Sunteți pe pagina 1din 10

PROIECT DIDACTIC LA BIOLOGIE Data: 03. 09.

2020

Profesor: Sofronii Marina Clasa: a VIII-a Instituţia: Gimnaziul ,,Victor Ciutac” s.Şirăuţi

Subiectul: Componentele naturii din Republica Moldova.


Тipul lecţiei: mixtă
Tipul evaluării: oral
Competeţe specifice: nr.1,2
Strategii didactice:
Forme: individual, în perechi, în grup, frontal, independent.
Metode şi procedee: metoda descoperii dirijate, lămurire, demonstrare, explicaţie,

Competenţă specifică: Subcompetenţa/e:


O1-Să descrie starea ecologică a componenelor mediului ambiant.
Obiective O2-Să identifice formele de acțiune a omului asupra componentelor
operaţionale: mediului ambiant.
O3-Să determine relațiile dintre componentele mediului ambiant și
activitatea omului.
O4- Să argumenteze cu exemple relațiile armonioase între om și
componentele mediului natural în localitate.

Materiale didactice:
imagini

DEMERSUL DIDACTIC

Etapele Metode Activitatea profesorului Activitatea Activitatea


lecţiei şi elevului elevului cu
procede educaţie
e excluzivă

Anunțarea temei. Scriu tema în


I. Comentarea mottoului temei. caiete.
Evocare Studierea fragmentului din
Metoda text pag. 29
păianje 1. Ce ar trebui să se Expun părerile
n înterprindă în scopul
reducerii poluării Scriu în caiete
aerului?
2. Care sunt sarcinile
unui serviciu de
evaluare a poluării
II. atmosferii?
Realizare Elevii ăşi expun
a sensului părerea
.
Dictare

Elevii scriu în
caiete

III.
Reflecţie
discuție

IV.

Extindere

De învățat tema :
PROIECT DIDACTIC
Instituția: Gimnaziul ,,Victor Ciutac” s.Șirăuți
Profesor: Vacarciuc Emilia
Disciplina de învățământ: Educația plastică
Clasa: a V-a
Data: 09.11.2018
Numărul lecției în sistemul de lecții (conform proiectării de lungă durată) Nr.9
Numărul lecției (conform orarului) 4
Durata lecției: 45 min.
Modulul II: Mijloace artistico-plastice
Subiectul: Culoarea în natură și în artă. Culorile primare și binare.
Competență specifică: 2
Subcompetența: 2.2
Obiectivele lecției: La finele lecției elevii vor fi capabili:
O1 - să cunoască culorile primare și binare;
O2 - să explice obținerea culorilor binare;
O3 - să memoreze denumirea corectă a culorilor;
Тipul lecției: mixtă
Tehnologii didactice:
a) Forme: frontală, în perechi, individual, în grup;
b) Metode și procedee: explicația, discuția dirijată, notițe în caiete, argumentația;
c) Mijloace de învățământ: manualul/pag.53-55, noțiuni-cheie, schema, tabelul;
Evaluarea:
a) Tipul evaluării: curentă, fără aprecieri cu calificative pentru materia nouă;
b) Forme, metode, tehnici de evaluare: oral
Etapele lecției Activitatea profesorului Activitatea elevului
I.
Evocare Salutarea elevilor. Moment organizatoric. Salută profesorul. Organizează
Implică-te! Savantul englez Isaac Newton a demonstrat locul de activitate.
II. că lumina albă a soarelui se descompune în
Realizarea 7 culori. Lucrul cu manualul
sensului pag.28 (fig.1a,b)
Informează-te! Curcubeul este un fenomen natural în care
Procesează se poate observa dispersia luminii solare. Audiază
informația! Culorile se împart în două categorii: Lecturează
III. -culori-lumină (utilizate în
Reflecție spectacole/filme)
Comunică și -culori pigmentare
decide! Culorile pigmentare se clasifică în:
Apreciază! -culori primare (de bază)
-binare
Culorile primare (roșu, galben, albasru)
nu se obțin din amesticul fizic al altori
IV. culori.
Extindere Culorile binare se obțin prin amestecarea Activitatea practică: Culorile
Acționează! fizică a două culori primare în cantități binare
egale. Culorile binare (,,bi” – două) sunt:
oranj, verde, violet.
pag.29 (fig.4)
Denumirea corectă a culorilor (E bine să
știi)
PROIECT DIDACTIC
Instituția: Gimnaziul ,,Victor Ciutac” s.Șirăuți
Profesor: Vacarciuc Emilia
Disciplina de învățământ: Educația plastică
Clasa: a V-a
Data: 09.11.2018
Numărul lecției în sistemul de lecții (conform proiectării de lungă durată) Nr.9
Numărul lecției (conform orarului) 4
Durata lecției: 45 min.
Modulul II: Mijloace artistico-plastice
Subiectul: Culoarea în natură și în artă. Culorile primare și binare.
Competență specifică: 2
Subcompetența: 2.2
Obiectivele lecției: La finele lecției elevii vor fi capabili:
O1 - să cunoască culorile primare și binare;
O2 - să explice obținerea culorilor binare;
O3 - să memoreze denumirea corectă a culorilor;
Тipul lecției: mixtă
Tehnologii didactice:
a) Forme: frontală, în perechi, individual, în grup;
b) Metode și procedee: explicația, discuția dirijată, notițe în caiete, argumentația;
c) Mijloace de învățământ: manualul/pag.53-55, noțiuni-cheie, schema, tabelul;
Evaluarea:
a) Tipul evaluării: curentă, fără aprecieri cu calificative pentru materia nouă;
b) Forme, metode, tehnici de evaluare: oral
Etapele lecției Activitatea profesorului Activitatea elevului

I.
Evocare Salutarea elevilor. Moment organizatoric. Salută profesorul. Organizează
Implică-te! Savantul englez Isaac Newton a demonstrat locul de activitate.
II. că lumina albă a soarelui se descompune în
Realizarea 7 culori. Lucrul cu manualul
sensului pag.28 (fig.1a,b)
Informează-te! Curcubeul este un fenomen natural în care
Procesează se poate observa dispersia luminii solare. Audiază
informația! Culorile se împart în două categorii: Lecturează
III. -culori-lumină (utilizate în
Reflecție spectacole/filme)
Comunică și -culori pigmentare
decide! Culorile pigmentare se clasifică în:
Apreciază! -culori primare (de bază)
-binare
Culorile primare (roșu, galben, albasru)
nu se obțin din amesticul fizic al altori
IV. culori.
Extindere Culorile binare se obțin prin amestecarea Activitatea practică: Culorile
Acționează! fizică a două culori primare în cantități binare
egale. Culorile binare (,,bi” – două) sunt:
oranj, verde, violet.
pag.29 (fig.4)
Denumirea corectă a culorilor (E bine să
știi)

PROIECT DIDACTIC
Instituția: Gimnaziul ,,Victor Ciutac” s.Șirăuți
Profesor: Sofronii Marina
Disciplina de învățământ: Bilogie
Clasa: ______________________
Data: ______________________
Numărul lecției în sistemul de lecții (conform proiectării de lungă durată) Nr.____
Numărul lecției (conform orarului) ____
Durata lecției: 45 min.
Modulul: ________________________________________________________________________________
Subiectul : ________________________________________________________________________________
Competență specifică: ______________________________________________________________________
Subcompetența/e: _________________________________________________________________________
Obiectivele lecției: La finele lecției elevii vor fi capabili:
O1 - _____________________________________________________________________________________
O2 - _____________________________________________________________________________________
O3 - _____________________________________________________________________________________
Тipul lecției: ______________________________________________________________________________
Tehnologii didactice:
a) Forme: frontală, în perechi, individual, în grup;
b) Metode și procedee: ______________________________________________________________________
c) Mijloace de învățământ: manualul/pag.
____________________________________________________jhjhjk
Etapele Activitatea profesorului Activitatea elevului Activitatea elevului
lecţiei cu educaţie
encluzivă
Salutarea elevilor. Moment Salută profesorul. Salută profesorul.
I. organizatoric. Organizează locul de
Evocare ________Verificarea temei de activitate.
acasă.
Captarea atenţiei:
stomac
Fără el nu trăieşte
Însă totul el topeşte
De la fier până la miere
Cu enzime şi cu fiere. limba

Ce şade ân apă
Şi tot se adapă,
Omul îmbătrâneşte,
El nu putrezeşte.
Elevii răspund la
Prin chestionar oral la nivel întrebări
frontal Anexa 1
Notează tema în
Informarea elevilor cu privire la caiete
titlul lecţii, scopul şi
competenţele vizate.

Definiţia sistemul digestiv.


Totalitatea organelor în care are Elevii scriu în caiete
loc transformarea alimentelor în
substanţe simple, asimilabile.

II. Prin intermediul arborelui


Realizar genealogic vom reprezenta
ea structura sistemelor de organe,
elevii primesc fişe cu diferite
sensului
organe ale tubului digestive pe
care trebuie să le anexeze
corespunzător localizării lor:
Ficat Pancreas
O1
Stomac Subţire
Gros

Esofag
Faringe Intestin
Anus

Sistem
Digestive Analizează imaginea

Prezintă la nivel frontal o planşă


cu alcătuirea aparatului digestiv.

Sistemul digestive este format


O2 din organelle menţionate mai sus
şi glandele digestive:
gl. salivare gl. gastrice

Ficatul

Glande digestive

Vezica biliară

Pancreasul gl. Intestinale


III.
Reflecție În orificiul bucal hrana este Lucru cu fişe:
mesticată şi salivată cu ajutorul Completează
dinţilor şi a limbii după ce ajunge legenda cu
destul de omogenă de a nu răni denumirile sistemului
esofagul, mâncarea este îngiţită digestiv
parcurgând întreg faringe
corespunzător.
ajungând în stomac. În stomac
este supus acizilor gastrici şi
este descompus nu complet.
Tractul gastro-intestinal inferior
este compus din:
Intestine subţire
Duoden
Jejun
Ileon
Intestine gros
Cec
Anus.
Intestinul subţire digeră mai
repede hrana cu ajutorul
glandelor digestive până la cele
mai mici particule pentru a fi
transferate în sânge.
O3
Fragment video:

În cecum sunt digerate ultimile


resturi digerabile ca mai apoi
resturile nedigerate fecalele să fie
amestecate cu cellule şi
microorganisme moarte şi să fie
eliminate prin anus.
Stomacul
Lucru cu manualul: Seamană cu un
Fiecare elev primeşte pe fişe un buzunar
segment al tubului digestive Prelucrează bolul
pentru a explica structura şi alimentar
funcţia acestuia. În caz contrar
Îl va anexa corespunzător pe organismal se
planşa de pe tablă. înbolnăveşe
Este o uzină.
Anexa 2
Compară, indicând 3 deosebiri
dintre stomac şi intestine, după
criteriile propuse.

Ţineţi cont de următoarele


condiţii: scrieţi o poezie din 5
versuri:
IV Ivers-1 cuvânt (se referă la
Extinder subiect, substantive)
e II vers- 2 cuvinte ( descriu
subiectul, două ajective)
III vers- 3 cuvinte (exprimă
acţiunea, verbe). Elevii notează
IV vers- 4 cuvinte (funcţia, însărcinarea în
importanţa subiectului) agende.
V vers1-2 cuvinte( esenţa
subiectului)

Elevii activi sunt notaţi.


De studiat tema:
Particularităţi ale sistemului
digestiv
Pag. 105 , ex: 6 pag.107.

S-ar putea să vă placă și