Sunteți pe pagina 1din 7

Proiect didactic

Unitatea scolara : Centrul Scolar de Educatie Incluziva Nr.1, Bacau


Propunator : Profesor psihopedagog, Diosteanu Mariana
Clasa: a III-a B
Disciplina: Terapia tulburarilor de limbaj (Alalie)
Unitatea de invatare: Structuri perceptiv motrice de culoare, marime, forma, spatio-temporale
Continut: Formarea structurii perceptive de culoare (fixare culoarea rosie, predare culoarea galbena)
Tipul lectiei: mixta

A. Obiectiv cadru:
Formarea abilitatilor in plan lexico-grafic;

B. Obiective de referinta:
OR1 - Formarea structurilor perceptiv-motrice de culoare;

C. Obiective operationale:
A. Cognitive
Pe parcursul si la sfarsitul activitatii terapeutice, elevii vor fi capabili:
OC1 – sa recunoasca, sa identifice si sa discrimineze culoarea rosie;
OC2 – sa recunoasca, sa identifice si sa discrimineze culoarea galbena;
OC3 – sa sorteze dupa criteriul culoare.

B. Motrice
La sfarsitul activitatii, elevii vor deveni capabili:
OM1 – sa-si dirijeze efortul oculomotor catre centrul de interes sugerat de profesor;
OM2 – sa-si coordoneze activitatea pentru utilizarea corecta a materialului si orientarea eficienta asupra
indicatiilor oferite de profesor.
C. Afective
Elevii:
OA1 – vor manifesta curiozitate si interes pentru activitatea terapeutica;
OA2 – vor exprima interes pentru actul comunicarii;
OA3 – se vor mobiliza pentru rezolvarea sarcinilor propuse de catre profesor.
Resurse:
A. Bibliografice:
1.oficiale
Curriculum deficiente mintale severe, profunde si/sau asociate, Programa scolara, clasele I- a X-a, T.T.L.,
Bucuresti, 2008;
2. pedagogice
Constantin Cucos, „Pedagogie”, Iasi, Ed. Polirom, 2000;
Ioan Danila, Elena Taralunga, „Lectia in evenimente. Ghid de proiectare didactica”, Editura „Egal”, 2002.
3. metodico-didactice
Ecaterina Vrajmasu, „Educatia prescolara”, Ed. Pro Humanitas, ISBN 973-99023-8-3;
Mary Turner, „Asa facem noi”, Action Space Mobile, ISBN 0-9527613-1-9.
B. Metodologice:
strategia didactica:
- mixta.
metode si procedee:
- metode de comunicare orala: conversatia, explicatia;
- metode de actiune reala: exercitiul;
- metode de explorare si descoperire: demonstratia.
forme de organizare: individuala;
mijloace didactice: jetoane cu culori, scheme de lucru, carte magnetica, baloane rosii si galbene, farfuriute pentru
sortare, joc pentru sortat, fisa de evaluare, fructe rosii si galbene etc.
C. Temporale: 45 min.
SCENARIUL DIDACTIC

Evenimentele Ob. Timp Desfasurarea activitatii Strategia didactica


lectiei Op. Activitatea profesorului Activitatea Metode Mijloace didactice
elevilor didactice
1.Captarea OA1 Profesorul descopera Elevul asculta Conversatia, Baloane rosii si
atentiei 3 impreuna cu elevul explicatiile observatia galbene
min. baloanele rosii si galbene profesorului si
pe care le umfla si le agata se implica activ
aproape de masa de lucru. in desfasurarea
jocului.

2.Enuntarea OA2 1 Profesorul anunta tema si Elevul isi Conversatia


obiectivelor min. obiectivele activitatii orienteaza
terapeutice. atentia spre
prezentarea
profesorului.

3.Reactualizar OM1 3 Profesorul impreuna cu Elevul raspunde Conversatia, Jetoane cu culoarea


ea min. elevul stabilesc activitatea la solicitarile exercitiul rosie si galbena
cunostintelor desfasurata anterior: profesorului. Minge rosie si
insusirea structurii Elevul galbena
perceptive de culoare – colaboreaza cu
rosu. Profesorul prezinta profesorul in
doua jetoane de culori realizarea
diferite (rosu si albastru) sarcinii.
si cere elevului sa
identifice culoarea rosie.
Cere elevului sa identifice
culoarea rosie, folosindu-
se de doua mingi colorate
in rosu si albastru.
4.Prezentarea OM2 5 Profesorul conduce elevul Elevul isi Conversatia, Materialele
continutului OA3 min. spre intelegerea concentreaza explicatia didactice utilizate in
noii invatari obiectivelor propuse atentia la cadrul activitatii
pentru activitate si a explicatiile
modului de utilizare a profesorului .
materialelor: sa
recunoasca si sa
discrimineze culoarea
galbena; sa sorteze dupa
criteriul culoare, sa-si
dirijeze efortul
oculomotor catre centrul
de interes sugerat de
profesor si sa-si
coordoneze activitatea
pentru utilizarea corecta a
materialului si orientarea
eficienta asupra
indicatiilor oferite de
profesor.

5.Dirijarea OC1 15 1. Profesorul pregateste Elevul se Conversatia, Jetoane cu culori


invatarii OC2 min. jetoanul cu culoarea concentreaza si explicatia,
OC3 galbena, il aseaza pe realizeaza exercitiul
masa, in fata elevului si ii sarcinile de
da comanda „da-mi lucru.
galben!”. Repeta actiunea
de mai multe ori. Cand
considera ca elevul a
inteles notiunea de
„galben” adauga pe masa Elevul realizeaza
si jetonul de culoare sarcinile.
albastra. Cere elevului
jetonul de culoare
galbena. Se repeta
actiunea.
2. Profesorul introduce Cartea magnetica
cartea magnetica cu culori
si cere elevului sa
potriveasca imaginile
colorate cu galben la locul
potrivit.
3. Profesorul propune Elevul se implica Conversatia, Schema de lucru
elevului sa lucreze la in jocul initiat de exercitiul
schema de lucru, unde profesor si
trebuie sa aseze cercurile realizeaza
galbene in spatiile sarcinile
prevazute special. propuse.
4. Se prezinta elevului Abacul de potrivire
abacul de potrivire a a culorilor
formelor colorate cu
galben si se cere elevului
sa realizeze sarcinile.

6.Obtinerea OC1 5 Profesorul prezinta Elevul asculta Conversatia, Schema de lucru


performantei OC2 min. elevului o schema de atent si exercitiul
OC3 lucru cu mai multe culori realizeaza
pentru a mari gradul de sarcinile primite
dificultate al sarcinii. Cere de la profesor.
elevului sa identifice
culoarea galbena si sa
potriveasca doar obiectele
colorate in galben.

7.Feedback-ul 3 Profesorul antreneaza Elevul raspunde Exercitiul Farfuriuta rosie si


min. elevul intr-o scurta la intrebari si una galbena, fructe
conversatie pentru a afla realizeaza
impresia copilului despre sarcinile de
modul de desfasurare a lucru.
activitatii. Se pune pe
masa o farfuriuta rosie si
una galbena si cere
elevului sa aseze fructele
primite dupa criteriul
culoare.

8. Evaluarea OC2 8 Propune elevului Elevul realizeaza Conversatia Fisa de evaluare


cunostintelor OC3 min. evaluarea prin fisa de sarcina de lucru.
evaluare individuala:
I1. Coloreaza marul cu
culoarea potrivita.
I2. Coloreaza soarele cu
culoarea potrivita.

9.Retentia OC2 1 Profesorul cere elevului sa Elevul precizeaza Conversatia


OC3 min. precizeze tema activitatii tema activitatii
desfasurate. desfasurate.
10. Transferul OA1 1 Profesorul reda Conversatia
min. importanta cunoasterii
culorilor pentru buna
desfasurare a activitatii
instructiv-educative si
pentru intelegerea
elementelor din lumea
inconjuratoare.

S-ar putea să vă placă și