansate și clar? Ați înțeles
pornesc o dezbatere. Ofer sarcinile de lucru?
instrucțiuni clare de lucru și Observația
le răspund elevilor la
potențialele întrebări.

Ce este punctul? Ce este -Răspund la întrebări: Conversație Evaluare pe parcurs


linia? Cum putem modela Punctul este prima literă a Explicație Care sunt elementele
linia, dar punctul? Cum alfabetului vizual, fiind Demonstrație de limbaj plastic de
integrăm punctul și linia într- prima interacțiune dintre un Planșe demonstrative care ne folosim? Vă
Reactualizarea o compoziție? Cum ne putem instrument și spațiul de Lucru individual amintiți despre punct
cunoștințelor anterior juca cu ductul liniei? Ce este lucru(hârtia). Linia este urma și linie?
dobândite, necesare 5 minute ductul liniei? trasată de un punct pe Evaluare frontală și
învățării care urmează spațiul de lucru. Elevii vor individuală
preciza tipurile de linie:
frântă, întreruptă, sinuoasă,
dreaptă, etc. Punctele pot fi
atât mai mari, cât și mai
mici, mai apropiate, mai
distanțate... În compoziție
punctul și linia au roluri
diferite, linia servind la
construcție, iar punctul mai
degrabă la detalii. Ductul
liniei se modifică în funcție
de grosimea pensulelor și
tipul de linie folosit, ductul
este elementul de
compunere care duce dintr-
un capăt în altul și se referă
la morfologia liniei.

Comunicarea noului Elevii vor realiza o Explicația Evaluare a atenției,


Propun elevilor realizarea
conținut +dirijarea compoziție cu tematica Problematizarea implicării și înțelegerii
unei compoziții cu tema –
învățării pentru „Peisaj de primăvara” cu Conversația didactică pe parcursul lecției
Peisaj de primăvară- cu
obținerea 20 minute ajutorul liniilor și al Demonstrația CO1: Cum ați folosit
ajutorul liniilor și punctelor
performanțelor punctelor picturale. Elevii se Lucrul individual elementele de limbaj
picturale ajutându-se de
vor ajuta de cunoștințele Planșe, planșe demonstrative. plastic în compozițiile
cunoștințele deja dobândite
deja dobândite prin voastre? Ce rol au
prin recapitulare și de
recapitulare și de planșele punctul și linia? Care
planșele demonstrative.
demonstrative. Vor începe este imaginea ideală
Precizez etapele ce trebuie
prin a schița o compoziție, de primăvară?
parcurse
după care vor picta fundalul. CO2: Ce observați?
Evidențiez, pe planşe
Ulterior vor umple cu linii și Cum sunt organizate
demonstrative, compoziții cu
puncte spațiul și vor aduce o elementele? Ce
puncte și linii picturale.
notă personală fiecărei înseamnă paginație?
În acest moment le voi
lucrări. CO3: Cum ne
arăta elevilor planșele
Pentru O2- elevii vor observa organizăm foaia? Cum
demonstrative și le voi
atent planșele pornim cu schița? Ce
explica caracteristicile unei
demonstrative și vor adresa elemente folosim?
compoziții de primăvară.
întrebări dacă este cazul. Evaluare frontală și
Elevii își vor pregăti individuală.
instrumentele de lucru.
Pentru O3- elevii vor schița
compoziția și vor începe să
dea contur mesajului lucrării.
Propun elevilor să realizeze
o compoziție cu puncte și
linii picturale după un model
fotografic.
Voi observa activitatea
elevilor atent, sistematic,
ghidându-i continuu și voi
răspunde la întrebări.

Asigurarea feed-back-
ului Voi testa sistematic dacă Elevii răspund la întrebări
5 minute trecerea de la un obiectiv și se apucă de lucru, Evaluare, întrebări
operațional la altul se face cu pregătind spațiul de lucru. Conversația, explicația, reactualizarea ajutătoare, întrebări
atenție și înțelegere, voi Elevii notează pe spatele cunoștințelor de reactualizare.
verifica dacă elevii înțeleg lucrării titlul lecției și numele
ceea ce li se predă și dacă fiecăruia.
reușesc să îndeplinească cu
brio sarcinile alocate. Voi
solicita răspunsuri și
explicații punctuale și voi
corecta răspunsurile greșite,
confirmându-le pe cele
corecte.

Evaluarea Cum vi s-a părut tema de Elevul răspunde la întrebări Evaluarea va consta în
performanțelor 5 minute astăzi? Ce noțiuni noi ați și rezolvă exercițiile. Vor Problematizarea, Exercițiul didactic întrebări și exerciții de
învățat? Ce lucruri noi vi s-au adresa întrebări, vor cere compoziție cu puncte și
părut deosebit de clarificări. linii.
interesante?
Evaluarea de la sfârșitul orei:
întrebări și exerciții scurte cu
mici compoziții pe planșe A6.
Voi verifica fiecare exercițiu,
oferind feedback și
corectură.

Fixarea cunoștințelor 7 minute Idei principale: Împreună vom construi Conversația didactică Observarea
caracteristicile unui peisaj de schema finală a lecției, elevii sistematică a elevilor
primăvară, morfologia vor adresa ultimele întrebări.
punctului și a liniei,
compoziția, paginația.

Voi crea teme de casă pentru -


Sarcini de muncă 3 minute fiecare elev în parte, în notează Expunerea didactică a temei de casă
independentă (tema funcție de capacități. întreabă
pentru acasă) Acestea pot fi: realizarea
unei compoziții abstracte din
puncte și linii, realizarea unei
compoziții figurative cu
ajutorul liniilor picturale,
realizarea unei compoziții cu
puncte pe tema „peisaj”

S-ar putea să vă placă și