Sunteți pe pagina 1din 4

PROIECT DIDACTIC

Învățător Ciuntu Diana


Şcoala: IP Gimnaziul Rudi
Data:27.11.2023
Obiectul: Educaţie Plastică
Clasa: a I-a
Unitatea de învăţare: Alfabetul artei plastice
Subiectul: Elemente de limbaj plastic.Culoarea. Guașă
Tipul lecţiei: predare-învăţare-evaluare ( formare de priceperi si deprinderi; de evaluare)
Scopul- Formarea priceperilor şi deprinderilor de recunoaştere a culorilor calde/reci şi
elaborare a unei compoziţii plastice prin colare .

COMPETENȚE SPECIFICE DISCIPLINEI INTEGRATE


-Receptarea mesajelor vizuale şi artistico-plastice în contexte variate, manifestând curiozitate și
admirație pentru frumosul din viaţă şi artă.
-Realizarea de creaţii artistico-plastice, demonstrând interes pentru creativitate și gust estetic în
exprimarea sinelui.
-Transferarea achizițiilor artistico-plastice în contexte educaționale/ sociale/ culturale,
demonstrând respect față de valorile naționale și cele ale altor culturi.

Competenţe specifice:
1.1 - utilizarea adecvată a materialelor şi instrumentelor de lucru;
1.2 - identificarea grupelor de culori din cercul cromatic;
2.1 - reprezentarea trăsăturilor caracteristice ale unor structuri preferate din natură;
2.2 - utilizarea unei forme obţinute prin transformarea structurilor naturale în structuri plastic.

Competenţe operaţionale:
C1- să înţeleagă noţiunile: culoare, nonculoare, cromatic, acromatic, să le definească şi să le
identifice pe reproduceri;
C2- să identifice grupele de culori din cercul cromatic;
C3- să utilizeze un limbaj artistic adecvat, conform nivelului de vârstă, utilizând termeni specifici
artei;
C4- să realizeze o compoziţie cu subiectul: Brăduțul de Crăciun;
C5- să analizeze obiectiv lucrările proprii si pe cele ale colegilor, în funcţie de următoarele
criterii: respectarea temei, realizarea unei compoziţii plastic prin diversificarea materialelor de
lucru
C6- să exerseze deprinderi de comunicare şi colaborare cu profesorul şi colegii;
C7- să-şi dezvolte o atitudine pozitivă faţă de studiul educaţiei plastice.
Forme de organizare
- a conţinuturilor: integratoare, interdisciplinară.
- a activităţii: frontală, individuală.
Tipuri de interacţiuni: profesor-elev, elev- profesor; elev-elev.
Tipuri, forme, strategii şi instrumente de evaluare: formativă, individuală.
Evaluare: curentă, finală.
Resurse:
 Pedagogice (metode şi procedee):
Conversaţia
Expunerea
Observaţia
Dialogul dirijat
Activitatea independentă.
 Materiale:
- foaie A3, tempera, apă, aracet, pensule, planşe realizate de elevi din anul anterior,
reproduceri, manual, calculator.
RESURSE BIBLIOGRAFICE
1. Metodologia privind implementarea evaluării criteriale prin descriptori. Clasa 1, 2017.
2. Evaluarea criterială prin descriptori în învățământul primar. Clasa 1. Ghid
metodologic. Ediție revăzută și actualizată, 2017.
3. Educația plastică, Ghid de implementare a curriculumului școlar, clasele I-IV, 2018
DESFĂŞURAREA ACTIVITĂŢII
SECVENŢE COMPETENŢE CONŢINUTUL LECŢIEI STRATEGII DIDACTICE EVALUARE
DIDACTICE OPERAŢIONALE
Activitatea Activitatea Metode şi Mijloace de
profesorului elevilor procedee învăţământ
C6- să exerseze deprinderi de Asigurarea unui climat favorabil pentru
comunicare şi colaborare cu buna desfăşurare a lecţiei. Verific prezenţa, În sala de clasă, elevii aşteaptă Conversaţia Frontală şi
Moment profesorul şi colegii; ţinuta elevilor şi esteticul clasei. Îndrum în linişte începerea lecţiei. euristică individuală
organizatoric C7- să-şi dezvolte o atitudine elevii în activităţi de pregătire a
pozitivă faţă de studiul materialelor necesare şi de stabilire a
educaţiei plastice. ordinii şi disciplinei.
Captarea C6- să exerseze deprinderi de Frontală şi
atenţiei comunicare şi colaborare cu Pentru ce oră va-ţi pregătit acum? Pentru ora de desen Conversaţia individuală
profesorul şi colegii.
Anunţarea C7- să-şi dezvolte o atitudine In cadrul acestei ore, vom încerca să Conversaţia Frontală şi
obiectivelor pozitivă faţă de studiul realizăm o compoziţie pornind de la - discuţii cu rol clarificator Expunerea- individuală
şi a temei educaţiei plastice. elementele specifice toamnei, fructe, Dialogul dirijat
legume, peisaj de toamnă
Voi face o scurtă recapitulare a
Prezentarea C1- să înţeleagă noţiunile: cunoştinţelor învăţate ora trecută, - elevii răspund la întrebările Conversaţia - lucru cu Frontală şi
situaţiei de culoare, nonculoare, cromatic, referitoare la culoare. profesorului Expunerea mijloace individuală
învaţare acromatic, să le definească şi să Noţiunea de culoare apare numai atunci (explicativă) didactice:
le identifice pe reproduceri; când există lumină. Este o însuşire a - elevii urmăresc imaginile şi Dialogul dirijat reproduceri,
C2- să identifice grupele de luminii determinată de compoziţia sa modul de realizare planşe
culori calde/reci din cercul spectrală, care face ca ochiul să perceapă colecţii de
cromatic. diferit radiaţiile de pe retină, având aceeaşi imagini+
intensitate, dar lungimi de undă diferite. digitale/PC
Simbolul culorilor: Culoarea are influenţă - elevii notează în caiete noile
asupra omului, provocându-i impresii, cunoştinţe
sentimente sau stări psihice diferite.
Culorile pot fi clasificate în: - culori
primare (de bază) : roşu (R ), galben (G),
albastru (A): - culori binare de gradul I
(rezultate din amestecul culorilor primare,
două câte două în cantităţi egale): R+G=
oranj(O), G+A = verde(V), R+A= violet (Vi);
- culori binare de gradul II: amestecul unei
culori primare cu una din culorile vecine
binare de gradul I (ex R+O=roşu aprins)
- culori terţiare: se obţin prin amestecul
culorilor binare de gradul I, două câte două
(ex. V+O=ocru , O+Vi=maro-roşcat); -
culori calde: roşu, oranj, galben; - culori
reci: verde, albastru, violet; - culoarea cea
mai deschisă: galben; - culoarea cea mai
închisă: violet. Albul şi negrul nu au calităţi
cromatice şi de aceea se numesc nonculori.
Albul înseamnă lumina nedescompusă în
spectrul ei, iar negrul înseamnă lipsa
luminii. Ca pigmenţi, albul si negrul au un
rol foarte important în colorare. Cu alb
culorile pot fi deschise, iar cu negru culorile
pot fi închise. Amestecând fizic alb cu
negru pot fi obţinute mai multe griuri
acromatice.
Se vor corecta răspunsurile prin
observarea unor ilustraţii reprezentative
pentru tema studiată. - elevii sunt atenţi la cerinţele
Astăzi vom aplica aceste cunoştinte pentru profesorului
a realiza un peisaj de toamnă, în prim
planul compoziţiei vom folosi culori calde
pentru ca ele sugerează apropierea, lumina
şi căţdura, iar în depărtare culori reci

Profesorul se asigură că informaţiile şi


Corecţii şi C6- să exerseze deprinderi de cerinţele au fost înţelese şi le cere elevilor să - elevii sunt atenţi la cerinţele Conversaţia Frontală şi
feedback- comunicare şi colaborare cu realizeze o compoziţie folosindu-se de profesorului şi realizează Dialogul dirijat individuală
uri profesorul şi colegii. elementele specifice toamnei, folosind culori compoziţia plastică.
calde/ reci, şi alte materiale, ingrediente,
mac , mălai, orez, frunze mici, etc pentru a
diversifica ca şi tehnică compoziţia plastică.

Profesorul urmăreşte activitatea elevilor, - elevii aplică pe planşă, prin


Obţinerea C4- să realizeze o compoziţie pune întrebările în aşa fel încât să conducă colare, diferite materiale cu Frontală şi
performanţei plastică, utilizând elemente la realizarea obiectivelor propuse, şi aduce scopul de a diversifica şi individuală
caracteristice toamnei corecţii în momentul în care acest lucru se înfrumuseţa textura culorii şi
impune. a imaginii plastice.

Asigurarea C5- Să analizeze compoziţiile Profesorul urmăreşte -respectarea temei - elevii realizează ansamblul Conversaţia Frontală şi
retenţiei şi a proprii şi ale colegilor pe baza date şi a modalităţii de realizare; pictural, utilizând diferite Dialogul dirijat individuală
transferului unor criterii date. originalitatea în compunerea spaiului instrumente de lucru.
C6- Să exerseze deprinderi de plastic .
comunicare şi colaborare cu Se va realiza pe suprafaţa
profesorul şi colegii; tablei o expoziţie cu cele mai
C7-Să-şi dezvolte o atitudine reuşite lucrări, cu scopul de a
pozitivă faţă de studiul vizualiza
educaţiei plastice.
Încheierea C7-Să-şi dezvolte o atitudine
lecţiei/apreci pozitivă faţă de studiul Activitatea din această oră a luat sfârşit, aţi Elevii îşi strâng lucrurile şi fac Conversaţia Frontală şi
eri şi educaţiei plastice. fost foarte activi şi foarte harnici. Bravo! curăţenie în jurul lor. Dialogul dirijat individuală
recomandări

S-ar putea să vă placă și