Sunteți pe pagina 1din 4

PROIECT DIDACTIC

Unitatea de Învăţământ: .........................................


Clasele a VII-a
Aria curriculară : Arte
Data : ................................
Disciplina : Educaţie Plastică
Profesor : ...............................
Unitatea de conţinut: Compoziția Plastică
Tema plastică : COMPOZIȚIA CU MAI MULTE CENTRE DE INTERES
Subiectul : Centrul de interes

Tipul de lecţie: Fixare și sistematizare

Scopul lecţiei : Cultivarea simţului artistic, a gustului estetic şi a dragostei pentru artă şi frumos.

Competenţe derivate :

C1- să definească noțiunea de centru de interes într-o compoziție

C2- să precizeze diferența dintre centrul geometric și centrul de interes

C3- să enumere modalitățile de realizare a unui centru de interes

C4- să-l identifice în lucrările de artă prezentate


Strategia didactică :
1. Metode şi procedee : exerciţiul, demonstraţia, expunerea, observaţia, instructajul, conversaţia, aprecierea verbală.
2. Mijloace didactice : Panșe demonstrative, reproduceri după operele de artă, prezentări Power Point, video-proiector, calculator.
3. Forme de organizare a activităţii elevilor : activitatea frontală, individuală.

Resurse :
 Oficiale :
1. Programa şcolară pentru disciplina Ed. Plastică - clasa a VII-a
2. Planificarea calendaristică orientativă pentru clasa a VII-a
3. Proiectarea unităţilor de învăţare

 Temporale :
1. Nr. de ore : 1
2. Durata : 50 min.

 Bibliografice :
1. Filoteanu, Nicolae și Marian, Doina, Educație Plastică. Manual pentru
clasa a VII-a, Editura All Educational, București, 1999
2. Rose – Marie de Prémont și Philippi, Nicole, Desenul. Ghid practic, Editura Teora, 2008

Scenariu didactic :
Nr. Etapele lecţiei Comp. Timp Activitatea Activitatea Metode şi Mijloace Forme de Evaluare
crt. specif. (min.) profesorului elevului procedee materiale organizare

1. Momentul 1’ - Salutul -Salutul


organizatoric -Notarea absenţelor -Pregătirea Conversația
- Pregătirea pentru pentru
începerea orei începerea orei
2. Captarea atenției 3’ Se vor actualiza - Elevii Conversația Activitatea
cunoştinţele : răspund frontală
-Care sunt elementele întrebărilor
de limbaj plastic ce
stau la baza formarii
unei compoziții?
3. Anunțarea temei 1’ - Se scrie pe tablă titlul - Notează titlul Explicaţia Activitatea
şi a obiectivelor lecţiei : lecţiei şi reţin frontală
„ Compoziția cu mai obiectivele
multe centre de
interes”
- Se precizează
obiectivele lecţiei
4. Reactualizarea 5’ Reamintesc copiilor de - Elevii ascultă Explicaţia
cunoștințelor cate feluri poate fi o cu atenţie
compoziție și ce anume Activitatea
este un centru de Conversaţia frontală
greutate.
5. Predarea noilor 5’ - Profesorul explică - Elevii ascultă Conversaţia Prezentare
cunoștințe elevilor diferența dintre şi urmăresc Expunerea P.P. Observaţia
un centru de greutate și explicaţiile Explicaţia Video- sistematică
un centru de interes: profesorului Observaţia proiector Activitatea
 Centrul de Calculator frontală
greutate=centrul unei
compoziții
C1  Centrul de interes=
C2 zona care atrage prima
dată privirea
spectatorului; poate fi
un contrast
puternic(cald-rece,
mic-mare etc), o
aglomerare de
C3 elemente plastice, o
zonă foarte luminată
sau foarte întunecată
etc.
6. Dirijarea învățării 30’ - Prin intermediul unei Prezentare
C4 prezentări Power Point, - Elevii Conversaţia P.P.
elevii analizează o serie ascultă cu Expunerea Video-
de lucrări celebre și nu atenţie , Explicaţia proiector Activitatea
numai, identificând analizeară Observaţia Calculator frontală
prezența centrelor de operele de artă. Apreciere
interes sub diferite verbală
forme : P. A. Renoir,
C-tin Daniel Rosenthal
etc.
2’ Profesorul verifică Elevii ascultă Conversaţia Activitatea Apreciere
8. Feed-back-ul daca elevul a aplicat explicațiile și Explicaţia frontală verbală
cele explicate. aprecierile Observaţia
profesorului
-Se fac aprecieri
9. Evaluarea 3’ generale şi individuale Explicaţia
privind atât pregătirea - Elevii ascultă Activitate Apreciere
elevilor, cât şi aprecierile frontală verbală
implicarea lor în profesorului
predarea noilor
cunoştinţe Conversaţia

- Se notează elevii care


au participat la lecţie

S-ar putea să vă placă și