Sunteți pe pagina 1din 3

UNITATEA DE ÎNVĂŢĂMÂNT : Liceul de Arte Baia Mare PROFESOR : Chiorean Alexandra

SPECIALIZAREA : Arte plastice (Educatie plastica)


ANUL SCOLAR : 2015 TEMA PLASTICA: Nonculorile
CLASA : a V-a SUBIECTUL: Elemente florale
NR.DE ORE/SAPT.: 2 TIPUL LECTIEI: mixt
DURATA: 50 minute

PROIECT DE LECTIE

SCOPURI:

Scop1: Reactualizarea cunostintelor dobindite anterior;

Scop 2: Insusirea de catre elevi a notiunii de nonculoare alaturi de modurile de utilizare practica a acestei notiuni;

Scop 3: Dezvoltarea gindirii artistico-plastice, calitate specifica a gindirii creatoare;

Scop 4: Dezvoltarea sensibilitatii si a gustului estetic;

Scop 5: Consolidarea deprinderilor de mentinere a ordinii si disciplinei in timpul orei de Educatie plastica;

OBIECTIVE OPERATIONALE (La sfirsitul lectiei elevii vor fi capabili):

Obiectiv operational 1: sa inteleaga notiunile: nonculoare, cromatic, acromatic, sa le defineasca si sa le identifice pe reproduceri;

Obiectiv operational 2: sa recunoasca si sa creeze lucrari in care procedeul de lucru cu ajutorul nonculorilor sa fie recognoscibil;

Obiectiv operational 3: sa analizeze reproducerile lucrarilor prezentate si sa identfice procedeul folosit;

1
Obiectiv operational 4: sa organizeze un spatiu plastic armonios, unitar, echilibrat si expresiv, utilizind intr-o compozitie procedeul enuntat mai
sus;
Obiectiv operational 5: sa evalueze si autoevalueze lucrarile urmarind criterii stabilite de evaluare sa raspunda la intrebari legate de acest subiect;

STRATEGII DIDACTICE: Conversatia, explicatia, exemplul, demonstratia, activitatea independenta

MATERIALE DIDACTICE:

Reproduceri dupa lucrari din sfera artelor plastice


Fotografii reprezentind flori

Scopuri si Momentele lectiei Strategii didactice evaluare


obiective - timp- CONTINUT STIINTIFIC
operationale
Scop 5 Moment Pregatirea materialului didactic necesar; Conversatia Frontala
organizatoric Asigurarea disciplinei;
2 minute

Scop 1 Captarea atentiei “Va mai amintiti ce lucrare ati realizat data trecuta?” Conversatia Frontala si
2 minut “Care a fost tema noastra?” “O lucrare in care am folosit individuala
culori calde si reci.”
“De ce am realizat aceasta lucrare?” ”Am realizat lucarea
pentru a identifica si folosi culorile calde sau reci si
pentru a evidentia efectul termodinamic.”
Scop 2; Anuntarea temei si “Astazi vom vorbi despre mai multe notiuni care ne vor Explicatia Frontala si
Scop 3; a subiectului ajuta sa realizam o lucrare ce reprezinta un element floral. . Exemplul individuala
Scop 4 5 minute Vom incepe prina a spune ca vom crea o lucrare plata, Conversatia
Obiectiv Predarea noului bidimensionala, adincimea lipsind. Pentru a crea o astefel
operational continut de compozitie vom folosi metoda stilizarii. Stilizarea
2
1; Obiectiv 15 minute incepe cu studiul dupa natura. Se pastreaza apoi din
operational elementul ales doar trasaturile esentiale, specifice
2 modelului. Alegem sa reprezentam cu ajutorul unuia din
procedeele enuntate mai sus diverse flori. Vom folosi in
lucrare doar cele doua nonculori alb si negru. Albul si
negrul nu au calitati cromatice si de aceea se numesc
nonculori. Albul inseamna lumina nedescompusa in
spectrul ei iar negrul inseamna lipsa luminii. Ca pigmenti,
albul si negrul au un rol foarte important in colorare. Cu
alb culorile pot fi deschise iar cu negru culorile pot fi
inchise. Amestecind fizic alb cu negru pot fi obtinute mai
multe griuri acromatice. Vom incerca sa obtinem cit mai
multe astfel de griuri in compozitia noastra cu flori.”
Se expun imaginile ce exemplifica lucrul cu nonculorile.
Scop 3; Lucrul practic al Elevii sint invitati sa lucreze, explicindu-se pe parcurs Explicatia Frontala si
Scop 4; elevilor eventualele nelamuriri. Conversatia individuala
Obiectiv 25 minute La sfirsitul procesului de creatie lucrarile vor fi prezentate
operational colegilor si vor fi apreciate de acestia dar si autoapreciate
4 de autorul lor tinind cont de criteriile de evaluare
( respectarea temei plastice, a subiectului, originalitate).
Scop 5 Evaluarea si Se vor face aprecieri generale asupra modului in care s-a Explicatia Frontala si
Obiectiv autoevaluarea desfasurat ora de educatie plastica, notindu-se lucrarile in Conversatia individuala
operational lucrarilor insotita care au fost respectate criteriile mai sus amintite.
3; Obiectiv (sau nu) de notarea
operational acestora
5 3 minute

S-ar putea să vă placă și